میزبانی مسابقات؛ نمایشگاه جهانی برای ارائه توانمندی‌های ایران

کسب میزبانی‌های بین‌المللی در رشته‌های مختلف بدون شک به رشد ورزش کشور و همچنین تقویت سایر بخش‌ها کمک بسزایی می‌کند.

خبرنگار ورزشی ، یکی از مسائلی که کشورهای مختلف در کسب میزبانی‌های مختلف به آن توجه می‌کنند، نشان دادن توانایی‌های خود در جنبه‌های گوناگون است؛ توانایی‌هایی که حتی می‌تواند باعث تغییر در نگاه سایر کشورها شود.

ایران اسلامی نیز از این قاعده مستثنی نیست. طی سال‌های اخیر روند کسب میزبانی در رشته‌های مختلف رشد قابل توجهی داشته  و همین مسئله ارتقای ورزش را نیز به همراه داشته است. این میزبانی در چند ماه اخیر نیز تداوم داشت، به طوری‌که رقابت‌های دوومیدانی داخل سالن قهرمانی آسیا و مسابقات بین‌المللی کشتی فرنگی جام فجر در ماهشهر برگزار شدند. همچنین قرار است مسابقات اسکی قهرمانی آسیا و رقابت‌های جهانی والیبال ساحلی نیز به ترتیب در دربندسر و جزیره کیش برگزار شود. ضمناً باید به تلاش برای کسب میزبانی رقابت‌های فوتبال ساحلی قهرمانی آسیا برای سال ۲۰۱۹ هم اشاره کرد.

این میزبانی‌ها نکات مثبتی برای ایران دارد. یکی از این نکات مربوط به تقویت زیرساخت‌ها است. تهیه لوازم ضروری یک رشته به بهانه میزبانی شاید کوچکترین اثر این اتفاق باشد؛ اتفاقی که نمونه‌اش را در مسابقات دوومیدانی داخل سالن آسیا هم شاهد بود. فدراسیون دوومیدانی برای این میزبانی اقدام به خرید لوازمی از جمله «فوتو فینیش» کرد که از آخرین خرید این دستگاه سال‌ها می‌گذشت.

دیگر نکته این میزبانی‌‌ها درباره به رخ کشیدن امنیت کشور است. طی سال‌های اخیر تبلیغات بسیاری در خصوص ناامن بودن ایران از سوی برخی کشورها صورت گرفت، اما بی حاشیه بودن مهمترین خصیصه این میزبانی‌هاست. در این همه رویداد کوچکترین اتفاق منفی رخ نداده و ورزشکاران کشورهای آسیایی و سایر قاره‌ها بدون هیچ مشکلی به کشورشان بازگشته‌اند. این روزها فوتبال ایران درگیر انتخاب میزبان در دیدار با تیم‌های عربستانی در لیگ قهرمانان آسیا است. عربستانی‌ها ناامنی را بهانه عدم حضور در کشورمان عنوان کرده‌اند و به همین دلیل هم یک شرکت ایرلندی به ایران آمد تا موضوع امنیت را بررسی کند. همچنین قرار است جیانی اینفانتینو سفری به ایران داشته باشد و این بهترین فرصت برای نشان دادن امنیت به رئیس فیفا است تا شاید این مسئله به نفع فوتبال ایران تمام شود.

باید به موضوع حضور بانوان تماشاگر هم اشاره کرد؛ بانوانی که در رقابت‌های داخلی کمتر فرصت حضور پیدا می‌کنند. در همین رقابت‌های دوومیدانی داخل سالن آسیا بیشتر جمعیت حاضر در ورزشگاه آفتاب انقلاب را بانوان تشکیل می‌دادند و این در شرایطی بود که هیچ مشکلی هم به وجود نیامد.

آخرین نکته نیز درخصوص خودنمایی ورزشکاران است. در سایه کسب میزبانی‌ها، ورزشکاران بسیاری می‌توانند به راحتی حضور در یک رقابت بین‌المللی را تجربه کنند و به افتخاراتی برسند که می‌تواند سکوی پرتاب آنها و بالا رفتن روحیه‌شان شود. جوانان و نوجوانان زیادی در همین تورنمنت‌ها استعداد خود را به نمایش می‌گذارند و می‌توانند در آینده‌ای نه چندان دور روی سکوهای آسیایی و جهانی قرار بگیرند.

همه این نکات در سایه کسب میزبانی‌ها رقم می‌خورد؛ مسئله‌ای که ورزش کشور بیش از همیشه به آن نیاز دارد تا از این طریق، ارزش‌های اخلاقی، فرهنگی، اجتماعی و حتی امنیتی‌اش را به رخ جهان بکشد.

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار