فرجی: نگاه کمیته المپیک و وزارت ورزش در سال ۹۷ به اعتبارات کاراته المپیکی خواهد بود/ ابتدا دنبال کسب سهمیه المپیک نوجوانان هستیم

رئیس فدراسیون کاراته گفت: سال آینده قطعاً در پیش‌بینی تخصیص اعتبارات از طرف وزارت ورزش و جوانان و کمیته المپیک برای فدراسیون‌ها به فدراسیون کاراته به‌عنوان یک رشته المپیکی نگاه خواهد شد.

صادق فرجی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ورزشی ، در خصوص انتخاب مهران بهنام‌فر و سمانه خوشقدم برای هدایت تیم‌های نوجوانان و جوانان دختر و پسر اظهار داشت: با توجه به اینکه در سال آینده رویدادهای بزرگ مسابقات قهرمانی آسیا و کسب سهمیه المپیک نوجوانان آرژانتین را در پیش داریم، برنامه اولیه خود را از قبل شروع کرده بودیم، اما به صورت منسجم‌تر استارت خود را برای این مسابقات زدیم. امیدوارم با توجه به تصمیمات اتخاذ شده و تدارکاتی که انجام می‌شود در نهایت بتوانیم در مسابقات کرواسی و بلغارستان کسب سهمیه خوبی برای مسابقات المپیک نوجوانان داشته باشیم.

وی تأکید کرد: در راستای همین برنامه‌ها تصمیم گرفتیم از مربیانی که در دوره‌های گذشته همراه تیم‌های ملی نتایج خوبی را کسب کرده بودند، استفاده کنیم. مهران بهنام‌فر پیش از در مسابقات قهرمانی آسیا قزاقستان و مسابقات جهانی اسپانیا به همراه کادر خود نتایج خوبی را کسب کرده بود و سمانه خوشقدم نیز از مربیان خوش‌نام کاراته ایران است که پیش از این در رده امید عملکرد خوبی همراه تیم بانوان داشته است.

رئیس فدراسیون کاراته ادامه داد: کسب سهمیه المپیک نوجوانان کار دشواری است و ما در وهله اول به دنبال کسب سهمیه مسابقات المپیک هستیم تا در اولین حضور کاراته در المپیک تاریخ‌ساز شویم. پیش از این مسابقات نیز در اردیبهشت ماه مسابقات قهرمانی آسیا را در اوکیناوا ژاپن در پیش داریم که از لحاظ مالی سفر هزینه‌بری برای فدراسیون است و به دنبال تأمین منابع مالی آن هستیم تا در این رویداد نیز حضور و نتایج خوبی را کسب کنیم.

فرجی در پاسخ به این پرسش که امکان دارد با توجه به شرایط مالی تیم‌های رده پایه در مسابقات قهرمانی آسیا در ژاپن حضور نداشته باشند، گفت: نگاه ما این است که با ارتباط خوبی که با وزارت ورزش داریم از اعتبارات سال آینده برنامه این اعزام را تأمین کنیم. در این راه به حمایت کمیته المپیک و وزارت ورزش و جوانان نیاز داریم تا با تأمین منابع مالی قهرمانان ما در این رویداد نیز حضور پیدا کنند. با توجه به برگزاری مسابقات در شهر اوکیناوا ژاپن یک پرواز داخلی از ژاپن نیز به هزینه‌های ما اضافه شده است که این موضوع سفر به ژاپن را پرهزینه‌تر می‌کند. تمامی این اتفاقات باعث خواهد شد تا حضور در این رویداد بستگی به سیاست کادرفنی داشته باشد تا با برنامه‌ریزی آنها در ژاپن حاضر شویم.

وی در خصوص عملکرد نمایندگان کاراته ایران در مسابقات کاراته وان دبی عنوان کرد: در مجموع نتایج بازیکنان‌مان در این مسابقات را عالی دیدم. خوشبختانه در بخش بانوان حمیده عباسعلی و محدثه آقایی توانستند تا مراحل بالا در جدول مسابقات حضور داشته باشند و عباسعلی نیز خدا را شکر با کسب مدال برنز به دوران خوب قهرمانی خود بازگشت. عباسعلی بعد از پشت سر گذاشتن دوران آسیب‌دیدگی مدتی از آمادگی جسمانی ایده‌آل خود برخوردار نبود، اما با توجه به حضور در مسابقات کاراته وان پاریس رفته رفته به دوران خوب خود نزدیک و در دبی موفق به کسب مدال برنز شد.

رئیس فدراسیون کاراته تصریح کرد: محدثه آقایی نیز نشان داد روند خوب خود را در حال ادامه دادن است و امیدواریم در مسابقات بعدی عملکرد بهتری نیز داشته باشد. نباید فراموش کرد از سال ۲۰۱۲ که حضور بانوان کاراته ایران با حجاب اسلامی در مسابقات جهانی تأیید شد، دختران ما روند خوبی را در قیاس با رشته‌هایی دیگر که سبقه طولانی حضور در مسابقات بین‌المللی را دارند پشت سر گذاشتند. کسب نتایج بهتر آنها نیز نیازمند حضور در میادین بین‌المللی بیشتر است تا با کسب تجربه مناسب به امید خدا در بخش بانوان نیز در مسابقات کسب سهمیه موفق به کسب نتایج خوب شویم و در المپیک ۲۰۲۰ ژاپن نیز عملکرد تاریخی داشته باشیم.

فرجی در خصوص شرایط بودجه فدراسیون با توجه به تعدد رویدادهای این رشته برای حضور در مسابقات گفت: در مقطعی که من مسئولیت فدراسیون کاراته را برعهده گرفتم این فدراسیون نمی‌خواهم بگویم بدهی مالی داشت، اما حدود سه میلیارد و خرده‌ای تعهد مالی بابت حضور در مسابقات جاکارتا، جهانی اتریش و مسابقات دیگر به آژانس‌های هواپیمایی داشت. در این شرایط با کمک خدا توانستیم علاوه بر حضور در برنامه‌های پرترافیک سال ۹۶ که شامل حضور ۱۵۰ نفره در مسابقات قهرمانی آسیا قزاقستان، حضور ۱۵۰ نفره در  مسابقات ترکیه و همچنین مسابقات جهانی رده‌های پایه در اسپانیا، مسابقات لهستان و کاراته وان پاریس بود را به خوبی پیش ببریم و در کنار آن حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد بدهی‌های قبلی را پرداخت کنیم.

وی خاطر نشان کرد: برای این کار نیز تنها به اعتبارات خود از وزارت ورزش وجوانان و کمیته المپیک اکتفا نکردیم و توانستیم بخشی از هزینه‌ها را از سایر منابع، کمک‌های مردمی و اسپانسرها تأمین کنیم. اگر قرار بود تنها به اعتبارات تخصیص یافته فدراسیون دلخوش باشیم باید  آن را تنها صرف حضور در دو مسابقه می‌کردیم. سال آینده نیز قطعاً در پیش‌بینی تخصیص اعتبارات از طرف وزارت ورزش و جوانان و کمیته المپیک برای فدراسیون‌ها به فدراسیون کاراته به‌عنوان یک رشته المپیکی نگاه خواهد شد. با این وجود باز هم برای تأمین منابع مالی به اعتبارات خود اکتفا نخواهیم داشت و به دنبال پیش‌بینی سیاستی هستیم تا منابع مالی دیگری را تأمین کنیم که هم بحث هزینه‌ها را پیش ببریم و هم بتوانیم مجدداً تعهدات قبلی را پرداخت کنیم. 

رئیس فدراسیون کاراته با تمجید از همدلی جامعه کاراته و نقش آن در موفقیت‌های این رشته، اظهار داشت: تمامی موفقیت‌ها و پیروزی‌های فدراسیون کاراته در حوزه قهرمانی، بخش اداری و آموزش در سال ۹۶ به تعامل و همدلی که در جامعه کاراته ایجاد شده است برمی‌گردد. باید همین جا از حمایت‌های پیشکسوتان کاراته که توانستنداین فضا و فرصت را پیش بیاورند تشکر کنم و امیدواریم در سایه همدلی این جهش خوب کاراته در سال‌های آینده نیز ادامه داشته باشد. مجموع این شرایط باعث شد کاراته ایران در سال ۲۰۱۷ در رنکینگ جهانی در جایگاه دومین کشور قرار گیرد و امیدوارم در سال ۲۰۱۸ ضمن تثبیت این موقعیت بتوانیم موفقیت‌های بیشتری را نیز به دست بیاوریم.

فرجی در خصوص حضور تیم ملی کاراته در مسابقات کاراته وان هلند گفت: کادرفنی تیم ملی به خوبی تمامی مسابقات کاراته وان در سال ۲۰۱۸ را بررسی کرده است و قرار شده است با توجه به اینکه برخی از این مسابقات از کلاس A و برخی دیگر شش امتیازی هستند، اولویت را بر حضور در مسابقاتی با تأثیر بیشتر در رنکینگ قرار بدهیم. در حال حاضر نیز ثبت‌نام حضور در مسابقات کاراته وان هلند را انجام دادیم و به دنبال تأمین منابع مالی برای تهیه بلیت، اسکان و ارز هستیم.

رئیس فدراسیون کاراته در پایان در خصوص برنامه‌های فدراسیون کاراته برای سبک‌های غیر کنترلی گفت: با توجه به اینکه نیمی از خانواده کاراته را سبک‌های غیر کنترلی تشکیل می‌دهند، توجه به آنها را وظیفه خود می‌دانم. در همین راستا در سال جاری با برگزاری مسابقات انتخابی تیم ملی بزرگسالان آقایان شرایط حضور آنها در یک سفر برون مرزی را مهیا کردیم. در رده نوجوانان وجوانان نیز ماه آینده مسابقات انتخابی تیم ملی را در پیش داریم تا بتوانیم با تشکیل تیم ملی شرا حضور آنها  را در مسابقات معتبر یا جهانی نیز فراهم کنیم . سال آینده نیز قرار است تیم ملی بانوان سبک‌های غیر کنترلی را تشکیل بدهیم تا بانوان ما نیز با حضور در میادین معتبر انگیزه بیشتری برای ادامه فعالیت داشته باشند.

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار