آنالیز تصویری/ راز موفقیت پرسپولیس در جم؛ جواهری در قصر

وبسایت رسمی توپ - یکی از چهره‌های ویژه پرسپولیس در روز صدرنشینی مقابل پارس جنوبی، کاپیتان این تیم بود.

به گزارش وب‌سایت نود، بازی پرسپولیس و پارس جم آن چیزی که انتظارش می‌رفت از آب درنیامد. بازی نه هجومی بود و نه جذاب و نه چشم‌نواز. در طول ۹۰ دقیقه نه گل داشت و نه موقعیت آن‌چنانی. اگر بحث پنالتی و فروزان و حاشیه‌های آن نبود یکی از سردترین ۹۰ دقیقه‌های لیگ برگزار شده بود. خیلی‌ها بعد از این بازی باز هم جای طارمی را خالی کردند و با وجود نتایج خوب پرسپولیس از زمان محرومیت این بازیکن باز هم به این نتیجه رسیدند که این تیم بدون طارمی چیزی کم دارد. آن سوی ماجرا اما چیز دیگری بود. شاید پرسپولیس در طول ۹۰ دقیقه گل نزد چون طارمی را نداشت اما پرسپولیس مقابل تیم صدرنشین، گل نخورد چون سیدجلال را داشت.

پارسی‌ها در طول ۹۰ دقیقه آنقدر هم بی‌خطر و بی‌زهر نبودند که نتوانند دروازه پرسپولیس را با خطر مواجه کنند. مثل صحنه پنالتی که یک موقعیت نه چندان خطرناک به یک پنالتی تبدیل شد. در طول ۹۰ دقیقه می‌شد حملات پارس خطرناک‌تر از این هم بشود اما یک مانع بزرگ نگذاشت این اتفاق بیفتد. بهترین مدافع دو فصل گذشته لیگ برتر این فصل هم بعد از مصدومیت و شایعه دوپینگ و حاشیه‌های دیگر باز هم به جایگاه قبلی خود بازگشته است. جایگاه بهترین مدافع فصل. قهرمان شدن پرسپولیس فصل گذشته و قهرمان نشدن پرسپولیس دوفصل گذشته نشان داد که برای قهرمانی باید یک سیدجلال حسینی داشت. نگاه دقیق‌تری به بازی پارس جنوبی هم نقش کاپیتان قرمزها را در حساس‌ترین سه امتیاز نیم‌فصل نشان می‌‌دهد.

 

حملات پارسی‌ها از همان دقایق ابتدایی شروع می‌شود و کار سیدجلال هم از همان موقع. در دقیقه ۲ بازی بود که جلال حسینی با یک تکل دقیق و به موقع توپی که از روی ضربه ایستگاهی نزدیک بود به مهاجم پارس جنوبی بزند از مقابل او به کرنر فرستاد. 

چند دقیقه بعد پارس با یک کرنر می‌توانست خطرناک ظاهر شود. اگر جلال حسینی در آنجا حضور نداشت و به موقع سر نمی‌زد توپ می‌توانست به یکی از دو بازیکن پارس جنوبی رسیده و دروازه بیرانوند را با خطر جدی مواجه کند.

سوال مهم این است که در این صحنه مدافعان پرسپولیس کجا هستند؟ جلال حسینی از پشت سر خودش را به میان بیرانوند و مهاجم پارس می‌رساند تا باز هم با یک تکل به موقع دیگر از تک به تک شدن آنها جلوگیری کند.

جلال حسینی اینجا در نقش یک هافبک دفاعی ظاهر می‌شود. در صحنه‌ای که هیچ کدام از هافبک دفاعی‌های پرسپولیس به صحنه نرسیده‌اند کاپیتان پرسپولیس با تکل خود مانع از موقعیت سازی بازیکن حریف می‌شود.

اوج هنرنمایی جلال حسینی در ضربه پنالتی بود. جایی که البته تکل فوق‌العاده او فایده ای نداشت. صحنه با اشتباه شجاع خلیل‌زاده آغاز شد و به پنالتی بیرانوند ختم شد و در این میان تکل عالی او سوخت. خلیل‌زاده توپ را در کناره خط خارج از محوطه جریمه با یک اشتباه تقدیم حریف کرد. توپ او را در محوطه جریمه جلال حسینی زد اما یک بازیکن دیگر پارس جنوبی از راه رسید و بیرانوند برای این که مانع تصاحب توپ توسط او شود پنالتی را انجام داد. 

 

در دقایق پایانی و قبل از گل پیروزی پرسپولیس، بازیکن پارس موفق شد روی سر بازیکن پرسپولیس ضربه سر را بزند اما باز هم قبل از این که توپ به محوطه جریمه برسد و بخواهد خطرساز شود ضربه ای محکم از کاپیتان، به جای پارس، پرسپولیس را در موقعیت حمله قرار داد. 

 

نیلوفر کنگرانی

 

۳۰۳۸۸

وب سایت نود

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار