به بهانه ثبت اولین گل ملی قدوس

پرونده اولین گل ملی ۲۴ مرد تاریخ ساز فوتبال ملی

سامان قدوس در بازی برابر تیم ملی فوتبال پاناما اولین گل ملی خود را به ثمر رساند، او از جمله مردانی ست که به نظر می رسد بتواند در بازی های آتی برای فوتبال ملی ما گل های زیادی بزند .

به گزارش "توپ"، بازیکنان معتبر فوتبال ما در عرصه ملی و هواداران آنها اولین روزی را که برای فوتبال ملی گل زدند را فراموش نخواهند کرد .


در ذیل گل اول مهم ترین گلزنان فوتبال ملی را با هم مرور خواهیم کرد .

 

۱-امیر مسعود برومند (۱۳۰۷-۱۳۸۹):برای اولین بار در بازی برابر تیم ملی فوتبال افغانستان در سال ۱۳۲۸ گل زد و نام خود را در فهرست زرین رکوردداران فوتبال ماندگار کرد.این گل در واقع اولین گل رسمی فوتبال ملی کشورمان هم محسوب می شود ، برومند در ۱۱بازی ملی بعدی خود ۸ گل به ثمر رساند .


۲-همایون بهزادی(۱۳۲۰-۱۳۹۴):در ۱۲ مهر ماه ۴۲ و در ۲۱ سالگی اولین گل ملی خود را در سومین بازی ملی برابر پاکستان زد، بهزادی در ۳۲بازی بعدی ملی خود ۱۱گل برای تیم ملی زد، با گل های او تیم ما به المپیک ۱۹۶۴ صعود کرده و در جام ملتهای ۱۹۶۸ قهرمان شد،بهزادی در فینال جام ۱۹۶۸ گل اول ایران را به رژیم اشغالگر زد .


۳-حسینعلی کلانی(۱۳۲۳):در بازی برابر تیم ملی تایوان در اردیبهشت ۴۷ ، گل اول ملی خود را در سومین بازی ملی زد. بعدها تنها ۲۱بازی ملی دیگر انجام داده و در این تعداد بازی ۱۰ گل دیگر وارد دروازه حریفان کرد، کلانی با ۵ گل آقای گل جام ملتهای ۱۹۷۲ شد و ۳گل به عراق و یک گل در فینال جام ملتهای مورد نظر به کره جنوبی زد .


۴-پرویز قلیچ خانی(۱۳۲۴): اولین گل ملی خود را در فینال جام ملتهای ۱۹۶۸ آسیا برابر رژیم اشغالگر زد و یکی از عوامل قهرمانی تیم ملی شد،سپس در ۳۹ بازی بعدی ۱۳ گل دیگر برای تیم ملی زد، اما کماکان گل او به رژیم اشغالگر و گلزنی برابر شوروی سابق در المپیک ۱۹۷۶ مونترال مهم ترین گل های ملی او بوده اند .


۵-علی جباری(۱۳۲۵):اولین گل ملی خود را برابر پاکستان در سال ۴۴ و زمانی که ۱۹ ساله بود در جام سنتو و در ۳۶بازی آتی ۱۲ گل برای تیم ملی زد.یکی از ۲ گل ایران در فینال جام ملتهای ۱۹۷۲ که منجر به قهرمانی شد و ۳ گل به تیم ملی تایلند میزبان از مهم ترین گل های او بودند .


۶-علی پروین (۱۳۲۵): علی پروین در همان اولین بازی ملی خود برابر پاکستان در جام سنتو یکی از ۷ گل ایران را زد.او سپس در ۷۱بازی ملی خود ۱۰ گل زد، گل علی پروین برابر کویت که ایران را قهرمان جام ملتهای ۱۹۷۶ کرد از مهم ترین گل های این عرصه محسوب می شود .


۷-غلامحسین مظلومی: (۱۳۲۸-۱۳۹۳):اولین گل ملی خود را در ۲۰سالگی و در همان اولین بازی ملی خود برابر پاکستان زد.او در این بازی مربوط به جام سنتو در سال ۴۸ برای ایران ۲ گل زد و در ۴۱بازی ملی آینده خود ۱۷ گل دیگر زد.مظلومی در المپیک ۱۹۷۶ مونترال به کوبا گل زد و۲ گل جذاب او برابر کره جنوبی در آسیایی ۱۹۷۴،ایران را به فینال بازی ها برد .


۸-حسن روشن(۱۳۳۴): حسن روشن در بازی برابر عراق در شهریور ماه سال ۵۳ گل زد تا ایران به نیمه نهایی بازی های آسیایی ۱۹۷۴ تهران برود، روشن که در این زمان ۱۹ ساله بود برای تیم ملی ۳۵بازی دیگر کرد و ۱۱گل زد.روشن تنها مردی بود که برای ایران در جام جهانی و المپیک گل زده است .


۹-ناصر محمد خانی (۱۳۳۸): ناصر محمد خانی در سومین بازی ملی خود برابر یمن شمالی در آسیایی ۱۹۸۲ دهلی نو اولین گل خود را زد،او در ۲۴بازی بعدی ملی خود هم ۱۳ گل ملی زد .۳گل تاریخی از روی ضربه کاشته برابر اندونزی، چین و ژاپن از معروف ترین گل های ملی در دهه ۶۰بوده است.


۱۰-حمید علیدوستی(۱۳۳۴): در بازی برابر سنگاپور در اسفند ۵۸ و در پنجمین بازی ملی خود گل زد و در ۲۲بازی آتی برای تیم ملی ۱۴ گل به ثمر رساند.علیدوستی در جام ملتهای ۱۹۸۴ راه گلزنی را برای ایران برابر امارات باز کرد .


۱۱-فرشاد پیوس(۱۳۴۰):پیوس در سومین بازی ملی خود برابر چین در جام جواهر لعل نهرو ۲گل از ۴ گل ایران را زد. او در ۳۳ بازی بعدی هم ۱۹گل برای تیم ملی زد.با گل های او تیم ملی در آسیایی ۹۰ پکن قهرمان و در جام ملتهای ۱۹۸۸ سوم شد.


۱۲-حمید استیلی:در بازی ملی پنجم خود برابر تایوان گل ملی شماره یک را ثبت کرد،استیلی سپس در ۷۶ بازی ملی خود ۱۱ گل زد،گل او به آمریکا به روایتی مهم ترین گل تاریخ فوتبال ماست،استیلی ۲گل برابر لبنان در اولین بازی جام ملتهای ۲۰۰۰ زد که از دیگر گل های معتبر او محسوب می شود .


۱۳-علی دایی(۱۳۴۷):در روز ۴ تیر ماه ۷۲ در بازی برابر تایوان در مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۴ اولین گل ملی خود را در دقیقه ۴۳ زد، کمتر کسی باور داشت او از مرز ۳۰ گل ملی بگذرد، چه رسد به ۱۰۸ گل دیگر بعد از بازی برابر تایوان! در همین روز ایران ۶-۰ تایوان را برد و مدیرروستا که مهاجم اول تیم ملی بود در این روز ۴ گل به ثمر رساند.دایی هنوز بهترین گلزن بین المللی فوتبال دنیاست.

 

۱۴-کریم باقری(۱۳۵۲):او ۱۹روز زودتر از علی دایی برای تیم ملی گل زد،در ۱۶خردادماه ۷۲ و در بازی اول ایران برابر پاکستان در چارچوب جام همکاری های منطقه ای "اکو" ایران با ۵ گل برنده شد و کریم در اولین بازی ملی خود گل زد.کریم ۵۰ گل برای تیم ملی زده است. گل هایی مهم برابر چین، کره جنوبی، کویت، عربستان، استرالیا و...


۱۵-خداداد عزیزی(۱۳۵۰):در پنجمین بازی ملی خود یک گل زیبا زد.او در ابتدای نیمه دوم بازی با عربستان در جام ملت های ۱۹۹۶ گل سوم ایران را به شکلی بسیار زیبا زد.او سپس در ۴۲بازی ملی تنها ۱۰ گل زد، اما یکی از گل هایش که برابر استرالیا ثبت شد و ایران را به جام جهانی ۱۹۹۸ برد در حد مهم ترین گل های تاریخ فوتبال ملی مطرح است.


۱۶-مهدی مهدوی کیا(۱۳۵۶): در سومین بازی ملی خود اولین گل ملی را در فروردین سال ۷۶ به کنیا زد، مهدی در ۱۰۹ بازی ملی آتی خود ۱۱ گل زد .۲ گل به چین و گل تاریخی برابر آمریکا در جام جهانی ۱۹۹۸ نام او را در تاریخ فوتبال ایران همواره زنده نگه داشته است .


۱۷-وحید هاشمیان (۱۳۵۵): در همان اولین بازی ملی خود در اولین بازی ایران در آسیایی ۱۹۹۸ بانکوک برابر قزاقستان ۲ گل زد،دوری سه ساله را از تیم ملی در مقطعی تجربه کرد ودر ۴۹بازی ملی خود بعد از بازی مورد نظر ۱۳ گل زد، گل او به قطر و ۲گل به ژاپن در مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶ از مهم ترین عوامل صعود ایران به این مسابقات بود .


۱۸-علیرضا نیکبخت(۱۳۵۹): اولین گل ملی خود را در شهریور ۷۹ برابر گوام زد و در ۷۵بازی دیگری که انجام داد ۱۳ گل دیگر به ثمررساند.گل او برابر اردن در سال ۸۳ که برد ۲-۰ را رقم زد مانع حذف ایران در مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶ شد.


۱۹-جواد نکونام (۱۳۵۹): اولین گل ملی خود را در دقیقه ۴۸بازی برابر دانمارک در بهمن ۸۱ زد در حالی که او در این بازی نوزدهمین میدان ملی خود را تجربه می کرد،نکونام بعد از این بازی ۱۳۲بازی دیگر برای تیم ملی انجام داد و۳۸ گل دیگر زد تا با ۳۹ گل سومین گلزن برتر تاریخ فوتبال ملی باشد .


۲۰-محمد علی کریمی(۱۳۵۷): اولین گل ملی خود را در فینال منتهی به آخرین قهرمانی رسمی تیم ملی بزرگسالان ایران به ثمر رساند .ایران در فینال بازی های آسیایی ۱۹۹۸ بانکوک ۲-۰ کویت را برد و گل اول ایران را کریمی در دقیقه ۷ زد.این هفتمین بازی ملی او بود و بعد از این بازی در ۱۲۲بازی ملی دیگر، کریمی ۳۷ گل زد تا چهارمین گلزن برتر فوتبال ایران باشد.هت تریک برابر کره جنوبی و اسلواکی، آقای گلی در جام ملتهای ۲۰۰۴  و.. از افتخارات اوست .


۲۱-رضا قوچان نژاد(۱۳۶۶): برای اولین بار برابر لبنان در بهمن ۹۲ و در سومین بازی ملی خود ۲گل زد و سپس در ۳۵بازی باقیمانده او ۱۵ گل ملی دیگر وارد دروازه حریفان کرد.گل برابر کره جنوبی در اولسان که گل صعود به جام جهانی ۲۰۱۴ بود، گلزنی به بوسنی در جام جهانی و ثبت اولین گل ایران در اولین بازی مرحله دوم مقدماتی برابر قطر از مهم ترین گل های ملی او بوده است.


۲۲-سردار آزمون(۱۳۷۳):برابر کره جنوبی در بازی دوستانه تیم ملی در آبان ۹۳ که به برد ۱-۰ ایران منتهی شد در دقیقه ۵۸وارد زمین شد و در دقیقه ۸۲ گل برتری ایران را در چهارمین بازی ملی خود زد.او بعد از این بازی ۲۱ گل دیگر برای تیم ملی در ۲۵بازی زد تا در حال حاضر صاحب بهترین میانگین وتعداد گل در فوتبال ملی باشد.


۲۳-کریم انصاری فرد (۱۳۶۹): برابر ایسلند در دومین بازی ملی خود گل زد و در ۵۶بازی بعدی خود ۱۵گل زد،برابر کویت و کره شمالی زننده گل هایی مهم بود.حضور در منطقه هافبک کناری از تعداد گل های او در تیم ملی کاست.


۲۴-مهدی طارمی(۱۳۷۲): زننده گل دوم ایران برابر ازبکستان که صعودمان به جام جهانی را محکم کرد،در دومین بازی ملی خود به گوام گل زد و در ۲۱بازی بعدی ۹ گل زد.او در بازی های حساس در راه جام جهانی ۲۰۱۸ به قطر،چین و ازبکستان گل زد و از عوامل صعود ایران شد.

ورزش۳

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار