خادم: روس ها علاقه چندانی به حضور در تورنمنت‌های ما ندارند

خادم گفت: رویکرد روسیه با ما در چند سال گذشته در رده بزرگسالان بیشتر بر مبنای پرهیز از حضور در مسابقات ایران بوده است؛ شاید هم علاقمندی آنچنانی هم به حضور ما در تورنمنت های خودشان ندارند.

، رسول خادم درباره سطح رقابت های بین المللی کشتی آزاد جام تختی گفت: این مسابقات در مجموع نسبت به سال های گذشته شرایط بهتری داشت.  علی رغم اینکه کشتی آزاد جام تختی هنوز در رنکینگ اتحادیه جهانی قرار نگرفته است، اما به لحاظ تعداد کشور شرکت  کننده،   جام تختی ، همانند جام یاریگین در روسیه با حضور ۱۴ – ۱۵ کشور خارجی برگزار شد.
وی ادامه داد: موضوعی که جالب بود ، حضور بسیاری از نفرات اصلی تیم هایی ملی نظیر قزاقستان ، ترکیه، بلاروس و بعضا نفرات تیم های ملی امید بهمراه سایر نفرات در این مسابقات بود.
رئیس فدراسیون کشتی تصریح کرد: ترکیب ما بیشتر بر اساس توجه به جوانانی که در رقابت های اوپن و قهرمانی کشور نتیجه گرفته بودند، چیده شده بود. تعدادی از کشتی گیران با تجربه نیز که قهرمانی اوپن و قهرمانی کشور را بدست آورده بودند ، در این رقابت ها حاضر شدند، که محک خوبی برای ارزیابی جوانان و همچنین باتجربه ها بود تا ببینیم در چه شرایطی قرار دارند و اینکه ببینم باز هم می توانیم روی این نفرات سرمایه گذاری کنیم یا نه.
خادم تصریح کرد: بخشی از نفرات اصلی تیم ملی در این مسابقات حضور نداشتند چراکه دوره تمرینات پرفشار خود را برای حضور در مسابقات قهرمانی آسیا را طی می کنند و امکان اینکه در تمریناتشان وقفه پیش بیاید، نبود. از سوی دیگر هم ضرورتی برای این کار احساس نمی شد؛ همچنین حضور آنها باعث می شد فرصت از جوانان گرفته شود.
وی با اشاره به استقبال خوب کشورهای خارجی از حضور در ایران گفت: به لحاظ شرایط سختی که از نظر سیاسی و امنیتی در منطقه داریم و بسیاری از کشورهای دنیا برای اینکه در ایران حضور پیدا کنند با محدودیت های جدی مواجه هستند و به نوعی حضورشان در ایران به دلیل همین مشکلات،  به هیچ وجه اولویتشان محسوب نمی شود، اما با این حال در چنین شرایطی و با وجود تنگناهای مالی و اجرایی  که بسیاری از کشورها با آن دست به گریبان هستند،  حاضر شدند به ایران بیایند و در جام تختی شرکت کنند. حضور آنها این پیام را داشت که با لطف خدا و با حمایت های مردم، کشتی ایران با جایگاهی که در داخل و جهان دارد می تواند کشورهای مختلف را برای حضور در تورنمنت های خود ترغیب کند.
خادم درباره غیبت روس ها در رقابت های جام تختی علی رغم اعلام نام ۲ کشتی گیر گفت: رویکرد روسیه با ما در چند سال گذشته در رده بزرگسالان بیشتر بر مبنای پرهیز از حضور در مسابقات ایران بوده است؛ شاید هم علاقمندی آنچنانی هم به حضور ما در تورنمنت های خودشان ندارند.
رئیس فدراسیون کشتی در خصوص علت غیبت تیم کشتی آزاد ایران در جام یاریگین روسیه که چندی پیش برگزار شد و این موضوع برخی انتقادات را بدنبال داشت خاطر نشان کرد: حضور در تورنمنت های بین المللی صرفا نباید تنها به اعزام کشتی گیر خلاصه شود. بلکه باید برنامه ریزی شده باشد و بدانیم با چه اهدافی در تورنمنت های بین المللی شرکت می کنیم. ما باید بدانیم در هر تورنمنتی چرا و با چه اهدافی باید حضور پیدا کنیم. در این میان حضور در بین روسها بطور مضاعف باید با برنامه باشد. سالها حضور بدون برنامه در تورنمنت های روسیه باعث شد هراس از کشتی گیران روس تا بدنه کشتی ایران را تحت الشعاع خود قرار دهد.
وی افزود: چند سالی است که در کشتی آزاد و فرنگی ما بعضا تنه به تنه روس ها در حال حرکت هستیم؛ درست است که آنها جلوتر از ما در کشتی دنیا هستند، اما بوجود امدن چنین شرایطی او فاصله گرفتن از روس هراسی، حاصل برنامه ریزی ، تفکر در شیوه رقابت ما با روس ها است.
خادم تصریح کرد:
 البته بعضا دعوت نامه هایی که روس ها برای ما می فرستند به حدی در فاصله زمانی نزدیک به مسابقات است که کاملا متوجه می شویم که این دعوتنامه ها برای نرفتن ما به مسابقات آنهاست.
سرمربی تیم ملی کشتی آزاد درباره تغییر اوزان برخی کشتی گیران  تیم ملی نیز خاطر نشان کرد: طبیعتا کادر فنی برای تک تک کشتی گیران مانند سال های گذشته برنامه ریزی دارد؛ برنامه های تدارکاتی در حوزه حرفه ای و فنی بسیار پیچیده است و فرمولهای خاص خود را دارد و به گونه ای نیست که با حساب و کتابهایی که می شنویم، و تحلیلهای دبستانی بتوان برنامه ریزی های پیچیده فوق تخصصی را در بالاترین سطح حرفه ای هر رشته ای  ارزیابی کرد. اگر برنامه ریزی فنی قرار باشد آنقدر رو باشد که هر کسی بتواند آنرا تجزیه تحلیل کند،  که دیگر برنامه ریزی فنی نیست. قطعا هدف کادر فنی از حضور کشتی گیران  در شرایط مختلف در جهت  حرکت رو به جلو انهاست.

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار