دوست داشتم در جام جهانی با هلند بازی کنیم، حالا فرقی ندارد

جهانبخش: آدرنالین خونم بالا رفت و می‌خواستم یک کار قشنگ انجام دهم/ این فصل بد هم بازی کنیم، می‌بریم

هافبک-مهاجم تیم ملی فوتبال کشورمان که در تیم AZ آلکمار درخشیده است، می‌گوید در این فصل حتی اگر بد بازی کنند، برنده می‌شوند.

خبرنگار ورزشی ، در فصل جاری لیگ فوتبال هلند بدون شک، علیرضا جهانبخش یکی از ستاره‌ها بوده است. بازیکنی که با تأثیرگذاری بسیار بالا در تیم AZ آلکمار باعث حضور این تیم در رده دوم جدول شده است. بازیکن تیم ملی در این فصل از رقابت‌های لیگ هلند ۴ گل زده و ۶ پاس گل داده که در ۱۳ بازی انجام شده از فصل، آماری فوق العاده است.

علیرضا جهانبخش در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی در خصوص شرایط خوبش در آلکمار، وضعیت این فصل تیمش، روند آماده‌سازی تیم ملی و حاشیه اخیری که با هُل دادن دوربین شبکه FOX برای او به وجود آمد، صحبت کرد.

تسنیم: در این فصل از رقابت‌های اردویژه با تیم AZ نتایج خوبی کسب کرده‌اید و خودت هم از تأثیرگذارترین بازی‌ها را انجام داده‌ای. از عملکرد تیم و خودت تا چه اندازه رضایت داری؟

خدا را شکر شرایط آنطور که برنامه‌ریزی کرده بودیم و از اول فصل می‌خواستیم، پیش رفته است. هم برای تیم و هم برای خود من وضعیت خوب و مثبت بوده است. فکر می‌کنم این موفقیت هم بیشتر به دلیل تیم بودن و یکدل بودن رقم خورده است. ما در این فصل ترکیبی از بازیکنان با تجربه و بسیاری از بازیکنان جوان را در اختیار داریم که شاید همین مسئله باعث شده یک تیم شویم و نتیجه بگیریم. خوشبختانه در این فصل حتی در بازی‌هایی که خوب بازی نمی‌کنیم، سه امتیاز را می‌گیریم و این برای ما نکته مثبتی است. خودم هم بازی به بازی رو به رشد هستم و از این اتفاق خوشحالم.

تسنیم: تیم‌تان تا به اینجای فصل در رده دوم است. نسبت به دو فصل گذشته به نظر می‌رسد شرایط بهتری دارید.

خدا را شکر روی نوار پیروزی قرار داریم و اکنون در رده دوم جدول هستیم. اگر همین روند را ادامه دهیم، می‌توانیم تا چند بازی دیگر به آیندهوون نزدیک‌تر شویم. شرط حفظ این روند، این است که غرور باعث نشود تیم تحلیل برود و امیدوارم بتوانیم تا آخر فصل به همین شکل ادامه دهیم. برای من این مهم است که خودم از نظر عملکردی نقش مهمی در تیم داشته باشم و شرایط خوب پیش برود.

تسنیم: روندی که در AZ آلکمار داری، شبیه به وضعیت در NEC نایمخن است. آنجا هم فصل به فصل پیشرفت کردی و سال آخر توانستی به عنوان بهترین بازی ژوپیلر لیگ معرفی شوی و «گاو طلایی» را از آنِ خودت کردی. کار بسیار سختی است، اما به نظرت اگر با همین روند و آمار گلزنی و پاس گل پیش بروی، بتوانی این فصل هم بهترین بازیکن لیگ شوی؟

بله، صددرصد و این موضوع هم می‌تواند در دوره فوتبالی من اتفاقی بسیار متفاوت باشد. از طرفی چنین موضوعی هدفم نیست، چون فقط می‌خواهم برای تیم مؤثر باشم. من بازی به بازی پیش می‌روم و دوست دارم در هر بازی که پیش‌رو داریم، مهم و تأثیرگذار باشم. اینکه بتوانم این عملکرد خوب را با هم تیمی‌ها انجام بدهم و تیم به من کمک کند، اهمیت بیشتری دارد، چون اینگونه خودم هم می‌توانم روز به روز پیشرفت کنم. مهم‌ترین چیز در حال حاضر حفظ این شرایط است.

تسنیم: این فصل همانقدر که خوب شدی، به نظر شیطنت‌های بیشتری هم داری مثل هُل دادن دوربین شبکه FOX خیلی حاشیه‌ساز شد.

واقعاً یک لحظه خیلی اتفاقی بود. معمولاً اینطور شرایط برای من پیش می‌آید و وقتی موقعیتی را از دست می‌دهم، عکس العمل کوچکی انجام می‌دهم. زمانی که حس می‌کنم توپ باید برای من باشد و توپ از دست می‌رود، ناخودآگاه باید کاری انجام بدهم. حالا کار قشنگ و خوب چندان به چشم نمی‌آید، اما این اتفاقات چرا. من هم بعد از بازی با فیلمبردار و خبرنگار شبکه FOX که مصاحبه می‌کردم، از آنها عذرخواهی کردم. این اتفاق خیلی قشنگ نبود و خودم می‌دانم، اما در شرایط بازی آدرنالین بالاست و این اتفاقات رخ می‌دهد. هنگام مصاحبه هم فیلمبردار و کارشناس شبکه بیشتر با خنده این موضوع را با من در میان گذاشتند و مشکل خاصی نبود.

تسنیم: شاید چون علیرضا جهانبخش بازیکن بسیار خوش اخلاقی است و کسی انتظار چنین حرکاتی را ندارد، این اتفاق خیلی به چشم آمد.

طبیعی است، اما من داخل زمین در یک دنیای دیگری هستم. شخصیتم داخل زمین کاملاً متفاوت با بیرون زمین است. نه اینکه بخواهم به کسی بی‌احترامی کنم. به تیم حریف، بازیکنان و داور احترام می‌گذارم. شاید گاهی بحث پیش بیاید که آن هم طبیعی است، اما تفاوت شخصیتم داخل و بیرون زمین مربوط به همین رفتارهاست. خوشبختانه مسئولان شبکه FOX هم با این موضوع بسیار مثبت و به صورت فان برخورد کردند. هرچند خودم اصلاً فکر نمی‌کردم که شدت هُل دادن دوربین آنقدر زیاد بوده باشد. فکر کردم فقط سر دوربین را کج کردم، اما بعد از بازی بلافاصله فیلم این حرکت را دیدم که دوربین در حال افتادن بود. تصورم بیشتر این بود که سر دوربین را بچرخانم و فکر نمی‌کردم ضربه من شدت داشته باشد و کار قشنگی نبود. اگر فقط سر دوربین می‌چرخید، به نظرم قشنگ بود.

تسنیم: هم تیمی‌ها و مربیان تیم به این حرکت تو واکنشی نشان دادند که تذکری بدهند یا برعکس باعث خنده‌شان شود؟

نه، فقط بلافاصله خود مسئول شبکه فوکس اسپورت، گوینده آن و کارشناس برنامه سراغم آمدند و اتفاقاً از عملکردم خیلی تعریف کردند. کارشناس شبکه هم خودش قبلاً فوتبالیست بود و برای آلکمار بازی می کرد. او به من گفت می‌دانم در آن لحظه ترشح آدرنالین خون در بدنت بسیار بالا و این حرکت غیر ارادی بوده است.

تسنیم: بگذریم، شما این فصل در لیگ اروپا نیستید و فرصت بهتری برای کسب سهمیه لیگ قهرمانان یا لیگ اروپا دارید. به نظرت بتوانید یکی از این سهمیه‌ها را کسب کنید؟

ابتدای فصل روی این موضوع هدف گذاری نکردیم که مثلاً این فصل می‌خواهیم اول دوم یا سوم شویم. تفاوتی که این فصل با فصل‌های گذشته داریم، این است که بازی به بازی پیش برویم و نتیجه بگیریم. نه هدفی مشخص کنیم و با یک باخت یا مساوی بگوییم از هدف دور شدیم و این مسئله بخواهد روی ما استرس ایجاد کند و فشار زیادی تحمل کنیم. از طرفی هم کار راحت وجود ندارد و باید سخت تلاش کنیم. آنچه هم که گفتید درست است و قطعاً فشار بازی‌ها کمتر شده و نیاز نیست اروپا لیگ بازی کنیم، اما آژاکس و آیندهوون هم مانند ما در این رقابت‌ها نیستند. فقط فاینورد و فیتسه هستند که قطعا آنها هم با نوع برنامه‌ریزی صورت گرفته، فشار کمتری دارند. با این حال ما خودمان باید خوب کار کنیم تا نتیجه بگیریم.

تسنیم: درباره قرعه‌کشی جام جهانی هم صحبت کنیم. این مراسم جمعه برگزار می‌شود و ایران حریفانش را می‌شناسد. با توجه به اینکه خودت تجربه جام جهانی قبلی و رقابت با تیم‌هایی چون آرژانتین، نیجریه و بوسنی را داشتی، به نظرت قرعه برای ما و هدفی که داریم، تأثیری خواهد داشت و قرعه‌ای مد نظرت است؟

خواه ناخواه قرعه‌ای که برای تیم‌ها رقم می‌خورد، تأثیرگذار است. قطعاً اگر بخواهم از هر سید تیمی را بردارم، آسان‌ترین گروه را برای تیم ملی انتخاب می‌کنم تا بتوانیم به مرحله بعدی صعود کنیم. هرچند من و شما قرعه را انتخاب نمی‌کنیم و باید بنشینیم و ببینیم چه کسی نام ایران را از گوی خارج می‌کند. قرعه کشی به هر شکلی که باشد، ما باید بتوانیم به بهترین شکل آماده‌سازی کنیم تا عملکرد مناسبی داشته باشیم. از طرفی هم باید ببینیم با چه تیمی از کدام قاره بازی داریم که برنامه‌ریزی‌مان را روی قرعه‌کشی انجام بدهیم.

تسنیم: گروه آسانی مدنظرت هست؟ مثلاً روسیه، پرو و پاناما که همه دوست دارند ایران در چنین گروهی قرار بگیرد؟

قطعا نمی‌توان اسمی گفت و این تیم‌ها هم که نام بردید ضعیف و ساده نیستند. بهتر است بگوییم تیم ضعیف و ساده در جام جهانی نداریم، بلکه باید بگوییم تیم‌های کمتر قوی. چون همه آنهایی که به جام جهانی رسیده‌اند، تیم‌های خوبی هستند.

تسنیم: با این حال هواداران تیم‌هایی مثل اسپانیا، آلمان و انگلیس در نظرسنجی‌ها دوست داشتند در سید سوم با ایران روبه‌رو شوند. به نظرت چرا این نظر را می‌دهند؟

به این دلیل که ما در سید سوم هستیم و شاید بین تیم‌های سید سوم، از تیم ما شناخت کمتری دارند. اینها نظرسنجی است و نباید زیاد توجهی به آن داشت، چون آنها باید در شرایط بازی قدرت ما را ببینند. امیدوارم در جام جهانی تمام تلاش و انرژی‌مان را بگذاریم تا آنها به قدرت واقعی ایران پی ببرند.

تسنیم: در جام جهانی قطعاً بازیکنان به خصوص جوان‌ها، اهدافی دارند که بیشتر به چشم بیایند و به تیم‌های بزرگ‌تری بروند. شاید مثلاً بازیکنی دوست داشته باشد به لیگ برتر انگلیس برود و از همین جهت بخواهد مقابل تیمی مانند انگلیس خودش را نشان بدهد. تو خودت از این زاویه به موضوع نگاه کرده‌ای و دوست داری با تیم خاصی همگروه شویم؟

صددرصد و طبیعی است یک فوتبالیست برنامه‌ریزی و هدف گذاری داشته باشد، اما من نمی‌توانم روی یک تیم خاص انگشت بگذارم. خودم واقعاً دوست داشتم اگر هلند به جام جهانی صعود کند، با آنها همگروه شویم، اما اکنون آنها نیستند. حالا فرقی ندارد و باید بتوانیم مقابل هر تیمی به خوبی خودمان را محک بزنیم.

تسنیم: به نظرت نبود تیم‌هایی مثل هلند، ایتالیا و شیلی از جذابیت جام جهانی کم می‌کند؟

خواه ناخواه جام جهانی همیشه جام جهانی است و شور و هیجان در این مسابقات وجود دارد. این تیم‌ها نیستند، اما تیم‌های بزرگ دیگری در جام جهانی هستند. جام جهانی چقدر قشنگ‌تر بود، اگر هلند، ایتالیا شیلی و سایر تیم‌های قدرتمند بودند و قطعاً جام جذاب‌تری می‌شد. مثلاً اگر هلند در جام جهانی بود و مسابقات در هر کجای دنیا انجام می‌شد، مردم هلند برای حمایت از تیم ملی کشورشان می‌آمدن، لباس نارنجی می‌پوشیدند و در ورزشگاه حاضر می‌شدند. این بخشی از جذابیت جام جهانی می‌شد و شاید از این نظر با غیبت همین دو سه تیم، جذابیت کمتر شود، اما خب جام جهانی همیشه جام جهانی است.

تسنیم: درباره شرایط تیم ملی هم صحبت کن. نحوه آماده سازی ما و بازی‌های دوستانه‌ای که برگزار کرده‌ایم، رضایت بخش بوده است؟

راستش را بخواهید بازی‌هایی که انجام داده‌ایم، نسبت به هدفی بود که کادرفنی داشت و شناختی که می‌خواست تا از بازی ما مقابل تیم‌های مختلف با سبک‌های مختلف به دست بیاورد. اکنون هم زمان زیادی تا جام جهانی نداریم و امیدوارم در دو سه اردویی که در پیش داریم، بهترین اقدامات انجام شود و مطمئناً هرچقدر بهتر محک بخوریم، کمتر غافلگیر می‌شویم. امیدوارم در اردوهای بعدی به لحاظ شرایط روحی و روانی آماده بیشتر آماده شویم.

تسنیم: سؤال آخر هم در مورد دوست صمیمی‌ات است. سردار آزمون که همیشه یک گلزن قهار بوده و همین حالا هم در تیم ملی خوب گلزنی می‌کند، اما طلسم او در روبین کازان باعث شده انتقادهایی نسبت به او وارد شود. با توجه به اینکه نزدیک به او هستی، به نظرت می‌تواند این شرایط را به زودی پشت سر بگذارید؟

اتفاقا من با سردار صحبت کردم و به او گفتم این حس را دارم در دو سه بازی آینده گل می‌زنی. این اطمینان را دارم که اگر سردار اولین گل را بزند، شرایطش فرق خواهد کرد. برای یک مهاجم یا به اصطلاح فوروارد هدف، شرایط روحی و روانی بسیار تأثیرگذار است و اگر آزمون اولین گل را بزند، گل‌های بعدی هم می‌آید. من با اینکه بازیکن کناری هستم و فوروارد هدف نیستم، اما وقتی اولین گلم را در این فصل زدم، روندم بهتر شد. این درست که سردار بازیکن جوانی است، اما حسابی تجربه کسب کرده و اگر گل اول خود را بزند، گل‌های بیشتری در این فصل خواهد زد. این شرایط هم ممکن است برای هر فوتبالیستی رقم بخورد که دوره‌ای گل می‌زند و دوره‌ای متوقف می‌شود. عملکرد سردار فصل گذشته مشخص است و آنچه اهمیت دارد، همه می‌دانند او چقدر خوب کار می‌کند و این نکته مثبتی برای او محسوب می‌شود.

گفت‌وگو: علیرضا محرمی

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار