بی‌باک: جای مقانلو نیامده‌ام، ناراحت است واضح بگوید/ وارث تیم قهرمان جهان نبودم

سرمربی تیم ملی تکواندو ایران گفت: نمی‌توانیم بگویم تیم ما قهرمان جهان بوده است که من هدایت آن را برعهده گرفتم.

خبرنگار ورزشی ، در روزهای گذشته با توجه به نتایج تیم ملی انتقادات زیادی از سوی برخی پیشکسوتان و کارشناسان به عملکرد مهدی بی‌باک صورت گرفت و با توجه به اظهار نظر رئیس فدراسیون تکواندو مبنی بر بررسی عملکرد سرمربی تیم ملی در جلسه شورای ،گمانه زنی‌هایی مبنی بر احتمال تغییر کادرفنی تیم ملی برای بازی‌های آسیایی قوت گرفت. 

مهدی بی‌باک در گفت‌و‌گوی تفصیلی با خبرنگار ورزشی ، در خصوص عملکرد تیم ملی در یک سال گذشته، احتمال تغییر در کادرفنی تیم ملی وهمچنین اختلافات میان خود و بیژن مقانلو به صحبت پرداخت که در زیر می‌خوانید:

تسنیم: در ابتدا از جلسه روز گذشته(سه‌شنبه) خود با رئیس فدراسیون تکواندو صحبت کنید؟

جلسه خاصی نبود و فقط به دیدار پولادگر رفتم تا گزارش عملکرد تیم ملی را ارائه و ببینم قرار است چه اتفاقاتی بیفتد. قرار است شورای فنی مانند گذشته تشکیل جلسه بدهد و گزارش عملکرد تیم ملی در مسابقات گرندپری را بررسی کند.

تسنیم: در روزهای گذشته جو بدی در خصوص شما به راه افتاده است و برخی از سرمربیان سابق تیم ملی انتقاداتی به عملکرد شما داشتند.

در حال انجام دادن کار خود هستم و زحمت خودم را می‌کشم. تا جایی که از دستم بربیاید و مثمرثمر باشم در خدمت تیم ملی خواهم بود و احساس می‌کنم به غیر از جو داخل کشور، در خارج از کشور همه اذعان دارند تیم ملی تکواندو در حال پیشرفت است. پیشرفت تنها گرفتن مدال نیست و باید ببینیم توقع ما از بازیکنانمان چه چیزی است. بازیکنی مانند میرهاشم حسینی که خودش هنوز قهرمان جهان نشده است در مسابقات گرند اسلم مقابل قهرمان جهان و قهرمان اروپا به برتری دست یافت و در دیدار نیمه‌نهایی و رده‌بندی مقابل قهرمان و نایب قهرمان المپیک آنگونه بازی کرد و متاسفانه در دیدار رده‌بندی با اشتباهات داوری او را بازنده کردند. این اتفاقاتی است که افتاده و ما هم تا حدودی کم شانس بودیم. از طرفی بچه‌های ما هنوز به ۱۰۰ درصد اعتماد به نفس نرسیدند.

تسنیم: بیژن مقانلو یکی از افرادی است که نسبت به عملکرد تیم ملی انتقاداتی مطرح کرده است. در خصوص اظهارات او چه نظری دارید؟

مقانلو نسبت به من لطف دارد و همیشه گفتم به ایشان مدیون هستم و خیلی چیزها در مربیگری از او یاد گرفتم اما وقتی ایشان می‌گویند هنوز ما بازیکن جدیدی را به تیم ملی اضافه نکردیم  باید این را در نظر بگیرند که محمد کاظمی برای اولین بار به مسابقات گرندپری اضافه و موفق به کسب مدال شده است. آرمین هادی‌پور سه دوره قبل از اینکه من سرمربی تیم ملی شوم در مسابقات گرندپری موفق به کسب مدال نشده بود اما در این دوره موفق به کسب مدال شد. عاشورزاده بعد از یک سال و نیم به دیدار پایانی گرندپری صعود و در کنار آن یک مدال برنز نیز کسب می‌کند. دو مدال عاشورزاده در شرایطی بود که بعد از اتفاقات تلخ المپیک که روحیه‌ او خراب شده بود مجدا بازگشت خوبی داشته است.

تسنیم: پس از نظر شما عملکرد بازیکنان رو به رشد است؟

باید ببینیم داشته‌های ما چه چیزی بوده است و نمی‌توانیم بگویم تیم ما قهرمان جهان بوده است که من هدایت آن را برعهده گرفتم. تیم قهرمان جهان به من نرسیده است چرا که ما در سال ۲۰۱۵ قهرمان جهان بودیم و اگر در حال حاضر به خودمان نیایم تیم‌های دیگر از ما پیشی خواهند گرفت. روسیه جزو قدرتمندترین تیم‌های جهان است و در هر وزن به خصوص سنگین‌ وزن دو، سه نفر پشتوانه دارد و این در حالی است که پشتوانه ما در سنگین وزن کم است. باید در نظر گرفت این نیازها در یک یا دو روز برطرف نخواهد شد و نمی‌توانیم در مدت کوتاه بازیکنی را بسازیم که در حد قهرمانی جهان باشد. تیم‌هایی که در حال حاضر در حال قدرت گرفتن هستند چندین سال است که سرمایه‌گذاری کردند .

تسنیم: نقش لیگ را در بازیکنان سازی چگونه ارزیابی می‌کنید؟

 لیگ ما در حال حاضر کمرنگ شده است. باید لیگ پویاتر باشد و در آن بازیکن سازی‌ صورت بگیرد و مربیان از لحاظ دانش فنی به روز تر باشند. همیشه برای برسی عملکرد یک تیم باید ببینیم از کجا به کجا رسیده است. در گذشته کسانی که برای ما در گرندپری مدال کسب می‌کردند سه نفر بودند. فرزان عاشورزاده در چند گرندپری به مدال طلا رسیده بود، خدابخشی چندین دوره به مدال طلا رسید و سجاد مردانی در دو سال ونیم و حضور در یازده گرندپری به دو مدال طلا دست یافت. در حال حاضر مسعود حجی‌زواره و بهنام اسبقی که موفق به کسب مدال برنز شده بود را در تیم نداریم و به جای آنها جوانان ما مدال گرفتند.خیلی بازیکنان بودند که در دوره‌های اول و دوم گرندپری شرکت و به مدال نرسیدند. در حال حاضر هر روز پیشرفت حسینی محسوس بوده است و باید به این مسائل نیز توجه کنیم. خدابخشی خدا را شکر دوباره به دوران اوج خود نزدیک شده است و کلا ما در یک سال گذشته در سه وزن در مسابقات گرندپری شرکت کردیم. باید برای برسی عملکرد تیم ملی مقداری نیز انصاف داشته باشیم و فقط نگویم تیم قهرمان جهان را تحویل دادیم. ما تیم قهرمان جهان را تحویل نگرفتیم و تیمی را تحویل گرفتیم که آخرین مدال عاشورزاده و خدابخشی در گرندپری منچستر نقره و برنز بود. در این مدت در تورنمنتی شرکت نکردیم که بازیکنان ما به گرندپری اضافه شوند.

تسنیم: اما در این مدت بازیکنی مانند ابوالفضل یعقوبی را نیز داشتیم که در چند گرندپری شرکت کرده است اما هنوز به یک مدال نرسیده است.

دقیقا این نکته است و خودم نیز به این نتیجه رسیدم اما نمی‌توانیم برای بررسی عملکرد یک بازیکن به یک یا دو بار حضور او در مسابقات اکتفا کنیم. یعقوبی در مسابقات فینال گرندپری در ساحل عاج با ۱۲ اختلاف قهرمان المپیک را شکست داد اما او باید برای موفقیت اول با خودش کنار بیاید. من این فرصت را در اختیار یعقوبی نیز قرار دادم اما از این به بعد دیگر اینگونه برخورد نمی‌کنم. این فرصت را در اختیار سجاد مردانی نیز قرار دادم اما با همه اتمام حجت کردم تا اگر برخی بازیکنان به خودشان نیایند دیگر نمی‌توانیم از آنها استفاده کنیم اما به یک باره نیز نمی‌توانیم همه تیم را کنار گذاشت. من نیز با شما موافق هستم که یک جایی باید این بازیکنان رها شوند تا به خودشان بیایند. این فرصت را نیز داریم و اگر در آینده در خدمت تیم ملی باشم امیدوارم بتوانیم کار بزرگی انجام بده‌ا‌یم. نباید فراموش کنیم تنها از عده معدودی می‌توانیم در گرندپری استفاده کنیم و از صد در صد توان تیم مان در این مسابقات بهره نمی‌بریم. 

تسنیم: اما تعداد مدال‌های ما در مسابقات گرندپری رضایت بخش نبوده است؟

کاملا روند بچه‌های ما رو به رشد بوده است. در اولین گرندپری ابوالفضل یعقوبی آسیب دید و این مشکلی بوده است که آذربایجان نیز با مصدومیت میلاد بیگی به آن دچار شده است. در نظر داریم وقتی امتیازات بچه‌ها به حد اطمینان خاطر رسید با فواصل آنها را در مسابقات شرکت بدهیم اما زمان ما به گونه‌ای نبود که بتوانیم در مسابقات گرندپری با ۸ نفر شرکت کنیم. اگر این شانس را داشتیم مطمئنا ۳ نفر آنها مدال می‌گرفتند اما ما در این مدت سه، چهار بازیکن را اعزام می‌کردیم که یک نفرشان مدال می‌گرفتند. در مسابقات لندن ما شانس کسب دو مدال طلا را داشتیم اما متاسفانه شانس روی خوشش را به ما نشان نداد. سجاد مردانی در مسابقه با حریف کره‌‌ای پس از تساوی در راند طلایی توسط سیستم بازنده شد و حریفش با اقتدار به مدال طلا رسید. آرمین هادی‌پور در مسابقه نهایی در حالی که سه امتیاز جلو بود در امتیاز طلایی مغلوب شد و این‌ها اتفاقاتی بود که می‌توانست به نفع ما تمام شود . متاسفانه خیلی‌ها بیشتر برای منفعت طلبی انتقاد می‌کنند و خیلی چیزها را یادشان می‌رود.اینکه امروز منتقد باشیم اما فردا روز به دنبال حضور در تیم ملی باشیم و از جای دیگر بخواهیم وارد شویم به هیچ عنوان صورت خوشی ندارد و من نمی‌توانم به صورت واضح در خصوص آن صحبت کنم. 

تسنیم: در یکسال اخیر بیژن مقانلو در مصاحبه‌های مختلف به صورت غیر مستقیم شما را مقصر ایجاد تفرقه در تیم المپیک اعلام کردند. جامعه تکواندو دوست دارد بداند واقعا چه اتفاقاتی در تیم المپیک ما افتاد که ترکشهای آن همچنان ادامه دارد؟

 اولین باری است که می‌خواهیم در مورد این مسئله صحبت کنم و تا به حال هیچ جا صحبت نکردم. در ابتدا باید بگویم مقانلو را دوست دارم و برای او ارزش قائل هستم. به عنوان کسی که به من چیزهای زیادی یاد داده است حتی اگر خلاف واقعیت و به ضرر من حرف بزند تا آخر عمر حرمت ایشان را حفظ می‌کنم . آنقدر احترام ایشان برای من واجب است که به خودم اجازه نمی‌دهم علیه او حرف بزنم اما اعتقاد دارم مقانلو باید افتخار کند کسی که به عنوان کمک مربی در کنار او بوده است در حال حاضر سکان هدایت تیم ملی را برعهده دارد. ما باید پیش خدای خود شرمنده نباشیم و اعتقاد دارم در زمانی که به عنوان مربی در کنار مقانلو بودم تا جایی که در توانم بود و از من بر می‌آمد طبق تفکرات او پیش رفتم و سعی کردم به تیم ملی کمک کنم.

تسنیم: یعنی واقعا دلیل ناراحتی مقانلو را نمی‌دانید؟

واقعا دلیل ناراحتی مقانلو را نمی‌دانم.بعد از المپیک رفتم در خانه‌ نشستم و اعلام کردم با توجه به اتفاقاتی که در المپیک افتاده است در حال حاضر به درد تیم ملی نمی‌خورم. فدراسیون بعد از مسابقات جام‌جهانی  از من خواست به تیم ملی کمک کنم و من نیز به عنوان یک سرباز که تمام زندگی خود را از این رشته به دست آورده است وظیفه خود دانستم برای کمک بیایم. من نیامدم تا جای مقانلو را بگیرم و ایشان از سرمربیگری تیم ملی استعفا داده بودند و بنا بر حساسیت موضوع فدراسیون از من خواست برای کمک به تیم ملی وارد میدان شوم. اگر مقانلو واقعا از من ناراحت است و چیزی به دل دارد همین جا به صورت رسمی از ایشان عذرخواهی می‌کنم و به خودم حق نمی‌دهم حتی جواب اعتراض‌های ایشان را بدهم. مقانلو به من اعتماد کرد و من از ایشان کار یاد گرفتم و در این مدت نیز تلاش کردم توانایی خود را نشان بدهم وتا حدودی توانایی‌ها خود را نشان بدهم. واقعا نمی‌دانم به چه دلیل مقانلو از من ناراحت است و اگر می‌دانستم خیلی خوب بود. هنوز که هنوز است دلیل این ناراحتی را نمی‌دانم و حتی نمی‌دانم چرا ایشان در مورد من اینگونه صحبت می‌کند.

تسنیم: یعنی بعد از اتفاقات تلخ المپیک هیچ مشکلی در برزیل بین شما پیش نیامد؟

هیچ اختلافی بین ما نبود و حتی ایشان بعد از المپیک از من خواست برای مسابقات جام‌جهانی به تیم ملی اضافه شوم اما شرایطم به گونه‌ای نبود که بتوانم ادامه همکاری بدهم. من نیز مانند بازیکنان از لحاظ روحی و روانی خسته بودم و نیاز داشتم مدتی از تکواندو دور باشم. واقعا افتخار می‌کنم مدتی به عنوان همکار کنار مقانلو بودم اما متاسفانه برخی اوقات مسائل آنگونه که انتظار داری پیش نمی‌رود. خیلی خوشحال می‌شوم اگر واقعا مقانلو ناراحتی به دل دارد به صورت واضح بگوید که از بی‌باک به این دلایل ناراحت هستم تا اگر دلایلی برای ناراحتی ایشان وجود داشت به صورت واضح توضیح بدهم. مقانلو یکی از توانمندترین مربیانی بود که با او کار کردم و هنوز نیز به این توانایی ایمان دارم اما شرایط در حال حاضر به گونه‌ای است که من سکان هدایت تیم ملی را برعهده دارم. همیشه نیز از ایشان خواستم به من کمک کند اما وقتی من را لایق و قابل برای کمک نمی‌دانند به خود  ایشان بر می‌گردد.

تسنیم: به نظر می‌رسد با نتایج اخیر احتمال تغییر و تحولات در کادرفنی تیم ملی تکواندو برای بازی‌های آسیایی افزایش یافته است و تحرکاتی نیز در این زمینه در حال انجام شدن است؟

روزی که پولادگر برای هدایت تیم ملی من را خواست، به ایشان اعلام کردم هر زمان احساس کردید به درد تیم ملی نمی‌خورم، بدون هیچ اعتراض و مشکلی خداحافظی می‌کنم و می‌روم. من برای کمک آمده‌ام اما اگر فدراسیون همانطور که صلاح دید من را برای تیم ملی انتخاب کرد، به این نتیجه رسید که  فرد دیگر توانایی کمک بیشتری به تیم ملی را دارد بدون هیچ اعتراضی کنار خواهم رفت. افتخار تیم ملی تکواندو افتخار من نیز هست و اعتقاد دارم تمام آبرو و حیثیت ما در زمان حضور در تیم ملی به عنوان بازیکن و حال حاضر به عنوان مربی از تیم ملی‌ داریم . اگر قرار باشد وقتی هستم آرزوی بهترین‌ها را برای تیم ملی داشته باشم و وقتی نیستم آرزوی بدترین‌ها را داشته باشم، دور از انسانیت است و  روی صحبتم با کسی نیست و با خودم است. هر زمان پولادگر برای قطع همکاری تصمیم بگیرد یا خودم احساس کنم توانایی کمک به تیم ملی را ندارم مطمئنا بدون هیچ چشم‌داشتی کنار خواهم رفت. در این دنیا به هیچ چیزی وابسته نیستم و اگر در حاضر در خدمت تیم ملی هستم به این خاطر است که به بچه‌ها و تیم ملی خدمت کنم و مجددا تکواندو ایران را به روزهای اوجش برسانم.

تسنیم: لحن صحبت‌های شما نشان می دهد از انتقادات واقعا خسته شدید.

در یکسال گذشته هیچ کدام از سرمربیان تیم‌های ملی روزهای که من داشتم را نداشتند . فشار وحشتناکی روی تیم ملی و بازیکنان بود و انتقاد غیر منصفانه‌ای روی فدراسیون، کادرفنی و بازیکنان بود که خیلی ما را خسته کرد. واقعا این شرایط باعث شده بود از ۱۰۰ درصد کارآیی ۸۰ درصد آن را داشته باشیم و در برخی مواقع تمرکز خود را از دست بدهیم.سخت‌ترین دوران مربیگری تیم ملی به من رسید که باز هم افتخار می‌کنم و تلاش کردم حتی اگر کم، به تکواندو ایران خدمت و بچه ها را با کمک مربیان دیگر احیا کنم. از همین جا اعلام می کنم هر زمان رئیس فدراسیون تکواندو احساس کند مهدی بی‌بلاک دیگر کارآیی برای تیم ملی ندارد دست او را می‌بوسم و از تیم ملی خداحافظی می‌کنم.

تسنیم: به عنوان سوال پایانی... از سوی مسئولان فدراسیون اولتیماتومی به شما داده نشده است؟

 اولتیماتومی به من داده نشده است و حتی روز گذشته(سه‌شنبه) گزارش عملکرد تیم ملی را ابتدا به خود رئیس فدراسیون دادم تا با وجود حضور در مسابقات، در جریان باشند. واقعا جو تکواندو دنیا نسبت به چند سال گذشته عوض شده و مسابقات بسیار سخت‌تر شده است. با این شرایط باید سخت‌تر کار کنیم و بدانیم یک دست صدا ندارد و کل جامعه تکواندو و لیگ این رشته باید به تیم ملی کمک کنند. به عنوان سرمربی تیم ملی هر کاری از دست بر می‌آید را انجام داده‌ام و حتی موقع خواب نیز فیلم رقبای بازیکنان تیم ملی را آنالیز می‌کنم. یک جایی نیز شاید به این نتیجه برسند مهدی بی‌باک به درد تیم ملی نمی خورد اما این اظهار نظر باید از طرف افراد اصلح باشد و هر کسی نمی‌تواند در خصوص بی‌باک اظهار نظر کند. اگر این فرد اصلح به این نتیجه برسند وحرف‌هایش قانع کننده باشد نیاز به برکناری و توبیخ نیست و خودم می‌روم تا به زندگی شخصی‌ام برسم. بیشتر کشورهای دنیا در حال حاضر به این نتیجه رسیدند تیم ایران در حال درست شدن است اما در ایران فقط انتقاد می‌شود و گرفتن مدال طلا را موفقیت می‌دانند.

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار