تست ۱-۳-۲-۴؛ اولین بار در این فصل

انعطاف برانکویی قبل از دربی (یادداشت)

پرسپولیس برای اولین بار در لیگ هفدهم با سیستم چهار-دو-سه-یک به میدان رفت.

به گزارش "توپ"، پس از شکست مقابل السد حدس زده می‌شد که برانکو تغییراتی را در چیدمان بازیکنان پرسپولیس بوجود آورد. او یک بار پس از شکست سنگین و غیرمنتظره مقابل الهلال در نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان سال قبل، سیستم بازی تیمش را تغییر داد و به استفاده از دو هافبک دفاعی روی آورد. ظاهرا حالا نیز پس از شکست غیرمنتظره مقابل السد این مربی به فکر اصلاح ضعف‌های تیمش از طریق اصلاح سیستم بازی و چیدمان بازیکنانش در زمین است. به همین دلیل نیز در مقابل استقلال خوزستان، گادوین منشا بازی را از روی نیمکت آغاز کرد تا پرسپولیس برای اولین بار در لیگ هفدهم بازی با یک مهاجم را تجربه کند. قبلا در ابتدای حضور برانکو در پرسپولیس، این مربی قرمزها را با ترکیب چهار-دو-سه-یک به مصاف حریفانش فرستاد و بعدا با اضافه کردن علیپور به ترکیب اصلی در لیگ پانزدهم به بازی با دو مهاجم روی آورد. این تغییر در آن زمان باعث شد تا بازی‌های پرسپولیس هجومی‌تر و زیباتر شود و این تیم خود را به جمع مدعیان برساند. پس از شکست مقابل الهلال برانکو فهمید که برای پوشاندن ضعف‌های دفاعی مجبور به استفاده از دو هافبک دفاعی است به خصوص آنکه کمال کامیابی‌نیا به دلیل مصدومیت در ابتدای فصل آمادگی لیگ شانزدهم را نداشت. بنابراین نمی شد به او یا ربیع‌خواه به عنوان تنها هافبک دفاعی ترکیب تیم اتکا کرد.

 

مشکل سیستم چهار چهار دو برانکو با دو هافبک دفاعی، کم شدن تعداد حملات این تیم و ضعف بازیسازی خط میانی است. در این سیستم بازیکنی مثل مسلمان که در میانه میدان کارایی بیشتری دارد، مجبور به بازی در کناره‌ها شد و به تبع آن تا زمانی که به بازی در کناره‌ها عادت کند، نتوانست درخشش سابق را داشته باشد. ضعف بازیسازی با دو هافبک دفاعی در بازی با السد باعث شد تا این بار برانکو با کاستن از تعداد مهاجمانش و اضافه کردن یک هافبک نفوذی به ترکیب، به سیستمی که قبلا در تیم ملی مورد استفاده قرار داده بود بازگردد.

 

تغییر سیستم پرسپولیس آن هم در یک دیدار تضمینی برای تغییر آن در ادامه ادامه فصل نیست. چه بسا برانکو تنها قصد آزمایش این سیستم را داشته و در ادامه فصل از آن استفاده نکند. به خصوص آنکه در نیمه دوم با آوردن امیری و منشا به زمین، دوباره به سیستم سابق رجوع کرد. اما از منظری می‌توان این تغییر ناگهانی سیستم بازی آن هم در آستانه دربی را راهکاری برای گمراه کردن تیم آنالیز استقلال و کادر فنی این تیم دانست. در حال حاضر مربیان استقلال با دیدن بازی پرسپولیس مقابل استقلال خوزستان و آنالیز آن نمی‌دانند که آیا برانکو از همین شیوه در دربی استفاده خواهد کرد یا خیر. به عبارتی برانکو از طریق بازی با سیستم بازی تیمش در مقابل استقلال خوزستان به نوعی قصد گیج کردن حریفش در دربی را دارد.برانکو برای بازی مقابل استقلال خوزستان منشا را نیمکت‌نشین کرد تا بشار رسن به ترکیب اضافه شود. اما نکته جالب در نوع حرکات و بازی سه هافبک هجومی پرسپولیس ثابت نبودن جای آنها در عرض زمین و تغییرات مداوم منطقه حضورشان بود. احمدزاده در دقایقی از بازی به میانه میدان سرک کشید و نقش بازیساز را به عهده گرفت. برعکس بشار نیز در دقایقی به بازی در کناره‌ها متمایل بود. نعمتی نیز تنها خود را به بازی در سمت چپ محدود نکرده بود و گلی هم که او از حرکت در عمق به ثمر رساند موید جابجایی‌های هدف‌دار او در زمین است.

 

کامیابی‌نیا و نوراللهی پس از مدت‌ها یک بازی کامل را در کنار هم به عنوان هافبک دفاعی بازی کردند. پس از نیم‌فصل اول لیگ پانزدهم کمتر اتفاق افتاده بود که این دو در کنار هم در پست هافبک دفاعی بازی کنند. با این وجود این سوال پیش می‌آید که آیا این دو در دربی هم باز در کنار هم بازی خواهند کرد یا اینکه برانکو ربیع‌خواه را به یکی از این دو ترجیح می‌دهد؟

 

برانکو همچنین صادق محرمی را به عنوان هافبک راست در نیمه دوم به زمین فرستاد. بازی کردن محرمی نیز در دربی یکی از علامت سوال‌های ترکیب پرسپولیس است. آیا محرمی در دفاع راست بازی می‌کند؟ پس در این صورت تکلیف ماهینی چه می‌شود؟ تفاوت در سبک بازی محرمی و ماهینی باعث می‌شود که شفر نیز بسته به بازی کردن هر کدام از این دو دفاع چپ تیمش را انتخاب کند. چنانچه محرمی در دفاع راست برای پرسپولیس به میدان رود، خصوصیات تهاجمی این بازیکن و همچنین تکنیک او این را می‌طلبد که شفر از یک مدافع چپ با خصوصیات دفاعی بیشتر نسبت به خصوصیات هجومی استفاده کند. بنابراین این علامت سوال ترکیب پرسپولیس نیز می‌تواند موجب سردرگمی تیم آنالیز استقلال شود.

 

به نظر می‌رسد برانکو با هدف رو نکردن دستش برای شفر در دربی، بازی با استقلال خوزستان را تبدیل به بازی با سیستم‌ و چینش بازیکنان کرد. یکی از ایراداتی که به برانکو وارد است استفاده از یک سیستم و ترکیب غالبا ثابت در همه بازی‌هاست که باعث می‌شود کار آنالیز پرسپولیس برای رقبا ساده‌تر شود. اما حالا این مربی با تغییرات اعمال شده در ترکیب پرسپولیس به دنبال دشوار کردن کار آنالیز تیمش برای حریف سنتی است.

 

در مقابل نیز وینفرد شفر هم برای گمراه کردن تیم آنالیز پرسپولیس تمهیداتی اندیشیده بود که در فرصتی دیگر می‌توان بدان پرداخت.


نویسنده:حجت شفیعی 

ورزش۳

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار