می‌خواهیم با ریزه اسپور مشکل طارمی را دوستانه حل کنیم

گرشاسبی: من هم مانند طاهری بازنشسته‌ام اما قانون اجازه می‌دهد سرپرست باشگاه باشم

حمیدرضا گرشاسبی در گفت‌وگویی مفصل در مورد مسائل مختلف باشگاه پرسپولیس صحبت کرده است.

و به نقل از پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، محمدرضا گرشاسبی یکی از مدیران باسابقه ورزش کشور است. او کشتی‌گیر و فوتبالیست بوده، دارای تحصیلات ورزشی است و سابقه مدیریت در عرصه کلان را نیز در کارنامه خود دارد. گرشاسبی هفته پیش پس از قبول استعفای علی‌اکبر طاهری، به‌عنوان سرپرست باشگاه پرسپولیس انتخاب شد. به این بهانه و به منظور آشنایی بیشتر مخاطبان با حمیدرضا گرشاسبی به باشگاه پرسپولیس رفتیم تا از آخرین اتفاقات و فعالیت‌های این باشگاه از زبان سرپرست جدید مطلع شویم.

سرپرست باشگاه پرسپولیس در این گفت‌وگو موارد مختلفی را مطرح کرد، حتی فرصتی پیش آمد که دقایقی از حضورش در مستطیل سبز هم صحبت کنیم. او اکنون فرصت خوبی دارد تا تجارب فراوان در عرصه ورزش از هیئت‌های استانی تا اداره تربیت بدنی شهرستان، اداره‌کل ورزش و جوانان استان‌های تهران و خوزستان و وزارت ورزش و جوانان و حتی فدراسیون کشتی را برای بهبود اوضاع پرسپولیس به کار گیرد. گرشاسبی هرچند حضورش در پرسپولیس می‌تواند با همه پست‌هایی که از قبل داشته از تفاوت معناداری برخوردار باشد، اما همراهی‌اش با پرسپولیسی‌ها به‌عنوان عضو هیئت مدیره این باشگاه در دو سال و نیم گذشته از او یک مدیر با وجاهت و مورد قبول جامعه ورزش ساخته است. مشروح این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید:

* حمیدرضا گرشاسبی کیست و چه کارنامه‌ای دارد؟
ورود من به عرصه ورزش از کشتی شروع شد. به کشتی علاقه زیادی داشتم از همان ابتدای جوانی روی تشک کشتی رفتم و در مسابقات آموزشگاهی معمولاً قهرمانی را به دست می‌آوردم. من به تیم ملی هم رسیدم. بعد از دوران تحصیل هم وارد دانشگاه علوم تربیت بدنی شدم.

* حتماً آنجا هم به کشتی ادامه دادید؟
بله، اما جالب است بدانید من فوتبال هم بازی می‌کردم. در همان تیم دانشگاه هم‌بازی رضا رجبی، منصور ابراهیم‌زاده، عبدالعلی چنگیز، یزدخواستی و عباس بنیان هم بودم. آنها در فوتبال برای خودشان نام بزرگی بودند. در همان زمان به تیم ملی فوتبال دانشجویان هم دعوت شدم، اما چون باید یک رشته را انتخاب می‌کردم همان کشتی را ادامه دادم.

* پس بر خلاف تصور، شما فوتبالی هم هستید؟
بله همین‌طور است. اصلاً در زمانی هم که مدیرکل ورزش و جوانان استان خوزستان بودم، حمایت‌هایی که برای رونق فوتبال استان و کمک‌هایی که به تیم های فوتبالمان داشتیم هنوز اهالی آن استان به یاد دارند. وقتی هم وارد هیئت مدیره پرسپولیس شدم با شناخت کارم را شروع کردم.

* قبل از اینکه به حضور در پرسپولیس و سؤالات مهم آن بخش برسیم سمت‌هایی را که داشتید به اتفاق مرور کنیم؟
در سال ۱۳۶۰ مسئول هیئت کشتی اندیمشک بودم. اتفاقاً در همان زمان رئیس تربیت بدنی آموزشگاه‌های شهرستان هم شدم و جالب آنکه در آن زمان کشتی هم می‌گرفتم. سال ۷۳ به اهواز رفتم و به‌عنوان معاون ورزش اداره کل تربیت بدنی استان خوزستان مشغول به کار شدم. سال ۱۳۷۷ به تهران آمدم و اولین مسئولیتم در تهران رئیس دبیرستان ورزش بود. دبیرستان ورزش تنها دبیرستان مربوط به سازمان تربیت بدنی بود و قائم مقام تربیت بدنی شمال شرق تهران هم بودم. از سال ۱۳۸۰ هم رئیس تربیت بدنی شمیرانات شدم و همزمان به فدراسیون کشتی دعوت شدم و به‌عنوان دبیر کشتی فرنگی کشور در دوران ریاست محمدرضا طالقانی فعالیت کردم.

سال ۸۴ مسئولیت هیئت کشتی استان تهران را بر عهده گرفتم و یک سال بعد هم معاون توسعه ورزش اداره کل تربیت بدنی استان تهران شدم و تا سال ۱۳۸۹ که به اهواز برگشتم و سه سال مدیرکل ورزش و جوانان استان خوزستان بودم. از آذرماه ۱۳۹۲ هم مدیرکل امور استان‌های وزارت ورزش و جوانان شدم. این مسئولیت در دوران دکتر محمود گودرزی اتفاق افتاد. شش ماه بعد هم به‌عنوان مشاور وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی منصوب شدم. اسفندماه سال ۹۳ به‌عنوان مدیرکل ورزش و جوانان استان تهران منصوب شدم و در مردادماه ۱۳۹۵ هم مجداً به وزارتخانه برگشتم و در همان پست قبلی مشاور وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی به کارم ادامه دادم و با همین پست بازنشسته شدم.

بیشتر بخوانید:

توضیحات کاشانی درباره انتخاب گرشاسبی به عنوان سرپرست باشگاه پرسپولیس

* خب بحث اصلی اینجاست، شما بازنشسته هستید و حکم سرپرستی باشگاه پرسپولیس را گرفتید. آیا این موضوع تعارضی با قانون منع به کارگیری بازنشستگان ندارد؟
بله من بازنشسته هستم، اما براساس همان قانون منع به کارگیری بازنشستگان که مصوبه مجلس شورای اسلامی است، مدیرانی که در هنگام بازنشستگی مسئولیت داشتند و در حکم کارگزینی آنها هم درج شده است شامل این قانون نمی‌شوند. از طرفی من سابقه ایثارگری و پنج سال حضور در جنگ تحمیلی را دارم که هشت ماه آن به صورت متوالی و با افتخار در جبهه دفاع مقدس بوده است که این دو موضوع استثنای این قانون است.

* حضورتان در هیئت مدیره پرسپولیس چطور اتفاق افتاد؟
پرسپولیس حدود سه سال پیش اصلاً وضعیت خوبی نداشت. در آن زمان مدیرکل ورزش و جوانان استان تهران بودم که از طریق روابط عمومی مطلع شدم که سایت‌ها خبر عضویت من را در هیئت مدیره پرسپولیس مطرح کرده‌اند. همان موقع با دکتر گودرزی تماس گرفتم و ایشان تأکید کرد که باید برای پرسپولیس هم وقت بگذاری و خدا را شکر جمع خوبی در هیئت مدیره تشکیل شد و همه بسیج شدیم تا جایی که با پیشرفت‌های بسیار خوبی همراه شد. در سال اول استحقاق قهرمانی را داشتیم، اما اشتباهات فاحش و مسلم داوری که حتی از ما هم عذرخواهی کردند باعث شد به دلیل تفاضل گل قهرمانی را از دست بدهیم. پرسپولیس در سال دوم قهرمانی را با اقتدار برای هواداران پرشمارش به ارمغان آورد و به جرأت می‌گویم اگر مشکل محرومیت‌ها پیش نمی‌آمد، در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا هم قطعاً فینالیست می‌شدیم.

* تصورتان از پرسپولیس امسال چیست؟
نقشه راه‌مان این است که دو جام قهرمانی لیگ برتر و جام حذفی را برای هواداران به ارمغان بیاوریم. درصددیم که حضوری پرقدرت‌تر از فصل قبل هم در لیگ قهرمانان آسیا داشته باشیم.

* اهداف خوبی است، اما شما از دو پنجره نقل‌وانتقالات محروم هستید!
بله، درست است؛ این مشکل بزرگی محسوب می‌شود، اما اولویت اول ما این است که این مشکل را به صورت دوستانه با باشگاه ریزه‌اسپور ترکیه حل کنیم. از طرفی وکیل حقوقی قوی به خدمت گرفته‌ایم که امور را به خوبی پیش ببریم. ما به آینده امیدواریم.

بیشتر بخوانید:

پرسپولیس و طارمی؛ سندسازی، برداشتن پول و خندیدن به ریش مردم

* موضوع تمدید قرارداد برانکو چه می‌شود؟ خیلی از علاقه‌مندان پرسپولیس نگران وضعیت این مربی هستند.
با برانکو جلسات خوبی داشتیم و به تفاهم اولیه برای ادامه حضورش در پرسپولیس رسیده‌ایم. در روزهای آینده هم قرار است جلسات نهایی را با برانکو داشته باشیم. تا چند روز دیگر می‌توانیم خبر خوب و نهایی ماندن آقای برانکو را به هواداران بدهیم.

* در برخی رسانه‌ها از پیشنهاد تیم ملی ازبکستان به برانکو خبرهایی درج شده بود. پس به نظر شما برانکو ماندنی است؟
شک نکنید که علاقه برانکو به ایران و پرسپولیس واقعاً ستودنی و ارزشمند است. او به تیم و هواداران علاقه دارد. اجازه بدهید روزهای آینده خبر خوب ماندن برانکو را در جلسه نهایی به اطلاع هواداران برسانم.

* از مشکلات پرسپولیس بگویید، از مالیات‌ها و بدهکاری‌ها. به نظر شما حل می‌شود؟
گام‌های جدی برای حل مشکلات باشگاه برداشته‌ایم. این باشگاه در زمانی که آقای طاهری به‌عنوان مدیرعامل منصوب شد به سوی ساختارسازی رفته و دارای نظم خوبی شده است و دیگر مشکلات گذشته وجود ندارد. مشکلاتی مانند پرنشدن برگه اظهارنامه مالیاتی وجود داشت و همین عاملی بر افزایش بدهی‌های انباشت مالیاتی شد. در شرایطی که باشگاه پرسپولیس اصلاً درآمدی نداشته است که بخواهد این میزان مالیات بدهد، اما خوشبختانه آقای سلطانی‌فر در این زمینه مدیریت کرد و با ورود منطقی و اصولی باعث شد که مشکل مالیاتی باشگاه پرسپولیس رو به حل شدن برود. از طرفی در این مدت بیش از ۲۵ میلیارد تومان از بدهی‌های باشگاه را هم تسویه حساب کردیم که همین عاملی شد برای برطرف شدن مشکلات حضور در لیگ قهرمانان آسیا.

* چه برنامه‌ای برای بهبود وضعیت مالی باشگاه دارید؟
اتفاقاً یکی از رویکردهای اصلی ما بحث درآمدزایی است. ساماندهی وضعیت اسپانسرهای پرسپولیس را آغاز کردیم تا با درآمدزایی بیشتر بتوانیم در مقابل پرداخت‌ها و تعهدات‌مان به موقع عمل کنیم. در قرارداد با بازیکنان و مربیان خارجی هرچند که تا این لحظه با ما همکاری داشتند، اما اگر دیر پرداخت کنیم حق فسخ با آنهاست. بنابراین یکی از اولویت‌های اصلی ما درآمدزایی است تا بتوانیم به تعهدات‌مان به موقع عمل کنیم.

* نظرتان درباره حق پخش تلویزیونی چیست؟ این مشکل بالاخره به کجا انجامید؟
حق پخش، حق فوتبال و باشگاه‌هاست. همان‌طور که بخشی از درآمدهای باشگاه‌های صاحب‌نام اروپایی از همین حق پخش است، اما در ایران متأسفانه به مشکل برخورده است. امیدواری زیادی وجود دارد اکنون که مجلس شورای اسلامی هم به موضوع ورود کرده است، بالاخره به سرانجام خوبی برسیم.

بیشتر بخوانید:

خبر خوش گرشاسبی برای پرسپولیسی‌ها درباره برانکو

* خصوصی‌سازی سال‌هاست مطرح بوده است. نظر شما در این زمینه چیست؟
نظرم مثبت است، اما نه اینکه پرسپولیس بدون برنامه واگذار شود. این انتقال باید مدبرانه باشد تا با وضعیت پایدار، شرایط باشگاه پرطرفدار پرسپولیس بهبود یابد. الان چون دولتی هستیم، نمی‌توانیم در برخی ابعاد درآمدزایی وارد شویم. آنچه مسلم است با ایجاد ساز و کار مناسب برای انتقال باشگاه پرسپولیس، به نظرم شرایط بهبود می‌یابد.

* باشگاه پرسپولیس به فکر تیم‌های پایه هم هست؟
واقعاً نکته مهمی است. ساماندهی استعدادیابی پرسپولیس را با این هدف انجام می‌دهیم که پرسپولیس بتواند از دسترنج خود استفاده کند. یقین بدانید در این زمینه هم برنامه‌ریزی داریم تا شرایط خوبی در فوتبال رده‌های سنی پایه برای باشگاه پرسپولیس به وجود آید.

* زمانی پرسپولیس به تیم‌داری در رشته‌های مختلف رو آورد. البته متأسفانه خاطره تیم‌داری در رشته کشتی هنوز در اذهان باقی مانده است. در این زمینه رویکردتان چیست؟
اول اینکه من قبول دارم باشگاه نیستیم و فعلاً تیم فوتبال هستیم. آنچه مسلم است، این است که دوست داریم به معنای واقعی باشگاه باشیم، اما به هیچ وجه زیبنده باشگاه پرسپولیس نیست که در رشته‌ای ورود کند و اتفاقات چند سال پیش کشتی رخ دهد که اموال باشگاه را مصادره کردند. باید بودجه باشگاه ابتدا افزایش قابل توجهی داشته باشد. فعلاً درصدد حل مشکلات هستیم. تیم‌داری در رشته‌های دیگر به خاطر اینکه نمی‌توانیم آنها را حمایت کنیم، در اولویت‌های بعدی قرار دارد. شما تصور کنید اگر ۲۵ میلیارد تومانی که این چند وقت از محل درآمدها صرف پرداخت بدهی‌ها شد در اختیار داشتیم چندین رشته را می‌توانستیم به مجموعه اضافه کنیم و موجب رونق ورزش کشور شویم.

* به‌عنوان حسن ختام؛ شما از خانواده هنری هستید و فرزند شما آرمان گرشاسبی یکی از خوانندگان خوب ایران است. توضیح مختصری در این خصوص بدهید.
دو برادر دارم که هر دو در کار هنری موفق هستند. یادش به خیر، آرمان در دوران ابتدایی در مدرسه و در گروه سرود مشارکت داشت و تک‌خوانی می‌کرد، اما فکر نمی‌کردم این‌قدر جدی باشد. به یک‌باره متوجه استعداد پسرم در خوانندگی شدم و او را حمایت کردم. آرمان همراه با دوستان قدیمش گروه «چارتار» را تشکیل دادند و اکنون هم خوشحالم که او در این زمینه موفقیت و محبوبیت خوبی دارد.

* آرمان پرسپولیسی است؟
بله از نوع دو آتشه!

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار