داورزنی: برای چوگان که فریاد می‌زنیم برای ایران است، واقعا چه کاری کرده‌ایم؟

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان گفت: آیا توانسته‌ایم در چوگان به اندازه رشته‌های دیگر سرمایه‌گذاری کنیم؟ برای این رشته که فریاد می‌زنیم برای ایران است، واقعا چه کاری کرده‌ایم؟.

خبرنگار ورزشی ، محمدرضا داورزنی در مجمع انتخاباتی چوگان اظهار داشت: خدا را شکر می‌کنیم که امروز توانستیم انتخابات یکی دیگر از فدراسیون‌ها را برگزار کنیم. همه دوستان حاضر در مجمع اطلاعات کافی از چوگان دارند. این رشته مورد تاکید زیادی از سوی رهبری بوده و در سخنرانی‌های متعددشون بارها از ضرورت توسعه این رشته نام برده و تاکید کردند.

وی افزود: یکی از تفاوت‌های این رشته با سایر رشته‌ها تعداد اعضای مجمع است. نوع توسعه این رشته با بقیه متفاوت است. الان چوگان در ۶ رشته دنبال می‌شود و ضرورت دارند حداقل‌هایی را در سایر استان‌ها فراهم کنیم. چوگان با سایر رشته‌ها متفاوت است. من در مقطعی در فدراسیون سوارکاری بودم و چوگان زیر مجموعه آن بود. این رشته پس از تبدیل به فدراسیون در مسیر توسعه حرکت کرد. در آن زمان، فقط یک زمین خاکی در نوروز آباد وجود داشت. تلاش زیادی شد تا این رشته زیرساخت های اولیه را داشته باشد و تعداد ورزشکارانش بیشتر شود.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش ادامه داد: کشورهای اطراف ما به این موضوع در سال‌های قبل ورود کردند که این رشته را راه اندازی کنند و آذربایجان به دنبال تصاحب این رشته بود، اما تلاش زیادی در ایران شد و با ارائه اسناد به یونسکو باعث ثبت آن به نام ایران شد. این مستندات و وجود بناهای تاریخی همچون نقش جهان کمک کرد به ثبت جهانی این رشته به نام ایران.

داورزنی گفت: باید این را به خانواده چوگان تبریک گفت. آنقدر این مستندات محکم بود که در یونسکو نمی‌توانستند تصمیمی غیر از این بگیرند.

وی تاکید کرد: این اول مسیری است که باید به شکل جدی به چوگان بپردازیم. آیا توانسته‌ایم در این رشته به اندازه رشته‌های دیگر سرمایه‌گذاری کنیم؟ استادیوم‌های زیادی در کشور ساخته شده، اما برای این رشته که فریاد می‌زنیم برای ایران است، واقعا چه کاری کرده‌ایم؟ اگر تلاش علاقه مندان این رشته نبود، نامی از چوگان باقی نمی‌ماند. میلیاردها تومان صرف ساخت استادیوم‌ها و سالن‌ها می‌شود، اما چوگان به عنوان یک رشته کاملا ایرانی مطرح است و در سایر کشور به شکل جدی بر روی آن سرمایه گذاری شده است. ثبت جهانی این رشته آغاز ماموریتی جدید برای چوگان به منظور تامین انتظارات مقام معظم رهبری و مردم است. باید از همه ظرفیت‌های کشور استفاده شود. دوستان در فدراسیون باید این را دنبال کنند.

داورزنی در پایان افزود: نگاه ما به چوگان حمایتی است. نیاز به نگاه حمایتی نیروهای مسلح نیز وجود دارد و انتظار داریم همان طور که آنها در رشته‌های دیگر حضور دارند، این انتظار را در وزارت ورزش از دوستان داریم که در چوگان سرمایه‌گذاری کنند.

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار