از مشکلات زیر ساخت تا حق پخش؛

کار سخت فوتبال ایران با آیین نامه جدید AFC

فدراسیون فوتبال آسیا آیین نامه جدیدی را در اختیار فدارسیون های فوتبال برای مسابقات لیگ قهرمانان آسیا قرار داد.

به گزارش "توپ"، کنفدراسیون فوتبال آسیا آیین نامه جدید خود برای حضور تیم ها در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا را به فدراسیون های فوتبال ارائه کرد. در این آیین نامه به موضوعات مختلفی پیرامون نحوه سهمیه بندی، امتیاز دهی و ... تا سال ۲۰۲۰ اشاره شده و قوانین حضور تیم ها در مسابقات و سید بندی آنها نیز به اطلاع فدراسیون ها رسیده است. این آیین نامه مربوط به مسابقات لیگ قهرمانان آسیا و AFC کاپ می باشد که در ادامه با توجه به حضور تیم های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا تنها به بررسی قوانین لیگ قهرمانان می پردازیم:

 

۱۶ تیم از ۲۷ تیم در غرب و شرق
در دو منطقه غرب و شرق آسیا ۲۷ تیم برای حضور در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا در مرحله گروهی رقابت خواهند کرد و در نهایت ۱۶ تیم در گروه های ۴ تیمی گروه بندی خواهند شد. قرعه کشی مرحله گروهی این مسابقات در تاریخ ۱۵ آذرماه و در مقر فدراسیون فوتبال آسیا برگزار می شود.
بنا بر آیین نامه فدراسیون فوتبال آسیا دو کشور سهمیه ۳ تیم مستقیم، دو کشور سهمیه دو تیم مستقیم و دو کشور دیگر نیز سهمیه یک تیم مستقیم دریافت می کنند تا ۱۲ تیم مستقیم راهی مرحله گروهی شوند. از ۶ کشور برتر هر منطقه، ۹ تیم نیز راهی مرحله پلی آف خواهند شد و با ۶ تیم از کشورهایی که در رده های ۷ تا ۱۲ قرار گرفتند بر اساس قرعه کشی و سید بندی رقابت می کنند تا در نهایت ۴ تیم دیگر انتخاب شوند.

 

استانداردهای حداقلی برای لیگ ها
فدراسیون فوتبال آسیا در این آیین نامه برای لیگ های ملی(سراسری) تعریف هایی واحد ارائه داده است. بر اساس قوانین این فدراسیون، لیگی می تواند عنوان national top division را یدک بکشد که در طول فصل تیم ها حداقل ۲۷ بازی انجام دهند.
دیگر شرط فدراسیون فوتبال آسیا برای لیگ های ملی، به مدت زمان برگزاری آنها باز می گردد. لیگ های سراسری باید حداقل ۸ ماه در جریان باشد و بازی ها باید به صورت رفت و برگشت انجام شود.
در کنار این شروط، فدراسیون فوتبال آسیا موارد دیگری را مانند برگزاری دوره های داوری، حضور ناظر و برخی موضوعات دیگر به عنوان شرایط اصلی برای ملی قلمداد کردن این مسابقات در نظر گرفته است که یکی از آنها پخش مستقیم مسابقات است. اتفاقی که می تواند امتیاز مناسبی برای فدراسیون فوتبال در راستای دریافت حق پخش باشد.

 


شرایط لجستیکی برای حضور در لیگ قهرمانان
فدراسیون فوتبال آسیا برخی از شرایط را برای حضور تیم ها در لیگ قهرمانان آسیا در نظر گرفته است. صدور آسان روادید، پرواز های روزانه بین المللی در فرودگاه های شهر میزبان و یا حوالی این شهر، فرودگاه در دسترس، زیر ساخت های مناسب برای جا به جایی محلی و هتل مناسب برای تیم ها و مسئولان رسمی مسابقات از جمله شرایطی است که فدراسیون فوتبال برای میزبانی تیم ها در نظر گرفته است.


بررسی این شرایط نشان می دهد که شاید بسیاری از تیم های فوتبال ایران برای این میزبانی با مشکل رو به رو باشند و در صورت کسب سهمیه مسابقات لیگ قهرمانان مجبور به تغییر محل میزبانی خود شوند.

 

 

 

تغییر در نحوه امتیاز دهی
بر اساس آیین نامه جدید فدراسیون فوتبال آسیا، فصل جاری مسابقات لیگ قهرمانان و فصل آینده(۲۰۱۷ و ۲۰۱۸) آخرین سالی است که امتیاز تیم ها در جدول امتیازدهی با نقش ۳۰ درصدی تیم های ملی و ۷۰ درصدی تیم های باشگاهی همراه است و از فصل آینده این سیستم تغییر خواهد کرد.
بر اساس این آیین نامه فصل ۲۰۱۹ مسابقات لیگ قهرمانان آسیا، رده بندی کشورها برای دریافت سهمیه به شکل جدیدی برگزار می شود و سهم عملکرد تیم های باشگاهی ۹۰ درصد و تیم های ملی ۱۰ درصد خواهد بود. این موضوع برای فدراسیون فوتبال ایران و تیم های لیگ برتری با توجه به عملکرد ضعیف باشگاه ها و عملکرد خوب تیم ملی که حداکثر امتیاز را کسب کرده است، بدترین اتفاق است و می تواند باعث کاهش سهمیه ایران شود.
در این آیین نامه آمده که امتیاز تیم های ملی بر اساس آخرین رتبه آنها در جدول رده بندی فیفا مشخص خواهد شد و بالاترین تیم آسیا، امتیاز حداکثری را دریافت می کند و باقی تیم ها بر اساس نسبت امتیاز دریافت خواهند کرد.

 

 

ورزش۳

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار