آنالیز گل‌های پرسپولیس به نسف قرشی؛ تیکی تاکای ده نفره

وبسایت رسمی توپ - هر سه گل پرسپولیس مقابل نسف قارشی روی حرکت تیمی و پاس‌های متوالی که از خط دفاع استارت خورد به ثمر رسید.

به گزارش وب‌سایت نود، در فوتبال هم «مد» وجود دارد. این سیستم‌ها و تاکتیک‌های بازی هستند که مد می‌شوند. یک زمان تیکی تاکا و پاس‌های کوتاه و متوالی مد است و یک زمان هم بازی دفاعی و اتوبوسی. تیمی که بتواند قهرمان شود یا موفقیتی بدست بیاورد راحت‌تر می‌تواند سبک بازی‌اش را مد کند چون مربیان دیگر هم همان فرمول را تکرار می‌کنند تا شاید به همان نتیجه برسند. فرمولی که البته نیاز به ابزار لازم هم دارد. در ایران هم بعد از حضور کی‌روش، فوتبال دفاعی مد شد. مدی که استقلال خوزستان با پیروی از آن توانست یک قهرمانی هم بدست بیاورد. در میان این فراگیری بازی دفاعی اما بعضی از تیم‌ها بودند که همچنان از روش‌های سابق پیروی می‌کردند. روش مالکیت توپ و پاس. جالب است که تیم‌هایی این مدل بازی را انجام می‌دهند که مربیان خارجی دارند.

در این فصل پرسپولیس و استقلال و سپاهان تیم‌هایی بودند که بیشترین مالکیت توپ را در اختیار داشتند. تیم‌هایی با وجه تشابه حضور سرمربی خارجی روی نیمکت. در میان آنها پرسپولیس شرایط بهتری دارد. حضور سه ساله برانکو در پرسپولیس و جا انداختن تفکراتش در این تیم باعث شده تا این تیم با این سبک بازی برخلاف دو تیم دیگر شرایط بسیار خوبی در جدول داشته باشد. سبکی که حالا برانکو در آسیا هم آن را ادامه می‌دهد و بازیکنانش با اعتماد به نفس مقابل تیم‌های آسیایی هم تیکی‌تاکا بازی می‌کنند. اگرچه موفقیت در اولین قدم نمی‌تواند تضمینی برای ادامه راه باشد و شاید پرسپولیس خیلی زود به مشکل بربخورد اما سبک بازی شاگردان برانکو در اولین بازی جالب توجه است. پرسپولیس در این بازی سه گل به ثمر رساند. گل‌هایی که هر سه آنها از خط دفاع استارت خورد و با پاس‌کاری بین ۸ تا ۱۰ بازیکن تیم، به محوطه جریمه حریف و در نهایت تور دروازه رسید.

استارت گل اول پرسپولیس از خط دفاع و از محمد انصاری زده می‌شود. گل اول با ۲۳ پاس به ثمر می‌رسد که بجز بیرانوند، هر ده بازیکن دیگر پرسپولیس در آن شرکت دارند. یک گل، با شرکت موثر و پاس‌کاری تمام بازیکنان تیم از دفاع تا حمله.

گل دوم هم از سیدجلال حسینی استارت زده می‌شود. ۱۴ پاس متوالی و در نهایت هم علیپور و گل. این بار هم سیدجلال حسینی که شروع کننده گل است در پایان با پاس به صادق محرمی و پاس محرمی به علیپور در تکمیل این روند نقش دارد.

این لحظه استارت گل سوم پرسپولیس است. از ضربه اوتی که شجاع خلیل زاده از محوطه جریمه خودی پرتاب می‌کند. توپ با ۱۵ پاس بدون تاثیر هیچ کدام از بازیکنان حریف به علیپور می‌رسد و او دروازه نسف قارشی را باز می‌کند.

نکته جالب این گل این است که محمد انصاری به عنوان اولین بازیکنی که اوت را دریافت و بازیسازی را آغاز می‌کند، خودش در نهایت در محوطه جریمه حریف پاس گل را به علیپور می‌دهد. 

شاید بتوان گفت که وضعیت تیم حریف هم در این که پرسپولیس توانسته در داخل زمین برنامه‌اش را با دقت و مو به مو اجرا کند نقش داشته است اما اعتماد به نفس بازیکنان پرسپولیس و نقش پررنگ تمام بازیکنان در اجرای سبک برانکو، می‌تواند هواداران این تیم را امیدوار کند که پرسپولیس در ادامه مسیر هم با تیکی تاکایش به موفقیت‌های بیشتری رسیده و بتواند تفکر فوتبال مالکانه را بیش از فوتبال دفاعی جا بیندازد.

 

نیلوفر کنگرانی

 

۳۰۳۸۸

وب سایت نود

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار