یک بام و دوهوا در ورزش ایران؛ چرا پول کمیته المپیک پرداخت می‌شود، پول کمیته پارالمپیک نه؟

قطع شدن بودجه کمیته ملی پارالمپیک در حالی انجام شده که این کمیته با مشکلات مالی در فاصله کمی تا بازی‌های پاراآسیایی ۲۰۱۸ و برگزاری اردوها مواجه است.

خبرنگار ورزشی ، داستان عدم پرداخت بودجه کمیته ملی پارالمپیک، مسئله‌ای است که این کمیته در چند ماه اخیر با آن مواجه شده و البته مسئولان تاکنون هیچ راهی برای حل این مشکل پیدا نکرده‌اند.

* آغاز ماجرا از طرح انتزاع
ماجرای کمیته پارالمپیک و انتزاع آن از کمیته المپیک به سال گذشته بازمی‌گردد. بعد از اینکه مراحل قانونی طرح انتزاع در مجلس شورای اسلامی طی شد و رئیس جمهور نیز آن را ابلاغ کرد، کمیته پارالمپیک برنامه سال ۹۷ را به سازمان برنامه و بودجه ارائه و این سازمان نیز اعلام کرد که ردیف بودجه به کمیته ملی پارالمپیک تخصیص داده شده و بودجه این نهاد در سال برای سال ۹۷ به صورت مستقل تخصیص داده می‌شود.

در این میان اساسنامه کمیته پارالمپیک سه ماه پس از تصویب قانون انتزاع، روز ۱۵ دی ماه ۹۵ به هیئت دولت ارسال شد و اقدامات لازم بر روی آن صورت گرفت تا این نهاد همه امور لازم را برای تایید اساسنامه جدید انجام داده باشد.

* وقتی بودجه قطع می‌شود
روند واریز بودجه کمیته پارالمپیک در ۶ ماه نخست امسال بدون مشکل انجام شد، اما به یکباره ورق برگشت تا شرایط نامساعد شود. این نهاد در مهر و آبان بخشی از بودجه خود را دریافت کرد و از آذر ماه به بعد بود که بودجه به طور کامل قطع شد؛ اتفاقی که تعطیلی اردوی تیم‌های مختلف این حوزه در فاصله کمتر از یک سال مانده به بازی‌های پاراآسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا و اعتراض چهره‌های سرشناسی همچون ساره جوانمردی و زهرا نعمتی، طلایی‌های پارالمپیک ۲۰۱۶ ریو را به دنبال داشت.

* چرا بودجه قطع شد؟
مسائل مختلفی در خصوص شکل‌گیری این وضعیت مطرح می‌شود، اما آنچه می‌توان به آن استناد کرد، صحبت‌های یک ماه قبل دبیرکل کمیته ملی پارالمپیک است. مسعود اشرفی روز ۲۷ دی در این باره گفته بود: «بعد از پیگیری‌های متعدد متوجه شدیم که دیوان محاسبات به دلیل نداشتن اساسنامه و مشخص نبودن صاحبان امضا، بودجه کمیته ملی پارالمپیک را قطع کرده است. به چه دلیل نهاد عمومی غیردولتی که فعالیت آن از طریق مجلس تایید شده است و سازمان برنامه و بودجه به آن بودجه تخصیص داده و در حالی که بودجه هشت ماه سال را دریافت کرده با این نامه مواجه می‌شود که چون اساسنامه ندارید نمی‌توانید بودجه دریافت کنید؟ اگر بودجه نداشتیم پس این برنامه بر طبق چه قانونی انجام شده است؟»

* شرایط نابرابر در ساختمان سئول و لزوم پاسخ به یک ابهام
کمیته پارالمپیک در حالی با مشکلات مالی در ماه‌های اخیر دست و پنجه نرم می‌کند که کمی بالاتر، یعنی در کمیته المپیک شرایط در هفته‌های اخیر کاملاً مساعد شده است. این کمیته پس از حضور سیدرضا صالحی‌امیری توانست صددرصد بودجه‌اش را از سازمان برنامه و بودجه دریافت کند؛ اتفاقی که در سال‌های گذشته هرگز رخ نداده بود. همین مسئله مسائل و ابهاماتی را در ذهن ایجاد می‌کند که پاسخگویی مسئولان به آنها می‌تواند به رفع ابهامات کمک کند.

کمیته ملی المپیک چند ماه بعدتر از کمیته پارالمپیک، اساسنامه‌اش را به هیئت دولت فرستاد. باید به این نکته نیز اشاره کرد که اساسنامه کمیته المپیک برخلاف کمیته پارالمپیک هنوز به کمیسیون اجتماعی دولت نرسیده، چه برسد به آنچه بخواهد اقدامات بعدی روی آن صورت بگیرد.

همچنین ابلاغ اساسنامه این دو نهاد باید با هم انجام شود و این بدان معناست که تا وقتی اساسنامه کمیته المپیک در کمیسیون اجتماعی بررسی نشود و به مرحله بعدی نرود، هیچ ابلاغی از سوی دولت در خصوص اساسنامه کمیته پارالمپیک هم صورت نخواهد گرفت.

ابهام اصلی هم همین جاست و در واقع یک بام و دو هوا رخ داده است. چرا کمیته پارالمپیک به دلیل تایید نشدن اساسنامه‌اش دیگر قادر به دریافت بودجه نیست، اما کمیته المپیک به راحتی می‌تواند بودجه‌اش را به صورت کامل دریافت کند؟ در واقع براساس چه معیار و قانونی در ۶ ماه اول سال ۹۶ بودجه پارالمپیک بدون مشکل پرداخت می‌شد، اما به یکباره دیوان محاسبات موضوع نداشتن اساسنامه را به میان کشید؟

* وعده‌های تو خالی مسئولان برای حل مشکل
برخی از مسئولان نسبت به این موضوع واکنش نشان داده‌اند که از جمله آنها می‌توان به محمدرضا داورزنی، معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت و جوانان اشاره کرد. وی در پایان مجمع فوق‌العاده کمیته ملی پارالمپیک که روز ۱۵ بهمن برگزار شد، در خصوص عدم پرداخت بودجه این کمیته به بهانه تصویب نشدن اساسنامه‌اش عنوان کرد: «دوستان این موضوع را پیگیری می‌کنند تا راه‌حلی پیدا کنند. ما نیز کمک خواهیم کرد تا مشکلی پیش نیاید، البته آنچه در این خصوص پیش‌بینی شده به کمیته پارالمپیک داده خواهد شد.»

با وجود این اظهار نظر رسمی، هنوز هیچ اتفاقی درباره بودجه پارالمپیک رخ نداده است.

* جلسات بی‌نتیجه روز یکشنبه
روز گذشته جلسه‌ای در همین باره در مجلس شورای اسلامی برگزار شد؛ جلسه‌ای که نمایندگان کمیته پارالمپیک و دیوان محاسبات در آن حضور داشتند، اما خبری از نماینده سازمان برنامه و بودجه نبود.

مسئولان کمیته پارالمپیک امیدواری زیادی به نتایج این جلسه داشتند، اما اتفاقی رخ نداد و تغییری در شرایط صورت نگرفت. قرار است فردا (چهارشنبه) پیگیری‌های دیگری در مجلس صورت بگیرد تا شاید بالاخره گره این مشکل باز شود.

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار