کمتر کسی باور داشت بتوانیم رزم ملی ایران را به دنیا معرفی کنیم

حیدری: یکی از شروط عضویت در شورای المپیک آسیا برگزاری سه دوره مسابقات آسیایی توآ است

رئیس فدراسیون هنرهای رزمی و کونگ‌فو گفت: یکی از شرایط حضور در شورای المپیک آسیایی برگزاری سه دوره مسابقات آسیایی "توآ" است.

خبرنگار ورزشی ،  رضا حیدری، رئیس فدراسیون هنرهای رزمی و کونگ‌فو در نشست خبری دومین دوره مسابقات آسیایی "توآ"  اظهار داشت:ایران کشوری بزرگ و با تمدن است. کمتر کشوری در جهان همانند ایران دارای پتانسیل‌های تاریخی و فرهنگی است و در سطوح مختلف از جمله المپیک و آسیا مدال دارد.

وی ادامه داد: با وجود دستاوردهایی که از گذشته تا کنون به ما رسیده است، هیچ رشته ورزشی به نام ایران ثبت نشده است. این موضوع را بارها تکرار خواهم کرد تا مسئولان نگاه ویژه ای به ما داشته باشند. رزم ایرانی  تاریخچه ای ۳۵۰۰ ساله دارد و نقوشی از هزاران سال پیش بر جای مانده است که صحت این موضوع را مشخص می کند. 

رئیس فدراسیون آسیایی "توآ" تصریح کرد: جلسات متعددی با وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک برگزار کردیم تا پتانسیل فراوان رزمهای ملی ایران که ریشه تاریخی دارند را معرفی کنیم و مسئولان قولهای مساعد دادند. کمتر کسی باور داشت که ما بتوانیم در عرصه بین الملل رزم ملی ایران را معرفی کنیم.

حیدری تاکید کرد: اما با تلاش کادر مدیریتی فدراسیون توانستیم این  کار را انجام دهیم. ما اولین گام قانونی  و بین المللی خود را برداشتیم و اولین دوره مسابقات آسیایی را در کرمانشاه برگزار کردیم که ۱۹ کشور در آن حضور یافتند. ضمن این که مجمع بین المللی را برگزار کردیم. 

وی ادامه داد: لازم است با شخصیتی حقوقی وارد عرصه‌های بین المللی شد. ما به عنوان اولین فدراسیون رسمی آسیایی  ثبت رسمی شدیم و قانونا متولی رزم های ایرانی هستیم. برای کشورهای عضو فدراسیون آسیایی، پذیرش فرهنگ ایران کمی سخت بود  به همین دلیل  آموزش‌ها را آغاز کردیم.

رئیس فدراسیون ورزش‌های رزمی و کونگ‌فو عنوان کرد: در این زمینه کلاس های آموزشی برگزار شد، سی  دی های آموزشی تهیه و به کشورها ارسال شد که مورد استقبال قرار گرفت. این کشورها از فدراسیون ایران درخواست مربی و مدرس میکنند.
حیدری بیان کرد: در عرصه جهانی برای پیوستن به  اسپورت اکورد باید از هر ۵ قاره عضو داشته باشیم. سال گذشته ۳۰ کشور در مجمع جهانی درایران شرکت کردند، نمایندگان رسمی کمیته های ملی المپیک کشورها و دبیران کل کمیته های ملی المپیک و روسای فدراسیون ملی از جمله این افراد بودند. تبادل فرهنگی و فنی انجام شد و اقدامات مورد حمایت وزیر ورزش هم قرار گرفت. کمیته ملی المپیک نیز کمک های فراوانی انجام داد.  

وی  خاطر نشان کرد: یکی از شرایط حضور در شورای المپیک آسیایی برگزاری سه دوره مسابقات آسیایی است. در کنار این مسابقات شرایط سنگین دیگری نیز گذاشته شده است. دومین دوره مسابقات آسیایی در مشهد برگزار می شود. در ابتدا گمان می کردیم ۱۵ کشور در رقابت ها حضور خواهند داشت اما ۳۰ کشور در دو بخش آقایان و بانوان اعلام آمادگی کردند.این موضوع نشان می دهد زحماتی که تا کنون برای نهال کونگ فو انجام شده است به بار نشسته است. 


رئیس فدراسیون آسیایی "توآ" اضافه کرد: مسئولان باید به این باور برسند که باید برای عضویت فدراسیون کونگ  فو شورای المپیک آسیایی باید هزینه کرد. در کشورهای شرق آسیا قدمت و تمدن آن ها با ایران قابل مقایسه نیست هر کدام چند رشته ثبت شده در شورای المپیک آسیایی و اسپورت اکورد دارند. با این روش می توانند فرهنگ و سنن خود را به دنیا معرفی کنند.

حیدری ادامه داد: این اتفاق می تواند با حداقل هزینه و حمایت های مستمر برای ایران نیز رخ دهد. اگر در شورای المپیک آسیا عضو  شویم مدال های کونگ فو تو آ در رنکینگ کشورمان در بازی‌های بین‌المللی تاثیرگذار باشد. این موضوع دستاورد بزرگی در مدال آورری خواهد بود. ضمن این که می توان فرهنگ خود را به دیگر کشورها صادر کنیم. 


وی با تاکید بر جلوگیری از ورزش‌های وارداتی ، گفت: به جامعه ورزشی هشدار می دهم  که ورزش های وارداتی با فرهنگ خاص خود وارد  فرهنگ ایرانی شده اند که حتی در سلام کردن نیز بر اساس رفتارهای شرق آسیاست. این موضوع در ناآگاهی جوانان صورت می گیرد. این اتفاقات به فرهنگ لطمه می زند. جامعه کونگ فو آماده است با برند " توآی " دعوت به دوستی و تعامل در شورای المپیک آسیا و اسپورت اکورد خوش بدرخشد. 


رئیس فدراسیون ورزش‌های رزمی و کونگ‌فو در پایان عنوان کرد: فرآیند ثبت رشته های کاراته و تکواندو ۳۰ الی ۴۰ سال طول کشیده است. اما از آن جا که جامعه کونگ فو متمایز است و ۳۵۰۰ سال قدمت دارد امیدواریم این اتفاق هر چه زودتر برای "توآی" رخ دهد.

 

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار