دبیرکل کمیته ملی المپیک در حکم وزیر امور خارجه؛ در انتظار پایان دوران غیبت در مجامع بین‌المللی

انتخاب یک دبیرکل خوب و کارآمد برای نهادی همچون کمیته ملی المپیک به اندازه یک رئیس با سابقه درخشان از اهمیت زیادی برخوردار است.

خبرنگار ورزشی ، انتخابات کمیته ملی المپیک روز ۲۵ دی ماه برگزار می‌شود و ۳۰ نامزد تایید صلاحیت شده برای کسب ۱۱ کرسی با یکدیگر رقابت خواهند کرد تا تکلیف دومین نهاد اصلی ورزش کشور مشخص شود.

یکی از این کرسی‌ها، دبیرکلی است؛ پستی که برای آن علی مرادی، محمد درخشان، صادق فرجی، مهدی علی‌نژاد و شاهرخ شهنازی ثبت‌نام کرده‌اند. همگی این افراد از مدیران باسابقه در ورزش هستند. به جز شهنازی که دبیرکلی فعلی کمیته المپیک است، سایر کاندیداها به ترتیب ریاست فدراسیون‌های وزنه‌برداری، جودو، کاراته و ووشو را بر عهده دارند.

این مدیران هر کدام منتقدان و موافقان خاص خود را دارند، اما باید برای انتخاب دبیرکل آینده به برخی نکات توجه کرد، چرا که هر کدام از آنها متضمن موفقیت ورزش کشور در مجامع بین‌المللی است.

پست دبیرکلی در حکم وزیر امور خارجه برای کمیته المپیک است. بدون شک باید فردی در این جایگاه قرار بگیرد که بتواند ارتباط خوبی با همتایان خارجی خود داشته باشد. این فرد باید برای داشتن این ارتباط بتواند در مجامع بین‌المللی خودنمایی کند و در واقع ممنوع‌الخروج نباشد. نکته‌ای که گریبان ورزش ایران را در چند نوبت گرفت.

آیا دولتی را می‌توان نام برد که بدون داشتن وزارت امور خارجه و بدون رایزنی با سایر کشورها بتواند قدرت خود را گسترش بدهد و حرفش را به کرسی بنشاند؟ این شرایط برای کمیته ملی المپیک نیز وجود دارد؛ همان نهادی که کمیته بین‌المللی المپیک در هر کشوری فقط آن را می‌شناسد و مرجع اصلی ورزش هر کشور در سطح المپیک محسوب می‌شود.

در فاصله یک هفته تا برگزاری انتخابات کمیته ملی المپیک، باید امیدوار باشیم فردی برای پست دبیرکلی انتخاب شود و رای مجمع را از آن خود کند که حداقل مشکلی برای شرکت در مجامع بین‌المللی نداشته باشد.

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار