آقای تاج! ما مطالعه می‌کنیم؛ شما هم قوانین را بدانید!

رئیس فدراسیون فوتبال در شرایطی با درخواست از رسانه‌ها برای مطالعه بیشتر در مقام دفاع از دبیرکل خود برآمده که نه‌تنها بر اساس قوانین صحبت نکرده بلکه درباره سایر تخلفات رخ‌ داده هیچ توضیحی نداده است.

خبرنگار ورزشی ، گزارش امروز تسنیم درباره تخلفات فدراسیون فوتبال  و اقدامات این فدراسیون به‌خلاف اساسنامه، واکنش مهدی تاج را در پی داشت. رئیس فدراسیون فوتبال پس از جلسه با مدیران باشگاه‌ها که درباره حق پخش تلویزیونی و تبلیغات محیطی برگزار شد در جمع خبرنگاران گفت: «بعضی رسانه‌ها را به داشتن اطلاعات بیشتر دعوت می‌کنم و از آنها گله دارم. آقای ساکت پیش از این رئیس دفتر حوزه ریاست فدراسیون فوتبال بود که الان آقای علوی در این سمت حضور دارد و ساکت الان فقط دبیرکل فدراسیون فوتبال است. وقتی یک نفر حکم دبیرکلی فدراسیون را می‌گیرد، خود به خود از بقیه سمت‌هایی که دارد کنار می‌رود. در AFC و فیفا هم مسائل اجرایی و همه دپارتمان‌ها زیرنظر دبیرکل است. وقتی حکم دبیر کلی حتی در فیفا به یک نفر می‌دهند، دپارتمان‌ها خود به خود می‌روند زیرنظر فردی که دبیرکل می‌شود. آقای خراطی هم الان حضور دارد، اما دپارتمان‌ها زیرنظر ساکت است. به جز رئیس دفتر من، اساسنامه AFC و فیفا هم این را می‌گوید که همه دپارتمان‌ها زیر نظر دبیرکل باشند که ما برای این سمت (رئیس دفتر) هم فرد دیگری را منصوب کردیم.»

رئیس محترم فدراسیون فوتبال رسانه‌ها از جمله تسنیم را به مطالعه بیشتر دعوت کرده است. این موضوع بسیار خوب است اما از مهدی تاج به عنوان رئیس فدراسیون فوتبال هم این انتظار می‌رود که براساس قوانین صحبت کند.

۱- مهدی تاج اعلام کرده «وقتی یک نفر حکم دبیرکلی فدراسیون را می‌گیرد، خود به خود از بقیه سمت‌هایی که دارد کنار می‌رود». سؤال این است که رئیس فدراسیون فوتبال بر اساس چه ماده قانونی چنین صحبتی کرده است؟ کاش رئیس فدراسیون ماده قانونی این حرفش را اعلام می‌کرد چرا که اصولاً وقتی یک نفر مسئولیتی را می‌پذیرد، وقتی از آن مسئولیت منفک می‌شود باید به صورت رسمی اعلام شود چرا که اصولاً کنار رفتن «اتوماتیک‌وار» و «خودکار» نه در قوانین فیفا و نه در اساسنامه فدراسیون فوتبال وجود ندارد. حتی در قوانین ساختاری فیفا و در ماده ۱۵ که وظایف دبیرکل را تشریح کرده چنین چیزی نیامده است.

نکته دیگر چرا فدراسیون فوتبال تا امروز در این باره سکوت کرده بود؟ چرا سایت فدراسیون فوتبال تازه امروز درباره این موضوع نوشت: «در بحث مربوط به مسئولیت‌های دبیرکل فدراسیون فوتبال، به اطلاع می‌رساند ایشان پس از انتخاب به این سمت از سایر مسئولیت‌ها منفک شدند و تنها مسئولیت دبیرکلی را برعهده دارند که بر اساس قوانین فیفا، AFC و اساسنامه فدراسیون فوتبال، مسئولیت اداری تمام دپارتمان‌های اجرایی فدراسیون زیر نظر دبیرکل بوده و اداره می‌شوند.»

۲-رئیس فدراسیون فوتبال اعلام کرده که به‌جای ساکت، امیرمهدی علوی را به‌عنوان رئیس دفتر حوزه ریاست انتخاب کرده است اما توضیح نداد سایر مسئولیت‌های ساکت شامل ریاست سازمان تیم‌های ملی، ریاست مرکز ملی فوتبال ایران، عضو کمیته بازاریابی، عضو کمیته فنی و توسعه فوتبال، عضو کمیته فنی و توسعه فوتسال و فوتبال ساحلی به چه کسانی واگذار شده است.

۳- رئیس فدراسیون فوتبال هرگز نگفت که تشکیل سازمان تیم‌های ملی که کاری غیرقانونی محسوب می‌شود، بر اساس کدام ماده، بند یا تبصره اساسنامه فدراسیون‌های ورزشی صورت گرفته است. تاج هیچ‌گاه درباره فلسفه تشکیل غیرقانونی این سازمان توضیح نداد و البته نگفت بعد از ساکت مسئولیت این سازمان به چه کسی واگذار شده است.

۴- رئیس فدراسیون فوتبال همچنین نگفت که ساکت بر چه اساسی بدون رعایت بند ۵ ماده ۶۰ اساسنامه، برای خود مشاور امور سیستم‌ها و روش‌ها معرفی کرده و البته نگفت که بر چه اساسی در حالی که دبیرکل، دبیر تمام کمیته‌های فدراسیون بدون حق رأی است اما فدراسیون فوتبال در گزارشی که از جلسه کمیته فنی و توسعه منتشر کرده، پرستو قدسی را به‌عنوان دبیر کمیته فنی و توسعه معرفی کرده است.

۵- ابهام بزرگ دیگر این است که اگر به گفته تاج؛ دبیرکل مسئولیت دپارتمان‌ها را «خود به خود» به‌عهده می‌گیرد پس چرا در زمانی که علیرضا اسدی به‌عنوان دبیرکل فعالیت می‌کرد، محمدرضا ساکت در همان زمان به این سِمت‌ها انتخاب شد؟ مگر نباید دبیرکلِ وقت (اسدی) این مسئولیت‌ها را عهده‌دار می‌شد؟

۶-هدف گزارش امروز تسنیم شفاف‌سازی و برطرف شدن ابهامات بود و خدا را شکر می‌کنیم که پس از این گزارش فدراسیون فوتبال به صورت رسمی موضع خود را درباره مسئولیت‌های محمدرضا ساکت اعلام کرد.

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار