نگاهی به جوانترین مربیان تاریخ لیگ برتر؛ روانخواه رکورددار می شود؟

وبسایت رسمی توپ - طی چند روز گذشته و پس از پایان رقابت های نیم فصل باشگاه های ایران، باشگاه سپیدرود رشت بسیار خبرساز بود و اخبار ضدونقیضی در خصوص کادر فنی این تیم در رسانه های مختفل منتشر شد.

به گزارش وب سایت نود، طبق آخرین اخبار منتشر شده، به نظر می رسد حضور امیدرضا روانخواه بازیکن سابق استقلال تهران به عنوان سرمربی جدید این تیم قطعی باشد، هرچند احتمال هر اتفاق جدیدی وجود دارد. در صورتی که امیدرضا روانخواه به طور قطعی به عنوان سرمربی سپیدرود رشت انتخاب و مشغول به کار شود، وی به عنوان جوانترین مربی تاریخ رقابت های لیگ برتر شناخته خواهد شد.

امیدرضا روانخواه متولد ۲۴ فروردین ۱۳۶۴ است و در صورت قطعی شدن حضورش به عنوان سرمربی جدید سپیدرود، روز اول دی در دیدار برابر نفت تهران هدایت قرمزپوشان گیلانی را برعهده خواهد گرفت. در آن تاریخ امیدرضا روانخواه ۳۲ سال و ۸ ماه و ۷ روز سن دارد و به این ترتیب به عنوان جوانترین سرمربی در تاریخ لیگ برتر معرفی خواهد شد. در صورتی که مسئولان باشگاه سپیدرود رشت تصمیمات جدیدی در خصوص کادر فنی اتخاذ کرده و فرد دیگری را به جای روانخواه به عنوان سرمربی تیم شان منصوب کنند، رکورد فعلی جوانترین سرمربی تاریخ لیگ برتر همچنان پابرجا خواهد بود. در ادامه پنج مربی جوان در تاریخ لیگ برتر را مرور می کنیم. گفتنی است تاریخ تولد مربیان مطابق با تاریخ تولد ثبت شده در سایت سازمان لیگ فوتبال ایران لحاظ شده است.

فراز کمالوند (متولد ۵ مرداد ۱۳۵۴)

تراکتورسازی پس از هشت سال دوری از سطح اول فوتبال ایران، بار دیگر به لیگ برتر بازگشت اما این بار متفاوت از حضور قبلی بود؛ حضور انبوه هواداران تبریزی در ورزشگاه یادگار امام بازی های این تیم را بسیار حساس و جذاب کرده بود. هدایت چنین تیمی به تجربه بالایی نیاز داشت، اما مسئولان تراکتورسازی به یک مربی بسیار جوان اما کاربلد اعتماد کردند؛ ۱۶ مرداد ۱۳۸۸ فراز کمالوند در حالی که تنها ۳۴ سال و ۱۱ روز بیشتر نداشت، در هفته اول لیگ برتر نهم در بازی برابر صبا روی نیمکت تراکتورسازی نشست و هدایت این تیم را بر عهده داشت. البته فراز کمالوند می توانست دو سال پیش از این کار مربیگری در لیگ برتر را آغاز کند؛ شیرین فراز کرمانشاه با هدایت کمالوند به هفتمین دوره بازی های لیگ برتر صعود کرد اما فراز کمالوند با مسئولان این تیم برای ادامه کار در لیگ برتر به توافق نرسید تا با دو سال تأخیر به بالاترین سطح فوتبال ایران برسد.

 

رسول خطیبی (متولد ۳۱ شهریور ۱۳۵۷)

دومین مربی جوان در تاریخ لیگ برتر هم کار خود را در این رقابتها با یک تیم تبریزی آغاز کرد؛ رسول خطیبی که با گسترش فولاد تبریز از دسته یک به لیگ برتر رسیده بود، در تاریخ ۳ مرداد ۱۳۹۲ در هفته اول لیگ برتر سیزدهم، در اولین تجربه سرمربیگری در بالاترین سطح رقابت های باشگاهی کشور تیمش را به مصاف استقلال تهران فرستاد. خطیبی که در آن تاریخ ۳۴ سال و ۱۰ ماه و ۳ روز سن داشت، تا چندین هفته هم به عنوان بازیکن – مربی در گسترش فولاد فعالیت می کرد، اما پیش از نیم فصل تصمیم گرفت به دوران فوتبال خود خاتمه داده و تمرکزش را صرفاً به کار مربیگری معطوف کند.

 

داود مهابادی (متولد ۱۹ تیر ۱۳۵۲)

بازیکن سابق تیم های استقلال تهران و فجر سپاسی شیراز از چندین جهت با دو مربی قبلی تفاوت داشت؛ شروع کار مربیگری داود مهابادی در لیگ برتر، نه از ابتدای فصل، که از هفته های پایانی لیگ برتر هفتم بود که این سرمربی ۳۵ سال و ۱۶ روزه در هفته بیست و پنجم هدایت راه آهن را در دیدار مقابل پیکان بر عهده گرفت. تفاوت دیگری که در شروع کار مربیگری مهابادی (نسبت به کمالوند و خطیبی) وجود داشت، شروع کاملاً موفق و کسب نتایج بسیار درخشان راه آهن با هدایت مهابادی بود. راه آهن مهابادی پس از برد ۵ بر صفر پیکان، دو بازی بعدی را که خارج از خانه بود، پیروز شد. شاگردان مهابادی در چهار مسابقه نخست خود بدون گل خورده میدان را ترک کردند تا مهابادی توانایی هایش را به رخ همه کشیده و نوید ظهور یک مربی با کیفیت در سال های آتی را داد.

 

علی نظرمحمدی (متولد ۲۴ شهریور ۱۳۵۷)

سرمربی سپیدرود رشت در لیگ هفدهم کار خود در لیگ برتر را چهار سال پیشتر و در هفته های پایانی لیگ برتر سیزدهم آغاز کرده بود، برای حضور دوباره در این رقابتها حدود ۳ سال انتظار کشید. ۱۱ بهمن ماه ۱۳۹۲ نظرمحمدی در هفته بیست و پنجم رقابت های لیگ برتر، در مصاف تیم های داماش گیلان و تراکتورسازی در تبریز هدایت داماش را بر عهده داشت تا اولین حضور خود به عنوان سرمربی را در این رقابتها تجربه کند. علی نظرمحمدی که در آن روز ۳۵ سال و ۴ ماه و ۱۱ روز سن داشت، به عنوان جانشین افشین ناظمی در هشت بازی پایانی لیگ برتر سیزدهم هدایت داماش را پذیرفت اما نتایج نامطلوبی کسب کرد؛ ۶ تساوی و ۲ باخت حاصل کار نظرمحمدی در این ۸ بازی بود.

 

 

 

 

 

۲۰۸۱

وب سایت نود

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار