سفر به مسابقات آسیایی با پول ورزشکار/ تکرار یک اتفاق تلخ

پس از رشته‌های تیراندازی با کمان و سنگ‌نوردی، اسکی‌ روی آب هم به جمع ورزش‌هایی اضافه شد که ورزشکار از جیبش برای اعزام‌های برون‌مرزی هزینه می‌کند.

خبرنگار ورزشی ، دومین دوره رقابت‌های اسکی روی آب قهرمانی آسیا در چند روز گذشته به میزبانی کشور چین تایپه برگزار شد و تیم اعزامی کشورمان متشکل از ۵ مرد و ۵ زن با کسب یک طلا،یک نقره و ۲ برنز به عنوان سومی قاره کهن دست یافت.

اعزام ورزشکاران به این رقابت‌ها در شرایطی رخ داد که برخی خانواده‌ها اعتراض خود مبنی بر اخذ پول اضافه توسط انجمن اسکی روی آب را اعلام کردند.

بیشتر بخوانید مسابقات داخلی و خارجی ندارد، فدراسیون تیروکمان از خانواده‌ها پول می‌گیرد

پدر یکی از ورزشکاران اعزامی با اشاره به شرایط اعزام فرزندش به خبرنگار ورزشی گفت: اسکی روی آب رشته پر هزینه‌ای است و یک ورزشکار باید پول زیادی برای تمرین و خرید وسایل بپردازد؛ به‌طوریکه هزینه هر بُرد مخصوص این ورزش نزدیک به ۷، ۸ میلیون تومان و هزینه تمرین در مکان‌های مخصوصی از جمله دریاچه مصنوعی نزدیک به ۴۰ هزار تومان در هر ساعت است.

وی افزود: اینها جزو ملزومات این رشته هستند و ما هم نمی‌توانیم اعتراضی داشته باشیم، چرا که فرزندمان با علاقه‌ای که به اسکی روی آب داشته، وارد این ورزش شده است. اعتراض ما به هزینه‌ای است که بابت اعزامی به مسابقات قهرمانی آسیا پرداخته‌ایم. زمانی که بحث اعزام به مسابقات پیش ‌آمد، مسئولان انجمن اسکی روی آب اعلام کردند که بودجه‌ای ندارند و هر کسی که تمایل به اعزام دارد، باید ۱۰ میلیون تومان بپردازد. این در حالی بود که طبق جستجوی ما هزینه بلیت و ویزا فقط ۶.۵ میلیون تومان می‌شد.

او گفت: این مسابقات در قالب قهرمانی آسیا برگزار شد و حتی مسئول حراست وزارت ورزش و جوانان نیز در کنار ورزشکار حضور داشت. زمانی که یک ورزشکار قرار است در قالب تیم ملی ایران مسابقه بدهد، چرا باید از جیبش پول بدهد؟

این صحبت‌ها در حالی مطرح شد که عباس ناطق نوری، دبیر انجمن اسکی‌روی آب درباره دریافت پول از ورزشکاران برای اعزام به مسائل دیگری اشاره کرد. وی به خبرنگار ورزشی گفت: این مسابقات قرار بود اسفند و فروردین برگزار شود، اما به درخواست رئیس فدراسیون آسیایی که اهل چین تایپه است، مقرر شد در آبان، یعنی چند ماه زودتر برگزار شود. این مسئله دو ماه قبل از اعزام به اطلاع ما رسید، این در حالی بود که ما روی مسائل مالی آن برنامه‌ریزی نکرده بودیم و حتی نتوانستیم اسپانسر جذب کنیم.

وی ادامه داد: قرار نداشتن مسابقات در تقویم امسال و بالطبع در نظر گرفتن نشدن بودجه از یک طرف و عدم جذب اسپانسر با توجه به کمبود زمان کافی باعث شد تا موضوع با ورزشکاران در میان گذاشته شود. ما به ملی‌پوشان گفتیم که نیمی از هزینه اعزام توسط انجمن و نصف دیگر که ۵ میلیون تومان می‌شود، توسط ورزشکاران تامین شود. نفراتی هم که خواستار اعزام بودند، این موضوع را قبول و پول را پرداخت کردند.

بیشتر بخوانید سنگ‌اندازی یا اعمال سلیقه برای اعزام سنگ‌نوردان به مسابقات برون مرزی

دبیر انجمن اسکی روی آب گفت: با توجه به اینکه بودجه‌ای از کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش به ما اختصاص پیدا نمی‌کند، همیشه سعی می‌کنیم با جذب اسپانسر سفرها و مسابقات را به جلو ببریم.

ناطق نوری درباره صحبت پدر یکی از ورزشکاران مبنی بر پرداخت ۱۰ میلیون تومان به انجمن گفت: همان‌طور که عنوان کردم، ۵ میلیون توسط ورزشکار و ۵ میلیون توسط انجمن برای سفر هر نفر تامین شد. ضمن اینکه همه رسید‌های مربوط به این سفر و هزینه‌های صورت گرفته موجود است. این سفر به چین تایپه صورت گرفت، نه کشوری نزدیک که هزینه‌ها کم باشد.  به هر حال ما تلاش می‌کنیم تا با توجه به اینکه مسابقات قهرمانی آسیا دارای پاداش مصوب شده در وزارت ورزش است، بتوانیم این پاداش را بگیریم تا بخشی از هزینه‌های ورزشکاران جبران شود.

تسنیم، این برای اولین بار نیست که ورزشکاران ملی در قالب اعزام به مسابقات برون‌مرزی مجبور به پرداخت هزینه از جیب خودشان می‌شوند. قبلاً مشابه چنین اتفاقاتی در تیراندازی با کمان و سنگ‌نوردی نیز رخ داده بود.

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار