همه مصائب نشست‌های خبری لیگ برتر فوتبال؛ از مباحث غیرفنی تا فرصتی برای درددل

نشست‌ خبری در فوتبال ایران اگر چه چند سالی است که برگزار می‌شود اما هنوز با شرایط استاندار فاصله زیادی دارد.

خبرنگار ورزشی , کنفرانس‌های خبری فوتبال در همه جای دنیا با حاشیه‌هایی همراه است و بعضا این حاشیه‌ها حتی از مباحث مطرح شده در این جلسات بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد و تا مدت‌ها به خوراک رسانه‌ها تبدیل می‌شود اما در فوتبال ایران حاشیه‌ها با رنگ و لعابی بیشتر از بیرونِ سالن کنفرانس‌ها آغاز می‌شود.

بارها دیده شده ساعتی قبل از برگزاری نشست خبری اعلام می‌شود که «فلان سرمربی به نشست خبری پیش از دیدار تیمش نمی‌رسد». بیشتر هم با این توجیه که پرواز‌ها تاخیر دارد یا اینکه دیرهنگام و بعد از زمان نشست انجام می‌شود. سوال اینجاست که مگر قبل از نشست خبری ساعت پروازها چِک نمی‌شود؟ اگر هم که امکان انجام پروازی زودتر وجود ندارد اصلا چرا نشست خبری برای آن بازی در نظر گرفته می‌شود؟

مورد دیگر اینکه اهالی رسانه برای پوشش نشست خبری یکی از سرمربیان تیم به سالن کنفرانس رفته‌اند و به یک باره متوجه حضور دستیار آن مربی برای پاسخگویی می‌شوند. به‌طور مثال عدم حضور کمالوند در کنفرانس‌های تیم صنعت نفت به قدری بوده که حتی کنفرانس این تیم, با تحریم از سوی خبرنگاران آبادانی نیز همراه بوده یا در  باشگاه گسترش فولاد که دیگر باید از غیبت فرشاد فلاحت‌زاده (دستیار فیروز کریمی) در کنفرانس‌ها تعجب‌ کرد و اندک مواردی بوده که فیروز کریمی در نشست خبری قبل از بازی پاسخگوی سوالات بوده است. کریمی حتی گاهی اوقات در نشست‌های خبری بعد از بازی‌ نیز شرکت نمی‌کند.

 

در کنار این موضوع یکی دیگر از بی‌نظمی‌های کنفرانس‌های خبری تاخیر در حضور سرمربیان در نشست‌های خبری است که این موضوع بارها تکرار و  به نوعی به پای ثابت نشست‌های خبری تبدیل شده است.

برای نمونه در هفته بیست و دوم لیگ برتر از ۱۶ سرمربی لیگ برتری, فقط ۶ سرمربی در نشست‌های خبری قبل از بازی‌ها شرکت کردند و ۷ کنفراس خبری لغو شده است. در ۳ نشست دیگر هم مربیان دستیار حضور داشته‌‌اند.

این آمار را تفکیک شده در زیر می‌خوانید:

نشست سرمربی مشکی‌پوشان- عدم برگزاری

نشست سرمربی پرسپولیس- عدم برگزاری

نشست سرمربی سپاهان- عدم برگزاری

نشست سرمربی سایپا- عدم برگزاری

نشست سرمربی صنعت نفت- عدم برگزاری

نشست سرمربی استقلال- عدم برگزاری

نشست سرمربی ذوب‌آهن- عدم برگزاری

نشست سرمربی نفت تهران- تاخیر در حضور سرمربی

نشست سرمربی گسترش فولاد - عدم حضور سرمربی

نشست سرمربی پیکان- عدم حضور سرمربی

نشست سرمربی سپیدرود- عدم حضور سرمربی (علی کریمی)

نشست سرمربی پدیده - برگزار شد

نشست سرمربی تراکتورسازی- برگزار شد

نشست سرمربی استقلال خوزستان- برگزار شد

نشست سرمربی  پارس جنوبی- برگزار شد

نشست خبری سرمربی فولاد- برگزار شد

نکته مهم دیگر اینکه در مسابقاتی نظیر لیگ قهرمانان آسیا و بازی‌های ملی به شدت رعایت می‌شود این است که  باید در نشست‌ها فقط و فقط درباره مسائل همان بازی صحبت شود اما در نشست‌های قبل و بعد از مسابقات لیگ برتر چنین موضوعی دیده نمی‌شود و حتی گاهی مربیانی درددل‌هایش را در نشست‌ها مطرح می‌کنند. در برخی موارد خودِ مربیان از بحث‌های فنی خارج می‌شوند و مباحث دیگر را به نفع خودشان پیش می‌کشند و مطرح می‌کنند. در مواردی دیگر هم عکس این روال رخ می‌دهد و برخی خبرنگاران سؤالات غیر فنی و غیر مرتبط می‌پرسند که اعتراض خبرنگاران دیگر را به دنبال داشته است.

نمونه‌هایی که می‌توان به آنها اشاره کرد زیاد است که در آنها سوال‌های غیر مرتبط پرسیده شده و مربیان نیز حرف‌های غیرفنی زده‌اند. مدت زمان کنفرانس‌های خبری به صورت استاندارد ۱۵ دقیقه است اما در ایران این موضوع رعایت نمی‌شود و نشست‌های خبری قبل یا بعد از بازی بعضاً تا ۳۰ یا ۴۰ دقیقه هم طول می‌کشد. رکورد این کار در اختیار علیرضا منصوریان است که در آخرین حضورش روی نیمکت استقلال پس از بازی با ذوب آهن حدود ۹۰ دقیقه در نشست خبری حرف زد.

  در نشست‌های خبری باید نماینده‌ای از سوی سازمان لیگ حضور داشته باشد که وقت و زمان را مدیریت کند و البته اجازه پرسش و پاسخ درباره مسائل غیر از آن بازی را ندهد. بسیاری از مربیان یک یا دو هفته سکوت می‌کنند  و نشست خبری را محلی برای بیان آنچه در این مدت گذشت می‌دانند و برخی خبرنگاران هم سوالات غیر مرتبط می‌پرسند در حالی که اگر قرار به این کار باشد باید در نشستی جداگانه درباره مسائل غیر مرتبط با بازی پیش‌رو حرف زده شود. در واقع برخی مربیان یک هفته سکوت می‌کنند و در نشست‌های خبری حرف‌هایی که در دلشان مانده را بر زبان می‌آورند.

سازمان لیگ چندی پیش اعلام کرد مربیانی که در نشست خبری شرکت نکنند ۳ تا ۵ میلیون تومان جریمه می‌شوند. این صحبت البته پیش‌تر زده شده بود. سعید فتاحی روز ۳۰ شهریور ۹۶ در اصفهان همین حرف را زده بود.(لینک مطلب)

در تاریخ ۲ مهر نیز حیدر بهاروند رئیس سازمان لیگ از برخورد با مربیانی خبر داد که در نشست‌های خبری درباره مسائل غیر فنی حرف می‌زنند. (لینک مطلب)

با این حال تا امروز هیچ‌کدام از این موارد عملیاتی نشد و نه از برخورد با سرمربیان غایب در کنفرانس‌ها خبری شد و نه برخوردی با مربیانی صورت گرفت که مسائل غیرفنی را مطرح می‌کنند. اگر هم برخوردی شده حداقل اطلاع‌رسانی نشده است.

لیگ هفدهم به هفته‌های پایانی خود نزدیک می‌شود و انتظار می‌رود حالا که به ایستگاه بیست‌وچهارم خود رسیده شاهد اجرای بهتر قانون باشیم و فکری اساسی برای هجدمین دوره لیگ برتر کرد.

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار