منافی نیازی: با کسب دان ۷ به ریاست فدراسیون جودو یا سرمربیگری تیم ملی فکر نمی‌کنم

نخستین ایرانی دارنده دان ۷ جودو، با تاکید بر اینکه به ریاست در فدراسیون جودو و سرمربیگری تیم ملی فکر نمی‌کند از تاسیس آکادمی رشته‌های رزمی خبر داد.

خبرنگار ورزشی ، محسن منافی نیازی که در روزهای گذشته موفق شده است به عنوان اولین ایرانی دان ۷ رشته جودو را کسب کند، در نشست خبری خود اظهار داشت: سال ۱۹۹۰ در حالی که هیچ سابقه ورزشی نداشتم با مشورت دوستان در ایران در کدوکان ثبت‌نام کردم، من علاقه‌مند به پیگیری رشته بودم و به سمت جودو کشیده شدم، در یک سال ابتدایی حضور در این رشته سختی‌های زیادی را متحمل شدم، اما پس از گذشت یک سال موفق به کسب دان یک جودو شدم. در طی ۱۲ سال نیز دان ۶ این رشته را کسب کردم و در کمترین زمان ممکن پله‌های ترقی را طی کردم.  در حال حاضر نیز در ماه گذشته و در ۵۰ سالگی موفق به کسب دان ۷ این رشته به عنوان اولین ایرانی شدم که این مساله حتی برای خودو ژاپنی‌ها نیز عجیب بود.

وی تصریح کرد: در خود ژاپن نیز اکثر کسانی که موفق به کسب دان ۷ شدند در ۶۰ یا ۶۵ سالگی به این موفقیت نایل آمدند، به نظر من اگر استمرار و تلاش در هر کاری صورت گیرد، موفقیت نیز حاصل خواهد شد. مطمئن باشید در ۱۲ سال آینده نیز دان ۸ را برگزار خواهم کرد و در یک نشست خبری در آن مقطع در این خصوص صحبت خواهم کرد.

پیشکسوت رشته جودو در پاسخ به این سوال که کیهان یکی دیگر از پیشکسوتان جودو مدعی کسب دان ۷ به عنوان اولین ایرانی شده است، عنوان کرد: کیهان برای من جایگاه پیشکسوتی دارد و ریش‌سفید رشته جودو است. از خدای من است که به غیر از من کسان دیگری نیز دان ۷ را کسب کرده باشند اما من در حال حاضر این خبر را تازه شنیدم. در جودو کسانی مانند پوتین رئیس جمهور روسیه بودند که افتخاری موفق به کسب دان شده‌اند و حتی پوتین دان ۵ افتخاری را کسب کرده است اما اینکه کسی در کدوکان به عنوان یک ایرانی دان ۷ را کسب کند من خبر ندارم و فکر می‌کنم کسب این عنوان توسط من یک خبر خوب و یک افتخار ملی برای جودو ایران است که انگیزه جوانان را افزایش می‌دهد. 

منافی نیازی خاطرنشان کرد: با کسب این عنوان قرار نیست آن را به کسی تحمیل کنم یا با کسی کاری داشته باشم، تنها به نظر من بعد از ۲۸ سال تلاش کسب این عنوان برای کشورمان یک افتخار است. از جامعه ورزش نیز تقاضا دارم که به روشنایی‌ها نگاه کنند و به تاریکی‌ها کاری نداشته باشند، کیهان برای من محترم و پیشکسوت من است، در جودو حتی اگر با کسب دان نیز باید احترام به پیشکسوت خود را رعایت کنید چرا که اولویت این رشته احترام است ما با احترام در جودو کار خود را آغاز می‌کنیم و با احترام نیز به کار خود پایان می‌دهیم و این موضوع نیز به بالا و پایین بودن دان کسی ربط ندارد.

وی در خصوص اینکه قرار است با فدراسیون جودو همکاری داشته باشد عنوان کرد: بنده در طی این سال‌ها خالصانه در خدمت فدراسیون بودم و از زمان ریاست مهرانی با فدراسیون جودو ارتباط خوب و همکاری داشتم. در طی سال‌های حضور در ژاپن نیز پل ارتباطی جودوی ایران و ژاپن بودم و برای حضور مربیان ژاپنی در ایران و یا شرکت مربیان ایرانی در کلاس‌های مربیگری در ژاپن تلاش کردم. در زمان ریاست چند رئیس در فدراسیون جودو ایران به عنوان نماینده جودوی ایران افتخار فعالیت داشتم و در حال حاضر نیز برای من بزرگترین لذت انتقال تجربه‌هایم از حضور در کدوکان به جودوی کشورم است. قطعا علاقه‌مند هستم که تجربیات خود را به جودو کشور انتقال دهم و همانطور که در گذشته در خدمت فدراسیون بودم باز هم اعلام می‌کنم در صورت تمایل در خدمت جودوی ایران هستم. 

پیشکسوت رشته جودو در پاسخ به سوال خبرنگاری که واکنش مسئولان فدراسیون به کسب دان ۷ او گفت: درخشان رئیس فدراسیون جودو به صورت تلفنی به من تبریک گفت و شب گذشته نیز قرار بود برای استقبال به فرودگاه بیاید اما متاسفانه به دلیل فوت یکی از بستگان شان نتوانستند در فرودگاه حضور داشته باشند، صبح امروز نیز مجددا درخشان در تماسی تلفنی کسب این عنوان را به من تبریک گفت. 

منافی نیازی در خصوص اینکه با توجه به حضور در ژاپن پیشنهاد استفاده از مربیان ژاپنی را به مسئولان این فدراسیون ارائه نکرده است، اظهار داشت: در بحث مربی و حضور مربیان ژاپنی از سالیان گذشته شاهد حضور مربیان ژاپنی در جودو ایران بودیم. خانم تانابه که یکی از قهرمانان المپیک ژاپن است در سال‌های گذشته در مقاطع یک و ۳ ماهه در ایران حضور داشتند و به بانوان ما کمک کردند. تومیتا نیز که یکی از دوستان نزدیک من است و در حال حاضر در دانشگاه پورتوریکو مشغول فعالیت است با درخواست بنده در گذشته به ایران آمد و به مدت ۱.۵ سال با فدراسیون همکاری داشت. 

وی ادامه داد:‌در این زمینه نیز باید ابتدا ببینیم تقاضایی برای حضور مربیان ژاپنی در ایران وجود دارد یا نه که این مساله به سیاست‌های فدراسیون بستگی دارد، اگر آنها تمایل داشته باشند این امکان برای فعالیت مربیان ژاپنی از طریق من امکان‌پذیر است. بحث دوم در این زمینه این است که به نظر می‌رسد با توجه به فعال بودن مربیان اروپایی و آشنایی آنها با مربیان روز دنیا فدراسیون تمایل همکاری با مربیان اروپایی و یا حتی آسیای میانه داشته باشد. نظر شخصی من این است یک قهرمان یک شبه به مدال جهانی و المپیک نمی‌رسد و علت اینکه تعداد مدال‌های ما در جودو کم شده است مشکلات ریشه‌ای در جودو پایه است. جودو رشته ملی ژاپن است و هیچ کشوری مانند ژاپن در این رشته قدرتمند نیست. در حال حاضر نیز بیشترین مدال جهانی و المپیک توسط ژاپنی‌ها کسب شده است و حتما در المپیک ۲۰۲۰ بیشترین تعداد مدال را آنها کسب خواهند کرد. 

پیشکسوت رشته جودو تاکید کرد: فدراسیون جهانی در حال حاضر کاملا متوجه شده است باید به جودوی ژاپنی بازگردد و شاهد تغییر قوانین و فنون جودوی ژاپنی هستیم، توصیه من تنها در این زمینه به مسئولان فدراسیون جودو این است که اگر قصد استفاده از مربیان ژاپنی را دارند می‌توانند به عنوان مربیان ریشه‌ای از آنها استفاده کنند. وقتی جودو در بدن کسی شکل بگیرد تغییر آن سخت است اما می‌توان از ریشه جودو را در ایران درست کنیم و برای این کار نیز هیچ کسی بهتر از مربیان ژاپنی نیست. 

منافی نیازی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری در خصوص عدم حضور داوران ایرانی در مسابقات جهانی عنوان کرد: بعد از اینکه مسابقات ملی را کنار گذاشتم در داوری نیز شروع به کار کردم، در ایتالیا رنک B داوری را کسب کردم و پس از ۴.۵ سال در آفریقای جنوی موفق به کسب رنکینگ A داوری جهان شدم، در حال حاضر نیز در ایران ۵-۶ نفر دان A جهانی را در اختیار دارند اما در خصوص عدم حضور آنها در مسابقات بین‌المللی باید به این نکته اشاره کنم که رنکینگ داوری در این زمینه بسیار تاثیرگذار است. اگر داوری در تورنمنت‌ها و مسابقات بین‌المللی حضور فعالی نداشته باشد امکان صعود در رنکینگ داوری دنیا نخواهد داشت و قطعا شرایط حضور در مسابقات بین‌المللی و جهانی را کسب نخواهد کرد. دعوت داوران به مسابقات جهانی و بین‌المللی از حیطه فدراسیون خارج است و با دعوت فدراسیون جهانی جودو صورت می‌گیرد. داوری در جودو بسیار سخت شده است و اگر داوران ما در مسابقات معتبر حضور نداشته باشند قطعا امکان حضور در مسابقات جهانی و بالاتر را پیدا نخواهند کرد.

وی در خصوص دلایل عدم رشد جودوی ایران در مقایسه با ژاپن گفت: عِرق خاصی به جودوی ژاپن دارم، چرا که در کدوکان مهد جودوی ژاپن از صفر شروع و به این جایگاه رسیدم همیشه برای من افتخار است چیزهایی که در جودو یاد گرفته‌ام به دیگران منتقل کنم و دوست دارم در خصوص فلسفه جودو ژاپن نیز توضیحاتی ارائه کنم. جودو در ژاپن به دو گروه تقسیم می‌شود که گروه اول شامل رئیس، سیاست‌گذاری و روابط بین‌الملل این کشور در زمینه جودو است. این گروه کار تخصصی خود را می‌کنند و گروه دوم نیز که متشکل از مدیر و مربیان تیم‌های ملی است کار فنی را انجام می‌دهند. برای هدایت تیم ملی ژاپن حتما باید ۳ عامل در فرد انتخاب شده وجود داشته باشد. این ۳ عامل نیز عبارتند از قهرمانی المپیک، قهرمانی جهان و مهمتر از آنها کسب مدال طلا در جودوی اوپن ژاپن است، جودوی اوپن در ژاپن با حضور ۳۶ جودوکار از بهترین ورزشکاران این کشور برگزار و شرایط کشتی پهلوانی ما را دارد. فرد برگزیده در این مسابقات از نظر شاخص مسئولان فدراسیون ژاپن حتی از قهرمانی در المپیک و جهان جایگاه بالاتر خواهد داشت.

پیشکسوت رشته جودو ادامه داد: کسی که قرار است سرمربی ژاپن شود باید این ۳ مدال طلا را داشته باشد و اگر یکی از آنها نداشت مربی دوم و در صورت نداشتن ۲ مدال از این ۳ مدال به عنوان دستیار انتخاب می‌شود. در کنار آن موضوع دیگر استفاده از مربیان اوزان مختلف در تیم ملی ژاپن است که باعث حضور ۷ یا ۸ مربی زیرنظر سرمربی تیم ملی این کشور است. ما نیز برای پیشرفت در جودو باید به فلسفه جودو ژاپن دقت کنیم و سعی کنیم از نکات مثبت آن استفاده کنیم. 

منافی نیازی در خصوص اینکه قرار است به عنوان رئیس فدراسیون یا سرمربی تیم ملی تجربیات خود را به جودوی ایران انتقال دهد، گفت: من علاقه ای به هیچ کدام از این دو موقعیت ندارم چرا که ریاست و سرمربیگری در جودو ایران یک شغل و موقعیت است و شغل اصلی من جودو نیست، جودو اصل زندگی من است اما در کنار آن فعالیت اقتصادی خاص خود را دارم و دوست ندارم در این دو پست فعالیتی داشته باشم، من علاقه‌مند هستم اگر قرار است تجربیاتم به علاقه‌مندان جودوی ایران انتقال پیداکند با برگزاری سمینارها و کلاس‌های آموزشی این اتفاق بیفتد. با گرفتن دان ۷ اصلا به دنبال ریاست یا سرمریگری تیم ملی نیستم و افق دید من بالاتر از این حرف‌هاست.

وی در پایان خاطرنشان کرد: تنها هدف من در آینده جودو ایران افتتاح یک آکادمی ورزش‌های رزمی در آینده نزدیک است، علاقه‌مند هستم با افتتاح این آکادمی رشته‌های جودو ایران را درست کنم و با جو کودکان ۷ تا ۱۲ ساله دانش خود را به آنها انتقال دهم.

 

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار