به کسب سهمیه المپیک ۲۰۲۰ امیدوار نیستیم

درگاهی: ۵ پایگاه استعدادیابی در کشور تاسیس خواهد شد

رئیس فدراسیون ژیمناستیک کشورمان از تاسیس ۵ پایگاه استعدادیابی در کشور خبر داد.

خبرنگار ورزشی ،  زهرا اینچه‌درگاهی در نشست خبری مسابقات تویوتا کاپ درباره وعده در نظر گرفتن حقوق ثابت برای ملی‌پوشان این رشته اظهار داشت: از زمانی که من به فدراسیون آمدم چک‌لیستی روی میز من است که مدام در حال تیک خوردن است و بخش بزرگی از اقداماتی که باید انجام می‌شد به شهادت اهالی این رشته تاکنون انجام شده است. در جلسه‌ای که اخیرا داشتیم حقوق ملی‌پوشان تصویب شد و تنها بحث پرداخت‌ها و چگونگی آن به جلسه‌ای دیگر که قرار است اواخر آذرماه برگزار شود، موکول شد.  برای دو ورزشکار‌مان حقوق قهرمانی در نظر گرفته‌ایم و برای مابقی نیز به اصطلاح پول توجیبی تا کمک‌ هزینه‌ای برای آنها باشد. مبلغ حقوق ورزشکاران قهرمانی ما میلیونی خواهد بود اما پول توجیبی همانطور که از اسمش مشخص است کمتر خواهد بود. 

وی در مورد افتخارآفرینی سعیدرضا کیخا در مسابقات تویوتا و کسب مقام دوم این مسابقات گفت: کیخا باعث افتخار ما است، علاوه بر کسب مقام دومی این مسابقات او موفق شده حرکاتی را در کتاب داوری ژیمناستیک ثبت کند که این کار کمی نیست و اگر کسی بتواند این کار را انجام دهد حتی قابل مقایسه با حضور در المپیک و مدال المپیک خواهد بود. وقتی ایشان به جام ستارگان دعوت می‌شوند این یعنی موفقیت بزرگی کسب شده است. به نظرم این قهرمان ملی‌پوش ما برای شغل به کمک و مساعدت نیاز دارد و باید این مساعدت توسط وزارت ورزش انجام شود. ما به این نیاز داریم که حرکاتی که ایشان ثبت کرده‌اند به عنوان کسب مقام، معادل‌سازی شود  و پاداش‌هایشان برابری پیدا کند. البته نه از لحاظ مادی بلکه از لحاظ معنوی و برای مباحثی مثل ادامه تحصیل و شغل مساعدت قرار بگیرد.

رئیس فدراسیون ژیمناستیک کشورمان در باره اینکه چه برنامه‌ای برای استعدادیابی در این رشته خواهید داشت، خاطرنشان کرد: استعدادیابی از همه رشته‌ها در وزارت آموزش و پرورش و دیگر بخش‌ها مسیرش را طی می‌کند اما مشکلی که وجود دارد این است که استعدادها پیدا می‌شوند اما بعد از آن دیگر مشخص نیست که چه برنامه‌ای برای پرورش آنها وجود دارد، برنامه‌ای که ما داریم مسابقات قهرمانی کشور را در رده‌ نوجوانان برگزار کردیم و توانستیم ۲۰ نوجوان مستعد را شناسایی کنیم و آنها را در تیمی هم‌عرض تیم ملی نوجوانان قرار دهیم و آنها گردآوری شوند و فعالیت‌های آنها بررسی شود. همچنین درصدد این هستیم که از مربیان خارجی استفاده کنیم تا در کنار مربیان خودمان از آنها نظرات مشاوره‌ای را کسب کنیم. 

درگاهی در ادامه با بیان اینکه قرار است ۵ پایگاه ثابت استعدادیابی در کشور تاسیس شود، اظهار داشت: این پایگاه‌ها به عنوان یک مدرسه و مکانی برای تحصیل ژیمناستیک خواهد بود و با مربیان آقا و خانمی قرارداد می‌بندیم که آنها در آن استان‌ها زندگی خواهند کرد و در آنجا حضور مداوم خواهند داشت. همچنین این مربیان در استان‌های مجاور هم خواهند رفت و آنجا هم برنامه خواهند داشت. در دو سال اول برنامه ریزی شده که ۵ پایگاه تاسیس شود و در ۲ سال بعد تعداد پایگاه‌ها به عدد ۱۰ می‌رسد. با این شکل ما دسترسی به همه استعدادها داریم و این امیدواری وجود دارد که هیچ‌ نقطه‌ای از کشور از لحاظ آموزش محروم نباشد. 

وی در ادامه به کمبود امکانات در این رشته ورزشی اشاره کرد و یادآور شد: درباره خرید تجهیزات ژیمناستیک نیاز به مساعدت داریم تا بتوانیم با تعرفه‌های گمرکی نازل و یا صفر این تجهیزات را وارد کنیم، الان ۳۰ استان کشور بدون امکانات و یا با امکانات فرسوده هستم و این وسایل در پایان عمر مفید خودشان قرار گرفته‌اند و دیگر غیرقابل استفاده هستند، حتی در بسیاری از استان‌ها همین امکانات هم وجود ندارد. حتی در بسیاری از استان‌ها امکانات هم وجود ندارد. برای جذب امکانات جدید بودجه فدراسیون به تنهایی پاسخگو نخواهد بود. هرچند که ما در حال رایزنی با چند اسپانسر هستیم اما ژیمناستیک مانند فوتبال، کشتی و والیبال اقبال عمومی را ندارد و با توجه به اینکه لوازم ژیمناستیک بسیار گران هستند، کار ما برای تهیه آنها سخت شده است. به نظرم مسئولان ورزش باید به فکر تجهیز امکانات این رشته هم باشند. 

رئیس فدراسیون ژیمناستیک کشورمان در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه اهالی این رشته در معرض ابتلا به انواع بیماری‌ها هستند فدراسیون برای جلوگیری از شیوع بیماری در باشگاه‌ها چه برنامه‌ای دارد، اضافه کرد: با توجه به اینکه سالن‌هایی که در آن ژیمناستیک انجام می‌شود مملو از کودکان است ما هم در این باره وسواس ویژه‌ای داریم و سالن‌هایی که تحت نظر فدراسیون هستند در آنها کنترل‌های بهداشتی انجام می‌شود و نمونه‌برداری و بررسی‌های لازم انجام می‌شود تا اطمینان حاصل می‌شود تا شپش و دیگر بیماری‌ها به وجود نیاید. ما یک ماه گذشته مدارک‌مان را از بهداشت تحویل گرفتیم و در این گزارش هیچ مطلبی مبنی بر بیماری نداشتیم.

درگاهی در پاسخ به این سوال که آیا مکان تاسیس ۵ پایگاه استعدادیابی در کشور مشخص شده است یا خیر، توضیح داد: این موضوع در حال بررسی است و امیدواریم تا پایان سال بتوانیم مکان‌ها را اعلام کنیم.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره اینکه با آمدن شما به فدراسیون ژیمناستیک ۱۶ نفر از این فدراسیون کنار گذاشته‌ شده‌اند و آیا این تعداد را جایگزین کرده‌اید یا خیر، خاطرنشان کرد: آن ۱۶ نفری که از فدراسیون رفته‌اند درر قسمت‌هایی بوده که ما به خدماتشان دیگر نیازی نداشتیم، به نظرم این بحث مرده و غیرفعال شده است. ژیمناستیک بحث‌های بهتری را هم دارد که به آن بپردازیم، بله ۱۶ نفر از فدراسیون رفته‌اند و ۱۶ نفر هم جایگزین نشده‌اند. کنار گذاشته شدن این افراد برای این بوده که فدراسیون سبک‌تر شود و ما بتوانیم راحت‌تر کار کنیم، اگر در گذشته کارت‌های مربیگری به دست افراد می‌رسید که تاریخ اعتبار آن گذشته بود و افراد باید دوباره در کلاس‌ها شرکت می‌کردند الان بعد از هر کلاس گواهی‌ها صادر می‌شود و در امور استانی هم سرعت بسیار بالایی وجود دارد. با رفتن این ۱۶ نفر نه تنها کارهای ما به انجام کارهای عقب‌‌افتاده هم سرعت بخشیده است در این مقطع هم به آن ۱۶ نفر نیازی نبوده است. در مهرماه آکادمی ژیمناستیک افتتاح شد اما این ساختمان برق نداشت و شیشه‌هایش شکسته بود اما الان امکانات لازم را دارد و ما برای این تغییرات فقط پرسنل را ا اضافه کردیم.

رئیس فدراسیون ژیمناستیک کشورمان درباره همزمانی مسابقات جام جهانی باکو و مسابقات دوحه تصریح کرد: ما برای موفقیت در این مسابقات این طور پیش‌بینی کرده‌ایم که در یک بخش برای کسب مدال سعی کنیم و در بخشی دیگر گوشه چشمی به کسب سهمیه المپیک ۲۰۲۰ داشته باشیم که البته بابت این زیاد امیدوار نیستم چرا که ژیمناستیک رشته‌ای است که برای موفقیت آن  باید از قبل برنامه‌ریزی داشته باشیم. همچنین اگر در این مسابقات به فکر رتبه تیمی باشیم ممکن است شانس مدال‌های انفرادی را در مسابقات آسیایی به خطر بیاندازیم.

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار