تا المپیک ۲۰۲۰ شاهد تغییر قوانین داوری جودو نخواهیم بود

آچیلیس: برای ارتقا داوری جودو ایران هر کمکی از دست بر بیاید انجام می‌دهم

رئیس کمیته داوران فدراسیون جهانی جودو گفت: دوست دارم به جودو ایران با توجه به علاقمندی این کشور برای پیشرفت داوری کمک کنم.

خبرنگار ورزشی ، برنارد آچیلیس، رئیس کمیته داوران فدراسیون جهانی جودو ابتدای آذرماه با دعوت فدراسیون جودو ایران برای برگزاری سمیناری به کشورمان آمد و در مدت ۲ روز برای ۲۳۰  نفر از داوران کشورمان در خصوص آخرین تغییر وتحولات داوری جودو به آموزش پرداخت.

آچیلیس پس از پایان سمینار دو روزه داوری خود در گفت‌و‌گو با خبرنگار ورزشی در خصوص برگزاری این دوره آموزشی اظهار داشت: ابتدا باید از تمامی کسانی که در مدت دو روز در این سمینار حضور داشتند تشکر کنم . استقبال چشمگیری از این سمینار شده بود و من با توجه به برگزاری سمینار در کشورهای مختلف دنیا کمتر استقبالی مانند سمینار ایران دیده بودم. داورانی که در این کلاس شرکت کرده بودند نیز بسیار علاقمند بودند و سوالات بسیار خوبی را مطرح کردند. من نیز سعی کردم با پاسخگویی به سوالات داوران ایرانی به ارتقا سطح دانش داوری آنها کمک کنم.

وی با ابراز خوشحالی از حضور در ایران عنوان کرد: دوست دارم به جودو ایران با توجه به علاقمندی این کشور برای پیشرفت داوری کمک کنم. در کنار این موضوع برای رئیس فدراسیون جودو ایران نیز احترام قائل هستم و هر کمکی از دستم بربیاید برای ارتقا داوری ایران انجام می‌دهم.

رئیس کمیته داوران فدراسیون جهانی جودو در خصوص ارزیابی سطح داوران ایرانی، گفت: در مورد سطح فنی داوران نمی‌توانم صحبت کنم چرا که کلاس‌های ما تئوری بود اما  کار برخی داوران ایرانی مانند بابک مهاجری را در مسابقات مختلف دیدم که داور خوبی است و داوران ایران پتانسیل پیشرفت روز افزون را در داوری جودو دارند.

آچیلیس در خصوص اینکه داوران ایرانی توانایی قضاوت در المپیک را خواهند داشت، اظهار داشت: این موضوع بستگی به تلاش و کوشش آنها دارد. ما در پروسه‌های مختلف از روسای کنفدراسیون‌های قاره‌های مختلف می‌خواهیم داوران برتر خود را معرفی کنند و داوران نیز در مسابقاتی که دعوت می‌شوند باید نمره لازم را کسب کنند. داوران ایرانی ابتدا باید در آسیا پیشرفت کنند تا به مسابقات جهانی و المپیک ارتقا پیدا کنند اما هیچ چیزی دور از دسترس نیست.

وی با تاکید بر بالا بودن کیفیت داوران اروپایی خاطر نشان کرد:داوران اروپایی به خاطر حضور در مسابقات و سمینارهای منظمی که برگزار می‌کنند از سطح بالاتری برخوردار هستند. آنها در طول سال در مسابقات متعددی داوری می‌کنند و این موضوع باعث بالا رفتن کیفیت آنها خواهد شد.

رئیس کمیته داوران فدراسیون جهانی در پاسخ به این سوال که شاهد تغییرات در قوانین جودوخواهیم بود، گفت: قطعا تا المپیک ۲۰۲۰ دیگر شاهد تغییر قوانین نخواهیم بود وقوانین را به گونه‌ای وضع کردیم که جودو برای همه جذاب و راحت‌تر شود و علاقمندان بیشتری به سمت این رشته بیایند. وضعیت جودو در حال حاضر در دنیا بسیار خوب است و سازماندهی خوبی نیز در فدراسیون جهانی وجود دارد. به طور قطع قوانین جدیدی که در مسابقات جهانی جوانان در مراکش قطعی شد باعث خواهد شد تا المپیک ۲۰۲۰ تغییر قوانین نداشته باشیم اما بعد از المپیک شاید شاهد تغییر قوانین باشیم.

آچیلیس در پایان خاطر نشان کرد:امیدوارم برگزاری سمینار داوری در ایران باعث شود تا داوران ایران با حضور در شهرهای خود به خوبی تغییرات قوانین را به داوران جودوکاران به خوبی انتقال بدهند تا وقتی آنها در مسابقات مختلف حاضر می‌شوند از قوانین متضرر نشوند. خوشحالم عزم فدراسیون ایران برای بالا رفتن سطح داوران جودو جدی است و تعداد شرکت کنندگان در سمینار نیز نشان داد جودو ایران توسعه یافته است. امیدوارم جودو ایران مجددا به جایگاه اصلی خود بازگردد و شاهد موفقیت‌های فنی و داوری ایران در جهان باشیم.

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار