وقتی خبری از شفافیت نیست

سکوت عجیب وزارت ورزش درباره بازنشسته‌ها

با وجود گذشت ۱۰ روز از اولتیماتوم سازمان بازرسی، وزارت ورزش همچنان درباره مدیران بازنشسته سکوت کرده و خبری از اعلام موضع رسمی این نهاد نیست.

خبرنگار ورزشی ، ۲۰ روز قبل یعنی چهارشنبه ۱۰ آبان ماه ناصر سراج رئیس سازمان بازرسی با اشاره به تصویب استفساریه جدید قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان گفت که بخشی از بازنشستگان به کار گرفته شده در دستگاه‌ها باید تا ۱۰ روز آینده ترک پست کنند.

سراج رئیس سازمان بازرسی در واکنش به موضوع عدم اجرایی شدن این قانون گفته است: «امیدوارم از ۲۰ آبان که دو هفته بعد از درج این تفسیر در روزنامه رسمی کشور است، هم مسئولان و هم خود بازنشستگان رعایت کرده و با سازمان بازرسی کل کشور و دستگاه قضایی در انجام تکلیف قانونی خود همکاری کنند. چراکه در غیر این صورت هم مجازات دارد و هم برگشت وجوه دریافتی را شامل می‌شود و هم برای کسانی که از بازنشستگان استفاده کنند، انفصال‌ازخدمت را به دنبال دارد. سازمان بازرسی کل کشور به استناد اصل ۱۷۴ قانون اساسی وظیفه نظارت بر حسن جریان امور و نظارت بر اجرای صحیح قوانین را بر عهده دارد؛ اما تأکید می‌کنم که سازمان بازرسی قصد برخورد با مدیران و تشکیل پرونده قضایی برای مدیران را ندارد. چون تلاش ما در سازمان بازرسی کل کشور بر پیشگیری است. ما بر این اعتقادیم که مدیران، سرمایه انسانی کشور هستند و پرورش مدیر با تجربه و کارآزموده واقعاً سخت و دشوار است؛ بنابراین برای سازمان بازرسی کل کشور سخت است، مدیری که ۲۰ سال در جایگاه‌های مختلف کارکرده را به‌عنوان متخلف به دادگاه معرفی کنیم. لذا اولویت ما پیشگیری است مگر در مواردی که مدیر به هشدارهای سازمان توجه نکند و اصرار بر تخلف داشته باشد که در این صورت چاره‌ای جز برخورد قاطع نداریم.»

پس از این صحبت‌ها، همه نگاه‌ها در حوزه ورزش به سمت وزارت ورزش رفت تا این نهاد قانون مصوب شده را اجرایی کند. سید محمد شروین اسبقیان، مدیرکل دفتر امور مشترک فدراسیون‌ها در واکنش به این موضوع، مدرک ایثارگری را تنها مجوز قابل قبول برای افراد بازنشسته به‌منظور ریاست آنها دانست و گفت که موضوع به صورت مکتوب به روسایی که شامل حال این قانون می‌شود، اعلام شده تا در راستای اجرای آن ترک مسئولیت حرکت کنند.

بیشتر بخوانید:

اسبقیان: مشحون بازنشسته است و مجوز ایثارگری ندارد

به نظر می‌رسید این واکنش از سوی یکی از مدیران وزارت ورزش، باعث اجرایی شدن قانون می‌شود، اما این اتفاق هنوز رخ نداده است. وزارت ورزش در این زمینه راه سکوت را در پیش گرفته و هیچ‌گونه شفاف‌سازی انجام نشده است. درباره افرادی که بازنشسته هستند، حرف و حدیث‌های زیادی مطرح می‌شود. درباره برخی از آنها گفته شده مجوز ایثارگری دارند اما با وجود گذشت ۱۰ روز از اولتیماتوم سازمان بازرسی کل کشور، وزارت ورزش و جوانان سکوت کرده و حرفی در این باره نمی‌زند. در واقع وزارت ورزش تنها به چند مصاحبه بسنده کرده و به صراحت اعلام نمی‌کند که کدام یک از مدیران و روسای حال حاضر بازنشسته هستند و کدام یک مجوز دارند. این سکوت قطعا به شایعات و ابهامات دامن می‌زند. انتظار از وزارت ورزش به عنوان متولی ورزش کشور این است که قانون را اجرا و با شفاف‌سازی از ادامه فعالیت مدیران بازنشسته جلوگیری کند.

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار