رهنما: مجموعه فدراسیون کاراته برای ثبت اولین مدال طلای تاریخ بانوان در المپیک همقسم شده است

سرمربی سابق تیم ملی کاراته گفت: فرجی، ما و کاراته ایران همقسم شده‌ایم تا اولین مدال طلای بانوان در تاریخ المپیک را به نام کاراته ثبت کنیم.

مسعود رهنما در گفت‌و‌گو با خبرنگار ورزشی ، در خصوص ارزیابی عملکرد تیم ملی کاراته در مسابقات کاراته وان پاریس اظهار داشت: باید برای بررسی عملکرد تیم ملی کاراته در پاریس ابتدا باید دو موضوع را عنوان کنم. موضوع اول باید در خصوص نگاه مسئولان وزارت ورزش وجوانان به رشته کاراته باشد، چرا که کاراته با همین وضعیت می‌تواند جز رشته‌های باشد که نسبت به دیگر رشته‌های مدال‌آور ما در المپیک ۲۰۲۰ موفقیت بیشتری داشته باشد.

وی تاکید کرد: کاراته می‌تواند چهار ضلعی تقریبا ۷۰ ساله ورزش ایران را در المپیک تبدیل به پنج ضلعی کند و برای این موضوع نیز باید دید تغییر کند. اینکه در مسابقات کاراته وان پاریس بچه‌های ما در ۵ وزن کومیته مردان موفق به کسب ۲ مدال طلا می‌شوند دیگر چه انتظار بیشتری باید داشته باشیم. نکته مثبت تیم ما در مسابقات پاریس کسب مدال توسط بچه‌های باتجربه و جوان تیم ملی در کنار هم است.

سرمربی سابق تیم ملی کاراته تصریح کرد: اینکه پورشیب با سابقه حضور ۱۲ ساله در تیم ملی در کنار صالح اباذری، عضو تیم امید موفق به کسب مدال در پاریس می‌شوند، نشان می‌دهد گسستی که در ۳۰ سال اخیر کاراته بین ۷ تا ۱۰ سال یکبار اتفاق می‌افتاد و در سطوح جهانی نیز با نتایج تیم پایه به غیر از تیم مهران بهنام‌فر در یکی، دو سال اخیر نیز پیدا شده بود به خوبی با تلاش مجموعه فدراسیون در حال مدیریت شدن است. طرح تمرین تیم امید با بزرگسالان باعث شده این گسست در حال از بین رفتن باشد.  

رهنما ادامه داد: فدراسیون جهانی کاراته نیز با توجه به ورود کاراته به المپیک مجبور به رعایت یکسری استاندارها است البته هنوز هم اعتقاد دارم داوری کاراته با استانداردهای یک رشته المپیکی فاصله دارد و باید قوانین این رشته نیز به سمتی برود که در قهرمان شدن یک ورزشکار نظر داوری به حداقل برسد.

وی در پاسخ به این سوال که مسابقات کاراته وان پاریس زنگ خطر را برای بانوان کاراته به صدا در نیاورد، گفت: همیشه بر اساس عدد و رقم حرف زدم. کاراته ایران حدود۵۵ سال قدمت دارد و باید ببینیم در طی این سال‌ها آقایان در چه تعداد مسابقه شرکت و خانم در چند مسابقه حضور داشتند. هنوز هم نمودار آقایان از یک شیب منطقی برخوردار نیست و سینوسی در حال حرکت است و نمودار بانوان نیز اینگونه است.

عضو کمیته فنی فدراسیون جهانی کاراته خاطر نشان کرد: در حال حاضر نیز فرجی و مجموعه کادر فدراسیون کاملا در تلاش هستند تا نمودار سینوسی در بانوان را به یک نمودار با شیب ملایم تبدیل کنند اما باید این را هم در نظر گرفت بانوان کاراته کمتر از یک دهه است در مسابقات رسمی حضور پیدا می‌کنند و باید به آنها و فرصت داد چرا که نیازمند کمک هستند.

رهنما در پایان خاطر نشان کرد: کیمیا علیزاده و رشته تکواندو توانستند اسم خود را به عنوان اولین مدال‌آور بانوان تاریخ ایران در المپیک ثبت کنند. فرجی، ما و کاراته ایران نیز همقسم شده‌ایم اولین مدال طلای بانوان در تاریخ المپیک را به نام کاراته ثبت کنیم.

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار