سیاست یک بام و دو هوای سازمان لیگ برای برگزاری بازی پرسپولیس و استقلال؛ برگزاری مسابقه در هوای آلوده‌تر+ عکس

سازمان لیگ با سیاست یک بام و دو هوا برای برگزاری مسابقات جام حذفی در آلودگی تهران، رأی به برگزاری بازی پرسپولیس داد.

خبرنگار ورزشی ، سازمان لیگ روز گذشته به دلیل آلودگی هوا تصمیم به لغو بازی استقلال و ایران‌جوان بوشهر در مرحله یک چهارم جام حذفی گرفت و امروز (سه‌شنبه) اعلام کرد بازی پرسپولیس و صنعت نفت لغو نمی‌شود. این تصمیم سازمان لیگ نشانه‌ای از کمتر شدن آلودگی هوا نیست و تهران همچنان هوا ندارد، حتی هوای امروز تهران بر اساس شاخص‌هایی که منتشر شده، به مراتب بدتر از روز گذشته است.

روز گذشته و زمانی که از سوی سازمان لیگ اعلام شد دیدار استقلال و ایران‌جوان بوشهر لغو می‌شود، شاخص آلودگی هوا ۱۴۷ و «ناسالم برای گروه‌های حساس» بود. با این حال یک ساعت پس از آن شاخص آلودگی هوا طبق تصویر زیر عدد ۱۴۲ را نشان می‌داد. در تصویر زیر می‌توانید روی نوار زرد و قرمزی که کشیده شده، تاریخ، ساعت و عدد شاخص آلودگی هوا را مشاهده کنید.

با توجه به اینکه روی نمودار کلی، عددی که شاخص آلودگی را نشان می‌دهد میانگین اعداد تمام ایستگاه‌های تهران است، سراغ ایستگاه نزدیک به ورزشگاه آزادی می‌رویم. ورزشگاه آزادی در منطقه ۲۲ و انتهای اتوبان حکیم واقع شده است. ایستگاه این منطقه در همان تاریخ و ساعت (دوشنبه ساعت ۱۱ صبح) عدد شاخص آلودگی هوا را ۷۵ نشان می‌داد، با این حال سازمان لیگ با میانگین آلودگی هوای ۱۴۲ و شاخص آلودگی ۷۵ در محدوده ورزشگاه آزادی، تصمیم به لغو دیدار استقلال و ایران‌جوان بوشهر گرفت. در این خصوص هم گزارشی منتشر و با استناد به صحبت‌های توحید سیف‌برقی، رئیس کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال اشاره کرد که این بازی می‌توانست برگزار شود، چراکه بازی‌ها در صورتی باید لغو شود که شاخص آلودگی روی عدد ۲۰۰ باشد.

امروز نوبت به بازی پرسپولیس و صنعت نفت رسید که همه منتظر تصمیم سازمان لیگ برای برگزاری یا عدم برگزاری این بازی بودند. سازمان لیگ اعلام کرده بود تا ساعت ۱۱ صبح تصمیم نهایی را در این خصوص می‌گیرد. طبق نمودارهای موجود شاخص آلودگی هوای تهران در ساعت مشابه با روز گذشته روی عدد ۱۵۱ است. عددی که باعث شد در روزشمار شاخص آلودگی تا به امروز، اولین روز هوای ناسالم تهران در سال ۹۶ برای تمام گروه‌های سنی اعلام شود. (توضیح: در صورتی که شاخص آلودگی هوا ۱۵۰ باشد، هوای شهر برای گروه‌های سنی حساس ناسالم است و در صورتی که این عدد بالاتر برود، هوای شهر برای تمام گروه‌های سنی ناسالم اعلام می‌شود.)

در تصویر زیر می‌توانید شاخص آلودگی هوای امروز (سه‌شنبه) و روزشمار شاخص آلودگی هوا را که اولین روز ناسالم در آن ثبت شده را ببینید. همچنین روی نمودار ساعت مشابه با روز گذشته، شاخص ۱۵۱ را نشان می‌دهد و نسبت به روز گذشته این عدد ۹ بار بزرگ‌تر شده است.

با این حال بازهم سراغ ایستگاه منطقه ۲۲ می‌رویم که ورزشگاه آزادی در این محدوده قرار گرفته است. ایستگاهی که روز گذشته و در ساعت ۱۱ صبح شاخص آلودگی را ۷۵ اعلام کرده بود، امروز با ساعت مشابه عدد ۹۷ را نشان می‌دهد. به این ترتیب بازهم این عدد نسبت به روز گذشته در ایستگاه مورد اشاره ۲۲ بار بزرگ‌تر شده است.

حال چرا مسئولان سازمان لیگ تصمیم به لغو بازی استقلال - ایران‌جوان بوشهر و برگزاری بازی پرسپولیس - صنعت نفت گرفته‌اند، جای سؤال دارد. آیا با توجه به اسناد موجود از شاخص آلودگی هوا، شرایط برای برگزاری دیدار استقلال - ایران‌جوان مهیاتر بود یا دیدار پرسپولیس - صنعت نفت آبادان؟ این نشان از سیاست یک بام و دو هوای سازمان لیگ است یا دلیل دیگری دارد که دیدار استقلال - ایران‌جوان در هوای به مراتب سالم‌تر از امروز لغو شد، اما دیدار پرسپولیس - صنعت نفت در هوای به مراتب ناسالم‌تر از روز گذشته قرار است برگزار شود؟

شاید مسئولان سازمان لیگ پاسخ‌شان این باشد که بازی‌های فوتبال را تا زمانی که شاخص آلودگی هوا به عدد ۲۰۰ نرسیده باشد می‌توانند برگزار کنند، اما این دقیقاً همان سؤال روز گذشته ما از آنهاست که چرا با وجود اینکه شاخص آلودگی به این عدد نرسیده بود بازی استقلال - ایران‌جوان بوشهر لغو شد و چرا امروز با هوایی به مراتب ناسالم‌تر قرار است بازی پرسپولیس - صنعت نفت برگزار شود؟

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار