هیچ‌کدام از مسئولان فدراسیون از من نپرسیده که مشکلی دارم یا نه

فغانی با گلایه از اصفهانیان: دوستان قبل از اینکه عکس یادگاری بگیرند درد دل‌های ما را بشنوند

علیرضا فغانی گفت: اگر موفقیتی از حضور ما در جام‌جهانی حاصل شود دوستان حضور خواهند داشت و عکس یادگاری می‌گیرند اما چه بهتر است قبل از اعزام درد دل‌های ما را بشنوند.

، علیرضا فغانی در خصوص انتخاب به عنوان یکی از داوران جام‌جهانی ۲۰۱۸ فوتبال گفت: هفته آینده باید از شنبه تا چهارشنبه در ابوظبی در یک دوره داوری حضور داشته باشیم و اولین کلاس را با حضور ۳۶ داور انتخاب شده برگزار کنیم، تست‌های  بدنی و قوانین را پشت سر بگذاریم که امیدوارم حضور موفقی داشته باشم.

وی ادامه داد: در جام‌جهانی ۲۰۱۴ چهار تیم اصلی و یک تیم ذخیره حضور داشتند و قرار است در این دوره هم یک کمک داور ویدیویی اضافه شود. من دوره گذشته عضو تیم ذخیره داوری بودم اما زیاد به اتفاقات چند ساله گذشته دلخوش نمی‌کنم و تا روز اصلی تلاش می‌کنم تا یک تیم داوری اصلی از کشورمان در جام‌جهانی حضور داشته باشد.
بیشتر بخوانید

علیرضا فغانی یکی از ۳۶ داور حاضر در جام جهانی ۲۰۱۸

داور بین‌المللی کشورمان در پاسخ به این سوال که چه زمانی اسامی داوران اصلی مسابقات جام‌جهانی اعلام خواهد شد، عنوان کرد: روال فیفا به این صورت است که برای ایجاد رقابت تا روز آخر اسامی داوران را اعلام نمی‌کند و من هم یاد گرفتم تا روز آخر در شرایط ایده‌آل باشم. امکان دارد یک مصدومیت در طول این مدت باعث شود داوری از لیست کنار برود و همچنین اگر داوری ایده‌آلی را رعایت نکند امکان حضور داوران دیگر در این لیست وجود دارد.

فغانی که با برنامه رادیویی تهران ورزشی صحبت می‌کرد، در پاسخ به این سوال که امکان حضور تیم داوری دیگری از کشورمان وجود دارد، گفت: قطعا از کشور ما امکان اینکه داوران دیگری به این لیست اضافه شوند، وجود ندارد. از سه سال گذشته ۱۰ نفر در لیست داوران مدنظرفیفا قرار داشتیم که ۶ نفرمان به لیست اصلی راه پیدا کردیم. در حال حاضر کمک داوران خوب‌مان نیز در این لیست هستند که اگر نتوانند تست‌ها را پشت سر بگذارند داوران دیگری دعوت خواهند شد.

بیشتر بخوانید:

اصفهانیان: فغانی می‌تواند به عنوان داور وسط در روسیه سوت بزند

وی در خصوص تبریک رئیس کمیته داوران بابت انتخاب تیم داوری ایرانی گفت: اصفهانیان و بقیه به من  لطف دارند  اما توقع دارم این عزیزان در مصوبات خود به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که به رشد داوری توجه شود و آنها بر اساس توانایی‌‌های خودشان و به صورت جرقه‌ای رشد نکنند. از اصفهانیان توقع دارم مانند مسئولان تیم ملی که به دنبال رایزنی برای گرفتن امکانات بهتر برای تیم ملی هستند با مسئولان فدراسیون رایزنی کند.

داور بین‌المللی کشورمان با تاکید بر اینکه از اصفهانیان گله دارد، عنوان کرد: صددرصد این صحبت‌های من گله بود. من  در این مدت برای آمادگی خودم از هیچ‌کس درخواستی نداشتم و تنها در چهار ساله گذشته به غیر از  یک ست داوری  هیچ چیز دیگری نخواستم. سعی کردم به شخصه برنامه فیفا را پیگیری کنم و در کنار داوری درآمد خود را نیز داشته باشم اما  ۳ ، ۴ سال است که دستمزد داروان افزایش نداشته است. تنها یک بار قبل از این مدت در زمان حضور تاج در سازمان لیگ شاهد افزایش درآمد ۱۰۰ درصدی داوران بودیم و در این ۳ سال نیز قرار است امسال ۳۰ درصد درآمد داوران افزایش داشته باشد.

فغانی تاکید کرد: مسئولان فدراسیون معتقد هستند سالی ۱۴ میلیارد هزینه برای داوری می‌کنند و این در حالی است که این هزینه برای تمامی مخارج لیگ‌های مختلف کشور است و به تنهایی لیگ برتر شاید ۵۰۰ میلیون هزینه بیشتر نداشته باشد. در تمام کشورها مانند کره‌جنوبی و ژاپن درآمد داوران لیگ برتر از سایر لیگ‌ها بالاتر است و این باعث انگیزه بیشتر برای داوران می‌شود تا با عملکرد خود در لیگ بالاتر قضاوت کنند.

بیشتر بخوانید:

فغانی: همه تلاشم را برای حضور در جام جهانی به‌کار می‌گیرم

وی گفت: در کشورهای بزرگ دنیا شاهد هستیم با وجود تامین تمامی هزینه‌ها باز هم داوران اشتباه می‌کنند که دلیل آن نیز به خاطر قضاوت مسابقات توسط انسان است. حرف من این است تقاوتی بین قضاوت داوران در لیگ برتر با لیگ‌های دیگر وجود داشته باشد تا بین داوران رقابت ایجاد شود. در این شرایط داوران می‌دانند اگر مرتکب اشتباهی شوند از حضور در لیگ برتر با درآمد بالاتر محروم خواهند شد.

داور بین‌المللی کشورمان با انتقاد از عدم توجه مسئولان، عنوان کرد: تا به امروز هیچ کدام از مسئولان فدراسیون من را پس از انتخاب شدن به عنوان یکی از داوران بین‌المللی نخواسته تا متوجه شود کمبودی دارم یا ندارم. تنها اسلامیان و برخی مربیان با ارسال پیامک به من تبریک گفتند و سایر دوستان هیچ پیغامی به من ندادند. اگر موفقیتی از حضور ما در جام‌جهانی حاصل شود دوستان حضور خواهند داشت و عکس یادگاری می‌گیرند اما چه بهتر است قبل از اعزام درد دل‌های ما را بشنوند. جامعه داوران نیز توقع دارند تمام پاداش‌های که برای بازیکنان در نظر گرفته می‌شود برای تیم داوری نیز محاسبه شود.

فغانی اظهار داشت: در یک جام جهانی حضور داشتم و اگر به این جام‌جهانی نیز اعزام شوم بعد از مسابقات  تصمیماتی برای خودم و زندگی‌ام می گیرم. از سال ۷۳ عمرم را برای داوری گذاشتم و باید بعد از جام‌جهانی برخی نقض‌های حتی مالی  خودرا جبران کنم و تصمیماتی بگیرم که به نفع خودم و خانواده‌ام باشد.

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار