۸۰ دقیقه گفت‌وگوی تسنیم با سرمربی پرسپولیس- بخش دوم و پایانی

برانکو: من و شفر در زمین می‌خواهیم همدیگر را لت‌وپار کنیم؛ دیده‌اید در فیس‌بوک علیه کسی حرف بزنم؟

برانکو ایوانکوویچ در بخش دوم گفت‌وگوی تفصیلی با تسنیم گفت که برای قهر و دعوا به ایران نیامده و هیچ‌وقت در رسانه‌ها علیه بازیکنان و رئیس باشگاهش بد و بیراه نگفته‌ است.

خبرنگار ورزشی ، در بخش اول گفت‌وگوی اختصاصی برانکو ایوانکوویچ با تسنیم بیشتر به مباحث حضور او در پرسپولیس، اتفاقاتی که رقم خورد، حضور پرسپولیس در نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا و مسائلی از این دست پرداخته شد.

در بخش دوم این گفت‌وگو بیشتر درباره بحث تیم ملی، پیشنهادی که کارلوس کی‌روش برای آماده‌سازی بازیکنان داخلی داده، اختلافات بین او و سرمربی تیم ملی، شرایط پرسپولیس برای قهرمانی و هدف نهایی که قهرمانی در آسیاست و سایر مسائل حاشیه‌ای صحبت شده است.

برانکو  انتقادهایی را نسبت به برخی مسائل مطرح کرده، گاهی در صحبت‌های خود طعنه زده، تیم ملی را تحسین می‌کند و البته منتظر پیشنهاد کارلوس کی‌روش برای چگونگی آماده‌سازی بازیکنان داخلی برای جام جهانی است.

بخش دوم گفت‌وگوی برانکو با خبرنگاران تسنیم را در زیر می‌خوانید.

** می‌‌خواهم بدانم چگونه قصد دارند بازیکنان لیگ را آماده نگه دارند

تسنیم: احتمالا در آینده اگر برنامه اعلام شده عملیاتی شود، بازیکنان ملی‌پوش بعد از برگزاری بازی‌های لیگ، یک تا یک و نیم روز در اختیار تیم ملی قرار می‌گیرند. اگر بازیکنان با این برنامه در اردوی تیم ملی باشند شما از این موضوع استقبال می‌کنید؟ چند بار گفته‌اید که هنوز هیچ نامه یا درخواستی نیامده است و اینطور به نظر می‌رسد که منتظر درخواست کتبی و رسمی کی‌روش یا فدراسیون فوتبال هستید تا نظر رسمی خود را اعلام کنید.

این بحث، بحث رسانه‌ای است. بازیکن وقتی به تیم ملی دعوت می‌شود، رسماً به باشگاه او اعلام می‌کنند. فکر می‌کنم حداقل ۱۵ روز قبل از آغاز اردو این اتفاق رخ می‌دهد و جزو مقررات فیفاست که باشگاه رسماً از دعوت بازیکنش به تیم ملی مطلع شود تا بعد از آن سرمربی تصمیم بگیرد که آن بازیکن را برای تیم ملی بخواهد یا نه. به همین دلیل وقتی بازیکنی هم مصدوم باشد، کادرفنی باشگاه وظیفه دارد که به تیم ملی اطلاع دهد، مگر اینکه طور دیگری توافق شده باشد و بازیکن مصدوم در اختیار تیم ملی قرار بگیرد. آن موقع سرمربی تیم ملی تصمیم می‌گیرد که آیا بازیکن می‌تواند به تیم ملی ملحق شود یا نه و او را به تمرینات تیم ملی یا به باشگاه برگرداند. این را می‌خواهم بگویم قبل از هر چیز یک مقرراتی هست، چون در موقعیت‌های فوق‌العاده‌ای هست که تیم ملی برای باشگاه درخواست می‌فرستد و برنامه‌های تیم ملی را به باشگاه اعلام می‌کند. من باید بدانم که با بازیکنان چه کاری می‌خواهند انجام بدهند و در این خصوص به من گزارش برسد. باید به من بگویند این مطلبی که گفتید را به چه شکل سازماندهی خواهند کرد و هدف‌شان از این کار چیست؟

تسنیم: کرانچار هم از این موضوع استقبال نکرده و گفته ما خودمان می‌توانیم بازیکنان‌مان را ریکاوری کنیم.

من نمی‌دانم برنامه و هدف چیست، چون کسی به ما چیزی نگفته است. این چیزی که گفتید از طریق رسانه‌هاست. باید ارتباط رسمی برقرار شود و من دوست دارم بدانم چگونه و به چه شکلی این می‌خواهد انجام شود و آن هم تحت کنترل کیست؟

** بالاترین مدرک مربیگری را در جهان من دارم اما...

تسنیم: بحث این است که کی‌روش، سرمربی تیم ملی می‌خواهد توان بازیکنان لیگ داخلی را که در تیم ملی هستند، بالا ببرد تا در جام جهانی بتوانند پرسینگ را مقابل تیم‌های بزرگ انجام دهند. البته اعلام شده قرار است در یک جلسه این موضوع به مربیان لیگ اعلام شود. اگر این جلسه باشد، شما در این جلسه حاضر می‌شوید؟

بله، چون من سرمربی پرسپولیس هستم. این را باید اعتراف کنم که نمی‌دانم چطور می‌شود بعد از بازی توان فیزیکی یک بازیکن را با تمرینات ریکاوری افزایش داد، چون معمولاً بعد از بازی تمرین ریکاوری است. دوست دارم این را بدانم، چون از هر دانش جدیدی، با آغوش باز استقبال می‌کنم. من از لحاظ مدارک علمی فوتبال، تحصیلکرده‌ترین مربی شاغل دنیا هستم، چون چهار سال در دانشگاه، تربیت‌بدنی و فوتبال خواندم، که دو سال آن فقط تخصص فوتبال بود. بعد از آن هم دو سال فوق لیسانس تخصصی فوتبال را خواندم. یعنی در دنیا بالاتر از من کسی مدرک تخصصی فوتبال را ندارد که در حال حاضر فعال و مشغول به کار باشد. طبیعی است که من خیلی علاقه دارم با این ایده آشنا شوم، که چطور بعد از بازی توان فیزیکی بازیکن را با ریکاوری می‌شود بالا برد، همانطور که شما می‌گویید.

تسنیم: کی‌روش این را گفته‌ که توان فیزیکی بازیکنان لیگ برای سطحی چون جام جهانی پایین است و برای اینکه بازیکنان را به شرایط ایده‌آل برسانند، نیاز دارند که بعد از هر بازی بازیکنان را به مدت یک و نیم روز در اختیار داشته باشد.

این اطلاعات جدیدی است که من نمی‌دانم. برایم خیلی جالب است که بدانم چطور این کار را انجام می‌دهند، امیدوارم از منظر فیزیولوژیک و پزشکی این کار توجیه داشته باشد و همینطور تئوری تمرینات.

** نظر برانکو درباره گواردیولا و مورینیو

تسنیم: بحث تئوری‌های روز دنیاست و البته می‌رسیم به مربیان روز دنیا. شما چند بار گفته‌اید نحوه کار پپ گواردیولا را دوست دارید و دوست دارید این سیستم را در پرسپولیس هم ایجاد کنید. الان پپ در انگلیس توانسته همه رکوردها را بزند، شما هنوز از گواردیولا الگوبرداری می‌کنید؟

من روش کاری همه مربیان را دنبال می‌کنم، چون فکر می‌کنم این روش‌ها گاهی برایم جالب باشد. این شانس را داشتم که فعالیت و کار بهترین مربیان دنیا را دنبال کنم و از نزدیک ببینم. از این بابت خیلی خوشحال هستم، مثل همین الان که می‌بینم مربیان دنیا چه کار می‌کنند. گواردیولا، آنچلوتی، مورینیو؛ طبیعتاً آنها مربیان تاپ دنیا هستند، اما هر کسی فلسفه خاص خودش را دارد. طبیعی است هر مربی با نتایج و دیدگاه‌های مختلف به نتایج خوب می‌رسد، فوتبالی که من تلاش می‌کنم در پرسپولیس پیاده کنم و همیشه سعی کردم این نوع فوتبال را به نمایش بگذاریم و فقط تئوری نباشد. در یوگسلاوی سابق که من بازی می‌کردم این تیم معروف به برزیل اروپا بود، یعنی ما تکیه بر روش فوتبال غربی مثل آلمان و انگلیس و ایتالیا نداشتیم و مکتب فوتبال روسیه و لهستان را هم دنبال نمی‌کردیم. باید جزئیاتی را بگویم که شاید شما چون جوان هستید، آن را ندانید. موقع خداحافظی پله از فوتبال، یوگسلاوی بازی می‌کرد و ما همیشه این تیپ بازی را داشتیم.

احترام زیادی برای گواردیولا قائلم چون همیشه نوآوری داشته است؛ هم در بارسلونا و هم در بایرن‌مونیخ و الان هم در منچسترسیتی نشان داده که چقدر تواناست، اما او موجود فرازمینی نیست، چون با بایرن مونیخ آن نتیجه که بایرنی‌ها (یعنی قهرمانی اروپا) انتظار داشتند را کسب نکرد. من در مونیخ بازی بایرن مقابل رئال را دیدم که نتیجه ۴ بر صفر به سود رئال مادرید شد. در آن بازی، نویر بهترین بازیکن زمین بود، در حالی که چهار گل هم خورده بود. این در واقع بازی است که شاید به طور کلی بگوییم اشتباه گواردیولا باعث شد، آنها به این نتیجه برسند، اما پپ نوآوری‌های خیلی مثبت و خوبی به فوتبال آورد. روش بازی‌اش در فاز دفاع، روش بازی‌اش در فاز حمله، پرسینگ به سبک خاص خودش، همه نوآوری‌های او بود. همانطور که مورینیو هم در فوتبال نوآوری داشته که نوآوری او بازی‌های خیلی محکم‌تر بوده، اما به هر حال همیشه هم نتیجه مثبت از این مدل بازی نمی‌گیرد.

تسنیم: یک نوآوری او هم انگشت کردن در چشم دستیار پپ (تیتو ویلانووا) بود.

این دیگر لات بازی است. آن یک حرکت غیر ورزشی بود. شاید مورینیو خیلی منیت دارد و شاید نمی‌تواند ببیند که کسی شاید بهتر از او باشد. همیشه از خوب بهتر وجود دارد و از ضعیف  هم ضعیف‌تر هست.

تسنیم: به نظر شما این شخصیت پرتغالی‌هاست که از خودشان بهتر نمی‌بینند؟ چون رونالدو می‌گوید از من بهتر در تاریخ فوتبال دنیا نیست و اینگونه استنباط می‌شود که  کی‌روش هم این نظر را دارد و به نظرش از او بهتر در فوتبال ایران نبوده است. حالا از شانس هر سه پرتغالی هستند.

این را از خود آقای کی‌روش بپرسید.

* دلیلی ندارد با کی‌روش مقایسه شوم

تسنیم: دوست دارید با کی‌روش مقایسه شوید؟

دلیل ندارد مقایسه شویم، نه فقط من و آقای کی‌روش، بلکه با هیچ‌کسی نباید مقایسه شویم. هر کدام از ما به هر حال سابقه کاری خودمان را داریم، ویلاس بواس که در تاتنهام و پورتو بود، چطور سرمربی پورتو شد؟ مثلا در یک تیمی مثل جزیره کیش مربیگری می‌کرده و او را برای پورتو انتخاب کردند. به جز پورتو هر جای دیگر که آمد نتیجه نگرفت، من واقعاً به سابقه کاری خودم بسیار افتخار می‌کنم. من قهرمان کشور بودم، در سه کشور قهرمان شدم، کرواسی، چین و ایران، ۷ سال در تیم ملی کرواسی بودم و مدال سوم جام جهانی را به دست آوردم. با تیم ملی ایران قهرمان بوسان بودیم، سوم جام ملت‌های آسیا شدیم، بدون شکست به جام جهانی هم راه پیدا کردیم، آن هم با یک شرایط بسیار سخت مقابل ژاپن که بهترین تیم تاریخش را داشت. ما در رنکینگ فیفا شانزدهم بودیم، بیش از ۸۰ درصد بازی‌های‌مان را با برد پشت سر گذاشته بودیم و حالا دوباره به ایران آمده‌ام که عملا سه سال پشت سر هم قهرمان بودیم.

تسنیم: به خاطر همین رزومه که در تیم ملی دارید، خواه ناخواه با کی‌روش مقایسه می‌شوید.

بله،‌ مشکلی نیست.

** از مطبوعات به بازیکنان یا به رئیس باشگاهم بد و بیراه نمی‌گویم

تسنیم: در این مقایسه بعضی‌ها می‌گویند برانکو خیلی با بازیکنان خوش‌اخلاق است و آن دیسیپلین و جدیتی که کی‌روش در برخورد با بازیکنان دارد، شما ندارید.

شما خیلی سر تمرینات ما حضور دارید. من در تمرینات چطور رفتار می‌کنم؟ بچه‌ها را موقع تمرین بغل می‌کنم و می‌بوسم؟ داد می‌زنم، فریاد می‌زنم؟ شاید دلیل این صحبت‌ها این است که من از طریق مطبوعات به بازیکنان یا به رئیس باشگاهم بد و بیراه نمی‌گویم. بیش از ۳۰ سال است که مربی هستم. مشکلی نیست من نظرم را می‌گویم، در این ۳۰ سال رو به رشد بودم، مربی بزرگترین بازیکنان دنیا بوده‌ام یا اکنون مربی بزرگترین بازیکنان آسیا هستم. هیچ وقت با بازیکنانم مشکل نداشتم، چون مشخص بوده که وظایف‌مان چیست. بازیکنانی داشتم که در رئال بازی کردند، در میلان بازی کردند یا در یوونتوس بودند. آنها در بزرگترین باشگاه‌ها بودند و هیچ وقت مشکلی با آنها نداشتم، اما اگر این طور فکر می‌کنید که باید با چوب بیسبال سر تمرین بیایم، من موافق نیستم.

** قانون چیزی را گفته، آیا من مقصر هستم؟

تسنیم: البته این مقایسه و صحبت از اختلافات، از آنجایی شروع شد که شما با اردوی تیم ملی که قرار بود پیش از فصل گذشته برگزار شود، مخالفت کردید. کی‌روش آن اردو را لغو کرد و از آن موقع هم یک دعوای رسانه‌ای بین شما شکل گرفت. الان هم همه می‌گویند کی‌روش و برانکو با هم قهر هستند.

من اصلا اینجا نیامدم که با کسی قهر و دعوا کنم، فقط دیدگاه و موضع خودم را دارم. این فکر را دارم که بازیکنان قبل از شروع فصل باید معاینه شوند و تست پزشکی بدهند، نه به این خاطر که این جزو مقررات لیگ است، بلکه من می‌خواهم بازیکنان سلامتی داشته باشم که خدای نکرده در زمان بازی‌ها حادثه‌ای به وجود نیاید. به این ترتیب که همه در بهترین وضعیت سلامتی قرار بگیرند. فکر می‌کنم اینجا شرایط خوبی در آکادمی تیم ملی وجود دارد و هم زیرساخت خوب است. متخصصان خوبی هم در این مجموعه کار می‌کنند و همه تست‌ها به سرعت انجام می‌شود و این هم جزو قانون لیگ است. لیگ این را نوشته است و من نمی‌دانم مشکل کجاست، آیا من مشکل می‌سازم یا مشکل از جای دیگر است؟

تسنیم: صحبت ما این است شما از یک جایی با کی‌روش زاویه پیدا کردید. البته اختلاف و زاویه‌ای که نه به تیم ملی ضربه زد و نه پرسپولیس ضربه خورده است. این را قبول دارید که دیدگاه شما و کی‌روش اکنون مخالف یکدیگر است؟

من اصلاً خودم را با کار ایشان قاطی نمی‌کنم. کار من فقط با پرسپولیس و بازیکنان این تیم است. از باشگاه و بازیکنانم دفاع می‌کنم و در کار کسی دخالت نمی‌کنم. آقای کی‌روش هم با تیم ملی مشغول هستند، آقای تاج مسئول رسیدگی و هدایت فدراسیون، توسعه فوتبال ایران و بقیه مسائل مدیریتی است. آقای محصص هم مسئولیت‌شان رشد و توسعه فوتبال است. یعنی هر کس وظیفه خاص خودش را دارد، کمیته داوران هم که وظیفه رسیدگی به داوران را دارد.

* در صفحه فیس‌بوک خوانده‌اید که علیه کسی صحبت کنم؟

تسنیم: وقتی عید نوروز می‌شود، اگر اختلافی بین کسانی باشد، آنها می‌آیند و این اختلافات را کنار می‌گذارند. الان کریسمس است، این تصمیم را ندارید که اختلاف که بین شما و کی‌روش به وجود آمده را کنار بگذارید؟

من با کسی مشکلی ندارم، نمی‌فهمم که مشکل چیست؟ با هیچ‌کس مشکلی ندارم، تا حالا شنیده‌اید من در مورد تیم ملی نظر بدهم، شنیده‌اید در مورد سپاهان و علیه این تیم یا استقلال حرف بزنم؟ من با هیچ‌کس مشکل ندارم. چرا اصرار دارید من با فلانی مشکل دارم؟ اصلاً در صفحه وبلاگ و فیس‌بوک من چیزی خوانده‌اید که علیه کسی صحبت کرده باشم؟ اگر دیدید بگویید.

تسنیم: شاید همین عدم ارتباط شما با کی‌روش باعث شده اینطور به نظر برسد؟

چه ارتباطی باید داشته باشم؟ من هر روز در هتل المپیک آقای شفر را می‌بینم. مربی دو باشگاه بزرگ ایران، هر روز با هم ملاقات داریم، اما موقع بازی می‌خواهیم همدیگر را لت و پار کنیم و دوباره بعد از بازی کنار هم می‌نشینیم و صحبت می‌کنیم. اگر کسی مشکل دارد، این مشکل از من نیست، شما تا حالا دیدید علیه طاهری صحبت کنم یا علیه آقای تاج؟ شاید همین صحبت‌کردنم اینطور به نظر برسد که برانکو آدم نرم و لطیفی است یا آدم شُلی هستم، شاید هم اینطور باشد!

** فکر می‌کردید قرار است در جام جهانی با ازبکستان و قطر بازی کنید؟

تسنیم: تیم ملی در جام جهانی در گروه سختی قرار دارد. اسپانیا، پرتغال و مراکش که یکسری هم لطیفه ساختند که بهتر است ایران انصراف بدهد، به مسابقات نرود و... . شما از این جوک‌ها چیزی شنیده‌اید و نظری درباره این اتفاقات و گروه تیم ملی دارید؟

نه، چیزی در مورد این صحبت‌ها نشنیده‌ام، اما فکر کردید ایران قرار است در جام جهانی با تیم‌های ازبکستان و قطر بازی کند؟ در جام جهانی بهترین تیم‌های دنیا می‌آیند و تیم ضعیفی نداریم. در جام جهانی قبلی ایران نشان داد که مقابل هر تیمی می‌تواند بازی کند، اکنون هم چهار سال تجربه‌اش بیشتر شده، شکل بهتری گرفته و طبیعی است که می‌توان انتظار نتایج بهتری داشت. طبیعی هم بود که ایران در گروهی قرار بگیرد که دو تیم قوی در آن حضور داشته باشد.

تسنیم: پس اینکه می‌گویید ایران می‌تواند مقابل هر تیمی بازی کند، یعنی تیمی که کی‌روش ساخته را تحسین می‌کنید؟

بله، طبیعی است. این تیم ملی ایران است.

** چرا نتوانیم قهرمان آسیا شویم؟

تسنیم: اگر پرسپولیس قهرمان آسیا می‌شد، برانکو از تیم جدا می‌شد؟

قراردادم تا آخر این فصل است، الان هم می‌توانستم بروم.

تسنیم: منظورمان این است که هدف نهایی شما قهرمانی آسیا و سپس خداحافظی است؟

هدف نهایی من تمرین، کار و کسب قهرمانی‌های مختلف است. من حرفه‌ای هستم و خانواده‌ام از شغلم ارتزاق می‌کنند. طبیعی است همه چیز بستگی به خواست دو طرف دارد. منظور من از پیشنهادات شرایط مالی نیست، شرایط تمرین، نیازها و اهدافی است که باشگاه آنها را دنبال می‌کند.

تسنیم: پرسپولیس قهرمانی لیگ را تجربه کرده و طبیعتاً هواداران باز هم قهرمانی می‌خواهند، اما بیش از هر چیزی قهرمانی آسیا را می‌خواهند. آیا برانکو می‌تواند پرسپولیس را قهرمان آسیا کند؟

چرا نتوانیم، همین الان هم می‌توانستیم قهرمان شویم. گروه سختی داشتیم، از همه عبور کردیم، اما این هیچ تضمینی وجود ندارد. فوتبال است، مردم انتظار دارند که قهرمان باشیم، الان در یک بازی ۳ بر صفر ببریم مردم می‌گویند چرا ۵ بر صفر نبردیم، بعد به نیمه‌نهایی که راه پیدا می‌کنیم، انتظار این است که چرا به فینال و دیدار با رئال مادرید در ابوظبی نرفتید.

** بازیکنان من ترسی از هیچ تیمی ندارند

تسنیم: دوست دارید این فصل دوباره با الهلال روبه‌رو شوید و انتقام بگیرید؟

ما اگر بخواهیم به فینال برویم، باید با همه بازی کنیم. مهمترین مسئله این است که بازیکنان من از هیچ تیمی ترس ندارند و روز به روز پخته و پخته‌تر می‌شوند. این مهم است و این پروسه، روز به روز بهتر و بهتر می‌شود و پرسپولیس یک چشم‌انداز بسیار خوبی دارد. یعنی چه؟ یعنی تیمی نیست که همه بازیکنان همزمان سن‌شان بالا برود و تیم پیر شود. ما سیدجلال را داریم، حسین ماهینی را داریم، وحید امیری، ربیع‌خواه را داریم که اینها حدود ۳۰ ساله هستند. بازیکنانی داریم که بین ۲۵ تا ۳۰ هستند، مسلمان، انصاری، طارمی و بعد یک گروه دیگر داریم که مثل علیپور، بشار، صادق یک مجموعه‌ای از سنین مختلف و جوان‌تر هستند.

از خودم بابت این راضی هستم که چنین تصمیمی گرفتم تا این بازیکنان را داشته باشم و وقتی هم رفتم سیستم تیم به هم نمی‌ریزد. وقتی سرمربی تیم ملی بودم بعد از جام جهانی ۲۰۰۶ هم گفتم، به هر حال سن و سال بالا می‌رود، اما به مرور زمان و برای جام جهانی بعدی فقط ۳ بازیکن را از تیم ملی خارج خواهند شد؛ علی دایی، یحیی گل‌محمدی و سهراب بختیاری‌زاده. بقیه بازیکنان در بهترین سنین‌شان قرار داشتند، کعبی ۱۹-۲۰ سال داشت و کریمی، هاشمیان و مهدوی‌کیا بودند. برای حضور در جام جهانی بین انتخاب فرهاد مجیدی و آرش برهانی تردید داشتم. مجیدی که سوپراستار استقلال بود، بازیکن بسیار خوب، عاقل و عالی که من با او صحبت کردم و گفتم اولویتم برهانی است که ۲۰ سال دارد، چابک و سرعتی است و او آینده ایران خواهد بود. هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید من به آینده باشگاه فکر نمی‌کنم.

** علی کریمی تنبل نبود

تسنیم: شما اسم مجیدی را آوردند، یک کری خوانی بین ۷ و ۸ (مجیدی و کریمی) بین هواداران استقلال و پرسپولیس وجود دارد. با اینکه آنها با هم متفاوت هستند، شما کدام یک را بیشتر دوست دارید؟

این مسائل خیلی مهم نیست، هر دو بازیکنانی عالی بودند که نتایج عالی هم کسب کردند. رقابت همیشه هست، بین بوبان و پروسینچکی هم این مسائل بود، بین مودریچ و راکیتیچ هم این مسائل هست. علی کریمی اگر استعدادش را در نظر بگیرید، هم‌سطح مسی بود، اما متأسفانه مصدومیت خیلی سختی پیدا کرد. این مصدومیت از آن چیزی که باید در جام جهانی می‌بود، جلوگیری کرد. بعدا هم به آن چیزی که باید می‌رسید، نرسید.

تسنیم: علی کریمی تنبل هم بود؟

نه، او یک شکستگی در مچ پای خود داشت، اما تنبل نبود. کاپیتان تیم جوانان و تیم ملی بود. برای تیم خیلی مثبت بود، او در پیش‌روی خودش اهداف بزرگی داشت.

تسنیم: از این نظر که خیلی‌ها می‌گویند اگر علی کریمی تلاش علی دایی را داشت، جدا از بایرن‌مونیخ، در بهترین تیم‌های دنیا بازی می‌کرد.

همیشه ما می‌توانیم در مورد بازیکنان نظر بدهیم و حرف بزنیم که آنها می‌توانند بهتر باشند و سریع‌تر کار کنند. از این مسئله بگذریم.

** فارسی بلد نیستم، صدایم هم خوب نیست!

تسنیم: وقتی شما بعد از جام جهانی از ایران رفتید، از استقلال پیشنهادی به شما رسید؟

نه، اما از پرسپولیس چرا.

تسنیم: سرود قهرمانی پرسپولیس را حفظ هستید که اگر این فصل هم قهرمان شدید، آن را بخوانید؟

فارسی‌اش را که بلد نیستم، اما صدایم هم خوب نیست.

تسنیم: در مورد کریسمس و اینکه باید در تهران باشید و با هوای آلوده سال را نو کنید، مشکلی ندارید؟

بله در تهران هستم و روز اول سال نو هم بازی داریم. روز قبل از کریسمس هم در اهواز بازی داریم.

تسنیم: از این مسئله ناراحت نیستند؟

این کار من است، طبیعتاً دوست دارم کنار خانواده باشم، اما کار من اینگونه است.

تسنیم: خانواده‌تان کریسمس به تهران می‌آید؟

نه. آنها برنامه خودشان را دارند.

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار