وقتی نمک پرورش اندام‌ بگندد/اعتراض ۱۳ داور به عملکرد یک داور

اوردوز و رشد سلول‌های سرطانى با چاشنی داوران کیلویی

هرچه بگندد نمکش می‌زنند وای به روزی که بگندد نمک؛حکایت این روزهای بخشی از فعالیتهای پرورش اندام است،بطوریکه ۱۳ داور بین‌المللى مورد اعتماد جامعه ورزشى به عملکرد رئیس کمیته داوران فدراسیون بدنسازی اعتراض دارند زیرا سلامت جوانان کشور به خطر افتاده است.

خبرنگار سلامت ، شاید یک زمانی توصیه به ورزش کردن برای حفظ سلامت از مهمترین توصیه‌ها بود، ولی امروزه کار سلامت و ابعاد آن آنقدر پیچیده شده است که سلامت ورزش در برخی باشگاههای بدنسازی، بادی کلاسیک و فیزیک؛ و همچنین متعاقباً در مسابقات این رشته‌ها به خطر افتاده است و حکایت ضرب المثل "هر چه بگندد نمکش می‌زنند وای به روزی که بگندد نمک" در رشته پُرطرفدار بدنسازی کشور تداعی پیدا کرده است.

حال این در حالیست که مدتى است که اعتراضات گسترده از سوى برخى از داوران بین المللى فدراسیون بدنسازى شکل گرفته تا جائیکه طى نامه اى اعتراض و کناره گیرى خود از کمیته داوران، برای برکنارى رئیس کمیته داوران فدراسیون بدنسازی کشور به سلطانى‌فر - وزیر ورزش و حراست این وزارتخانه اعلام شده است.

در این رابطه سید مرتضى مرتضوى - سخنگوى شوراى راهبردى بدنسازى و پرورش اندام که خود از داوران مستعفى است به خبرنگار تسنیم می‌گوید: وخامت در کمیته داوران فدراسیون بدنسازى به حدى رسیده که داوران بین المللى که طى ۱۰ سال گذشته داوران اصلى فدراسیون بدنسازى بودند تا تعیین تکلیف نهایى از سوى وزیر ورزش از این کمیته کناره گیرى کرده‌ایم، زیرا معتقدیم اگر داورى به نحو درست و سالم صورت نپذیرد ورزشکاران و قهرمانان براى پیشى گرفتن از رقباى خود مجبور به استفاده از داروهاى نیروزا آنهم به‌صورت «اوردوز» می‌شوند که دچار بیماریهاى مختلف و رشد سلولهاى سرطانى می‌شود و از اصل ورزش فاصله گرفته می‌شود.

مرتضوى ادامه می‌دهد: داوران معترض، داورانی هستند که از بدو تاسیس فدراسیون به عنوان داوران اصلی و بین المللی بوده و پس از اعتراض به عملکرد کمیته داوران و عدم پاسخ و حمایت از سوی رئیس کمیته، کمیته انضباطی، حراست فدراسیون و رئیس فدراسیون تا بررسی و پاسخ از سوی مسولین از داوری کناره گیری کرده و به صورت خودجوش اقدام به ترک گروه داوران کرده اند.

سخنگوى شوراى راهبردى بدنسازى و پرورش اندام در تشریح مشکلات عدیده داوری در رشته پرورش اندام به دلیل عملکرد رئیس کمیته داوران فدراسیون بدنسازی؛ که در نهایت سلامت جوانان را به خطر می‌اندازد، موارد زیر را تشریح می‌کند:

۱- تمام داوران، داوران رسمی فدراسیون بوده و از شخص خاصی اطاعت نمی‌کنند.

۲ - فروش و اعطای دفترچه‌های بین المللی بدون گذراندن کلاس‌های مربوطه و رعایت نشدن سلسه مراتب داوری ۳- ۲- ۱ و سپس بین المللی، آنهم به بهانه شکستن انحصار داورى! به‌طور مثال اگر کشورى قصد افزایش تعداد پزشکان فوق تخصص را داشته باشد آیا مجاز است بدون گذراندن مدت زمان و سلسله مراتب پزشکی؛ فوق تخصص تربیت کند آنهم به بهانه شکستن انحصار!

۳ - عدم فراخوان، معرفی و تعداد داوران بین المللی در سایت رسمی فدراسیون و جراید که بسیار جاى تامل دارد، و ما بارها بر آن تاکید داشته ایم.

۴- اعطای دفترچه‌های بین المللی به اسم دفترچه افتخاری و حضور آنها برای داوری در مسابقات کشوری و بین المللی؛ درحالیکه داور افتخاری حق داوری ندارد ولی متاسفانه مشاهده می شود این داورها در میادین کشوری و بین المللی داوری می‌کنند.

۵- عدم اعزام داوران بین المللی از کانال فدراسیون بدنسازى به مسابقات برون مرزی برای پیشرفت و کسب تجربه و دریافت مبالغ چشم گیر بابت اعزام به مسابقات بین المللی از داوران و اعزام آنها با هزینه شخصی

۶- حضور افرادی در داوری که بدون گذشتن از فیلترهای اخلاقی و گزینشی و حتى سوء پیشینه و حضور کمتر از یک سال به درجه بین المللی ارتقا پیدا کرده اند

۷- عدم پرداخت اشل داوری، حتى عدم پرداخت هزینه ایاب و ذهاب در چند سال اخیر

۸- حضور مستمر و تضمینی ۳ نفر در ۳ رشته بدنسازی، بادی کلاسیک، فیزیک! حال این سوال پیش می‌آید که می‌شود تمام این رشته‌ها در اختیار سه نفر باشد و این افراد هم در زمینه مربیگری و هم داوری به‌صورت تضمینی کار کنند، مگر ما داوری تضمینی داریم؟!

۹- بی حرمتی برخی از اطرافیان رئیس کمیته داوران به اساتید و داوران کسوت در فضای مجازی.

۱۰- حضور افرادی در کمیته داوران به عنوان داوران بین المللی بدون داشتن سوابق داوری و مدارک از فدراسیون

۱۱-برگزاری جلسات داوری در دفتر کاری و محل تجارت رئیس کمیته داوران و در نتیجه ضبط صدا برای جلوگیری از هرگونه اعتراض به نحوه عملکرد کمیته داوران که توسط اطرافیانش در فضاى مجازى تهدید به پخش صداهایى که غیرمحسوس ضبط شده است می‌شویم.

۱۲-نداشتن ۵ عضو اصلی در کمیته داوران جهت برسی به عملکرد و انتخاب داوران قبل و بعد از مسابقات

۱۳-حل نکردن مشکلات داوری در داخل کمیته داوران و در نهایت کمیته انضباطی و کشاندن آن به مراجع قضایی

و دهها انتقاد دیگر که متاسفانه تا این لحظه هیچ پاسخی از سوی مسول کمیته داوران و رییس فدراسیون داده نشده و منجر به کناره گیری داوران بین المللى گردید و این اعتراضات طی لایحه ای به مجلس شوراى اسلامى، وزیر ورزش و جوانان ، مدیرکل حراست وزارت ورزش، کمیته انضباطی فدراسیون ارسال شده است.

مرتضوى در خاتمه عنوان می‌کند: البته آقاى "امید جبلى" - رئیس کمیته داوران فدراسیون بدنسازی پس از ارسال نامه‌هاى اعتراضى داوران به مراجع فوق الذکر اظهار داشته: "به دنبال اینکه چند داور را که همیشه در صندلی‌هاى وسط می‌نشستند و ما تغییراتى در آن ایجاد کردیم منجر به این اعتراضات شده" درحالیکه اگر اینطور است که وی عنوان می‌کنند، پس اعتراض باید از سوى همین چند نفر مطرح شود، نه بیش از ۱۳ داور بین المللى مورد اعتماد جامعه ورزشى کشور؛ بنابراین اعتراض و کناره گیرى سایر داوران براى چیست؟

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار