لزوم اجرای آزمون زبان انگلیسی برای انتخابات فدراسیون‌ها

امیدواریم همان‌طور که دانستن زبان انگلیسی برای دبیرکل کمیته ملی المپیک یک امر واجب در نظر گرفته شده، این شرایط برای روسای فدراسیون‌ها نیز لحاظ شود.

خبرنگار روزشی ، یکی از مصوبات ستاد نظارت بر انتخابات کمیته ملی المپیک گرفتن آزمون زبان انگلیسی از کاندیداهای دبیرکلی این کمیته است؛ آزمونی که از صبح امروز آغاز شده و قرار است از ۵ نامزد این پست به نام‌های علی مرادی، محمد درخشان، صادق فرجی، مهدی علی‌نژاد و شاهرخ شهنازی گرفته شود.

بدون شک این اقدام ستاد نظارت بسیار قابل توجه و مهم است، اما باید به دو نکته اشاره کرد که شاید به برخی ابهامات نیز پاسخ داده شود.

نکته اول درخصوص لزوم اجرایی کردن این موضوع در انتخابات روسای فدراسیون‌ها نیز است. بدون شک روسای فدراسیون‌ها بیشتر از دبیرکل کمیته ملی المپیک در مجامع بین‌المللی و جهان شرکت می‌کنند و به همین دلیل بهره بردن از دانش زبان انگلیسی برای آنها واجب‌تر است. البته متاسفانه برخی از روسای فدراسیون‌های المپیکی هستند که زبان انگلیسی را در سطح بسیار پایینی فرا گرفته‌اند و به همین دلیل مجبورند در زمان حضور در مجامع بین‌المللی از مترجم در کنار خود استفاده کنند که بدون شک این موضوع در شأن دیپلماسی ورزشی ایران نیست.

چه خوب است همان‌طور که دانستن زبان انگلیسی برای دبیرکل کمیته ملی المپیک یک امر واجب در نظر گرفته شده، این شرایط برای روسای فدراسیون‌ها نیز لحاظ شود و در واقع یکی از شروط تایید صلاحیت آنها، آگاهی به این زبان بین‌المللی باشد.

نکته دوم به ماهیت گرفتن آزمون زبان از کاندیداها بازمی‌گردد. چنین اقدامی در هیچ بند و تبصره‌ای از اساسنامه کمیته ملی المپیک و حتی آیین‌نامه برگزاری انتخابات نیامده و در واقع نسبت به آن سکوت شده است. مشخص نیست که چرا این ماجرا فقط برای دوره اخیر تا این اندازه بااهمیت شده است؟ در واقع باید این سوال مطرح شود که چرا برای دوره‌های قبلی انتخابات، هرگز چنین آزمونی برای نامزدهای دبیرکلی وجود نداشت و حتی کسانی بر این مسند نشستند که شاید آگاهی کاملی نسبت به زبان انگلیسی نداشتند؟ البته امیدواریم این کار نیز با اهدافی خاص فقط برای این دوره از انتخابات کمیته ملی المپیک لحاظ نشود و برای دوره‌های آینده نیز شاهد اجرای این موضوع باشیم.

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار