ارسال لایحه باشگاه تراکتورسازی به فدراسیون فوتبال درباره اتفاقات دیدار با پرسپولیس

باشگاه تراکتورسازی با ارسال لایحه‌ای به فدراسیون فوتبال، رسماً به اتفاقات دیدار مقابل پرسپولیس اعتراض کرد.

و به نقل از سایت رسمی باشگاه تراکتورسازی، پیرو اتفاقات دیدار پرسپولیس - تراکتورسازی در ورزشگاه آزادی، لایحه باشگاه تبریزی در خصوص این مسابقه با تأکید بر ضرورت برخورد جدی با خاطیان براساس مقررات و قوانین داخلی و بین‌المللی به فدراسیون فوتبال ارائه شد. بخشی از لایحه ارسالی به این شرح است:

«بسمه تعالی
ریاست محترم کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال
با سلام و ادای احترام،

عطف به نامه شماره ۱۲۶۸/الف/۲۶۱ دبیرکل محترم فدراسیون فوتبال در خصوص ارسال دفاعیات این باشگاه در ارتباط با وقایع تلخ بازی اخیر با تیم پرسپولیس، توجه آن مقام محترم را به شرح دلایل آتی الذکر جلب نموده و استدعای بذل عنایت کافی و شایسته به منظور جلوگیری از بروز حوادث مشابه را دارد:

همان‌گونه که از مدارک و مستندات موجود مِن‌جمله گزارش مقامات رسمی مسابقه و فیلم‌های مسابقه و درگیری‌های قبل و بعد از مسابقه به خوبی قابل مشاهده است، با کمال تأسف به نظر می‌رسد با برنامه‌ریزی و سازماندهی قبلی طرفداران پرسپولیس که قاعدتاً توسط لیدرهای آن باشگاه هدایت و رهبری می‌شوند در طول مسابقه به سر دادن شعارها و الفاظ توهین‌آمیز و رکیک به زبان ترکى و فارسی مبادرت نمودند که هیچ ارتباطی با فوتبال و موضوع هواداری نداشته و صرفاً اهانتی قومی و نژادی محسوب می‌گردد و همان‌طور که پیشتر مرقوم شد مدارک و مستندات موجود خصوصاً فیلم مسابقه و فیلم‌های ضبط شده توسط شاهدان عینی که از زد و خورد، درگیری و خشونت بی‌جا خبر می‌دهد جای هیچ‌گونه انکاری را باقی نمی‌گذارد.

به جهت مشهود بودن تخلفات انجام شده در تشریح این اعمال ناشایست و دور از شأن خانواده فوتبال به توضیحات فوق بسنده نموده و به ذکر مستندات قانونی و مجازات‌های پیش‌بینی شده در مقررات داخلی و بین‌المللی خواهم پرداخت. همان‌گونه که نیک واقف و مستحضرید اطمینان از تبعیت از مقررات و اساسنامه فیفا و مبارزه علیه خشونت و نژادپرستی از اهداف بر شمرده اساسنامه فدراسیون فوتبال می‌باشد، چنانکه در مواد ۲-۳ و ۲-۵ اهداف اساسنامه این موضوع تصریح و تأکید شده است. «احترام به مفاد اساسنامه فیفا و جلوگیری از نقض قوانین، مقررات، دستورالعمل‌ها و تصمیمات اتخاذ شده توسط فیفا، کنفدراسیون و فدراسیون و همچنین احترام به قوانین بازی و حصول اطمینان از اینکه کلیه اعضا از قوانین یاد شده تبعیت و پیروی می‌نمایند.

مبارزه علیه خشونت، تبانی، فعالیت‌های غیرقانونی، نژادپرستی، دوپینگ و هر نوع تبعیض
بعلاوه، آیین‌نامه انضباطی فدراسیون نیز شدیدترین تنبیهات و مجازات را برای این‌گونه تخلفات پیش‌بینی نموده که در ماده ۷۳ آیین‌نامه انضباطی به تفصیل بدان اشاره رفته است و از تکرار آن پرهیز می‌نمایم. همچنین نکته درخور توجه و قاطع تأکید ماده ۷۸ آیین‌نامه انضباطی است که به طور مطلق مسئولیت رفتار تماشاگران را بر عهده تیم میزبان قرار داده است، لذا در ما نحن فیه مسئولیت باشگاه پرسپولیس در حوادث تلخ بازی اخیر غیرقابل انکار است و در این خصوص بند سه ماده ۷۹ آیین‌نامه تعیین تکلیف نموده است.

بر اساس قوانین و مقررات بین‌المللی در صورت کوچک کردن انسان‌ها از نظر زبان، اصالت، نژاد، رنگ پوست و دین توسط هواداران یک باشگاه، داور می‌تواند بازی را متوقف کند و در صورت ادامه این روند،  مسابقه لغو خواهد شد.

نکته‌ای که نمی‌توان به سادگی از آن گذشت، اینکه رواج این قبیل رفتارها در زمانی که بسیاری از دشمنان در انتظار ایجاد نفاق و دشمنی میان اقوام ایرانی هستند، آن هم در فوتبال گناهی است که قابل چشم‌پوشی و بخشش نیست. در سال‌های دور در کشوری مانند انگستان شاهد خشونت و درگیری در مسابقات داخلی آن بودیم؛ لیکن برخورد قاطع انضباطی موجب گردید که احتمال ارتکاب این قبیل رفتارها تقریباً به صفر رسیده است و اینکه در کشور اسلامی ما فرهنگ این چنین لگدمال و هتک حرمت شود جای تأسف بسیار دارد و باشگاه تراکتورسازی این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که در صورت عدم برخورد جدی فدراسیون نسبت به حکم صادره به مراجع بین‌المللی با رعایت اساسنامه فدراسیون اعتراض نماید.

به کیفیت مرقوم و با عنایت به مستندات موجود و تقدیمی ضمیمیه این لایحه از آن کمیته محترم برخورد قاطع و شدیدترین مجازات را برای باشگاه خاطی استدعا دارد. ضمناً لازم به ذکر است تمامی فیلم‌ها و عکس‌های مسابقه و صحبت‌های اخیر ریاست فیفا در خصوص تشدید مجازات‌هاى انضباطی مرتبط با خشونت نژادپرستی و اهانت قومی ملیتی که جزو دلایل دفاعی باشگاه است به ضمیمه این لایحه در یک لوح فشرده تقدیم حضور می‌گردد».

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار