کامبک، واژه ای غریب برای پروفسور!

از اولین باری که برانکو ایوانکوویچ بعنوان سرمربی روی نیمکت پرسپولیس نشسته است ۱۱۵ بازی در تمامی رقابتها می گذرد. رقابتهای رسمی شامل لیگ برتر، لیگ قهرمانان آسیا، جام حذفی و همچنین یک بازی سوپرجام.

به گزارش "توپ" در تمامی این بازی ها او ۶۶پیروزی، ۳۱تساوی و ۱۸شکست را در کارنامه خود ثبت کرده است. یک قهرمانی لیگ، یک سوپرجام و البته قهرمانی دوم در لیگ که فاصله چندانی با محقق کردن آن ندارد. او در این مدت پرسپولیس را به یک بلوغ تاکتیکی و نظم کم نظیر رسانده و حتی در قاره آسیا نیز بسیاری از مربیان طراز اول جهان، حریف او و تاکتیک هایش نشده اند. اما در کنار تمامی این پیروزی ها و افتخاراتی که در این مدت کسب کرده و حقیقتا محبوبیت بسیاری را دربین هواداران ارتش سرخ برای خود به ارمغان آورده، نکته ای بسیار قابل تامل و البته سیاه در کارنامه این کروات دوست داشتنی دیده می شود.


در این ۱۱۵رقابت، پرسپولیس در ۲۴بازی گل اول را از حریفان دریافت کرده است و نکته عجیب اینکه در هیچ یک از آنها موفق به پیروزی نشده است. حتی در برابر تیم دسته دومی قشقایی هم پرسپولیس موفق به کامبک و برد در آن دیدار نشد!!
دلایل بیشماری را می توان برای این خصیصه پرسپولیس برانکو برشمرد. اما فاکتورهای از بین رفتن تمرکز و همچنین مقاومت زیاد در برابر تعویض به موقع، دو دلیل اصلی این موضوع می باشند. شاید از بین تمامی این ۲۴پیکار که در ادامه مشاهده میفرمائید، بهترین و به یادماندنی ترین برگشت را در بازی رفت برابر الاهلی در یک چهارم نهایی فصل قبل ACL شاهد بودیم. جایی که پس از دریافت گل دوم و در حالیکه پرسپولیس در آن دیدار میزبان محسوب می شد و دیگر چیزی برای از دست دادن نداشت، با تعویض های به موقع و هوشمندانه برانکو و ورود منشا و بشار رسن، به بازی برگشت و آن بازی را به تساوی کشاند.


دلیل دوم همان از بین رفتن تمرکز و بازی عصبی اغلب بازیکنان می باشد. فاکتوری که پس از پیش افتادن پرسپولیس از حریف به خوبی حفظ می شود و اغلب باعث به ثمر رسیدن گلهای بیشتر هم می شود که در مقاله ای جداگانه به آن خواهیم پرداخت. این یعنی پروفسور و دستیارانش در آماده کردن بازیکنان و روحیه دادن به آنها و تشویق برای حفظ تمرکز، عملکرد قابل قبولی ندارند. و یا اینکه بازیکنی که حرکات عصبی اش مشهود هست و هرلحظه احتمال ۱۰نفره کردن تیم را دارد، با اصرار عجیب برانکو برای دقایق زیادی در میدان نگه داشته می شود. برای مثال در بازی با السد، شجاع خلیل زاده و فرشاد احمدزاده دو بازیکنی بودند که به شدت عصبی کار کرده و حتی این عصبی بودن را به بقیه بازیکنان حاضر نیز منتقل کردند. احتمال اخراج شجاع هرلحظه بیشتر از قبل می شد و این استرس و اضطراب به دیگر همبازیانش نیز منتقل می شد. البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که تیمی که در همین فصل جاری از ۲۹دیدار خود در تمامی رقابتها، تنها سه بازی از رقیب گل اول را دریافت کرده، انتظار این موضوع را ندارد و سخت می تواند با آن کنار بیاید. اما حقیقت این است که بازی فوتبال یک ورزش غیرقابل پیش بینی است و امکان وقوع هر اتفاقی در آن هست و هیچ وقت و تحت هیچ شرایطی نباید با غرور به آن نگاه کرد که همانا بزرگترین آفتی است که می تواند بهترین تیمهای دنیا را نیز از پای در آورد.

 

لیست ۲۴بازی ای که پرسپولیس تحت هدایت برانکو در آن گل اول را دریافت نموده است:

 

فصل ۹۳-۹۴ :


گسترش ۲-۱ پرسپولیس
لخویا ۳-۰ پرسپولیس
الهلال ۳-۰ پرسپولیس

 

فصل ۹۴-۹۵ :


اس خوزستان ۲-۱ پرسپولیس
سپاهان ۴-۲ پرسپولیس
پرسپولیس ۱-۱ سایپا
پرسپولیس ۱-۱ صبا
استقلال ۱-۱ پرسپولیس
پرسپولیس ۲-۲ سپاهان
پرسپولیس ۰-۲ نفت تهران
ذوب آهن ۲-۰ پرسپولیس(حذفی)
پدیده ۲-۲ پرسپولیس

 

فصل ۹۵-۹۶ :


پرسپولیس ۱-۱ فولاد
اس خوزستان ۱-۱ پرسپولیس
ذوب آهن ۱-۰ پرسپولیس
نفت آبادان ۱-۰ پرسپولیس
پرسپولیس ۳-۳ ذوب آهن
سیاه جامگان ۱-۰ پرسپولیس
قشقایی ۱-۱ پرسپولیس

 

فصل ۹۶-۹۷ :


الاهلی ۲-۲ پرسپولیس
الهلال ۴-۰ پرسپولیس
پیکان ۱-۰ پرسپولیس
پرسپولیس ۱-۱ گسترش فولاد
السد ۳-۱ پرسپولیس

 

(به قلم: علی خوئی)

ورزش۳

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار