میزبانی لیگ جهانی بدون هیچ فکری به ایران داده شد

رضایی: باشگاه‌ها ۱۵ تا ۲۰ میلیارد به والیبال ایستاده پول می‌دهند اما برای والیبال نشسته هزینه نمی‌کنند

مدیر تیم‌های ملی والیبال نشسته از رویکرد باشگاه‌های ورزشی در قبال این رشته انتقاد کرد.

خبرنگار ورزشی ،  هادی رضایی در نشست خبری صبح امروز که در محل فدراسیون ورزش‌های جانبازان و معلولان برگزار شد، درباره آخرین شرایط تیم‌های ملی والیبال نشسته اظهار داشت:  پس از بازی‌های پارالمپیک ریو تعدادی بازیکن به تیم مردان اضافه و همچنین ۵۰ درصد تیم بانوان تغییر داده شد چرا که معدل سنی این تیم  بالا بود. با توجه به سیاست‌های کمیته پارالمپیک ایران، ما برای تیم مردان برای بازی پاراآسیایی ۱۲ اردو و برای تیم بانوان ۹ اردو در نظر گرفته‌ایم. والیبال نشسته سال شلوغی را پیش رو دارد چرا که تیم مردان باید در ۴ رویداد لیگ جهانی، مسابقات قهرمانی جهان، رقابت‌های انتخابی پاراآسیایی و همچنین بازی‌های پاراآسیایی شرکت کند. تیم بانوان نیز فقط لیگ جهانی را پیش رو ندارد و در ۳ تورنمنت دیگر باید با حریفانش رقابت کند. 

وی درباره حضور تیم‌های آلمان و روسیه در ایران برای برگزاری اردو گفت: این دو تیم با هزینه خودشان به ایران آمدند که اتفاقا ما درآمدزایی نیز داشتیم به طوری که از هر عضو تیم روسیه که به ایران آمد ۷۰ یورو برای هر روز گرفته شد و تنها رشته‌ای هستیم که این اتفاق در آن صورت گرفت. تیم روسیه پس از برگزاری اردو در ایران در رقابت‌های قهرمانی اروپا شرکت کرد و به مقام قهرمانی نیز رسید، یکی از مسئولان این تیم پس از قهرمانی عنوان کرد که فکر می‌کرد روسیه در رده سوم قرار بگیرد اما قهرمانی‌اش به دلیل اردویی بود که در ایران برگزار کردند. 

مدیر تیم‌های ملی والیبال نشسته با اشاره به حضور مربیان خارجی در ایران عنوان کرد: ۳ کشور مجارستان، ایتالیا و برزیل درخواست اعزام مربی به ایران را داشتند تا همزمان با برگزاری اردوهای تیم ملی در کنار ما باشند و نت‌برداری کنند. 

رضایی در خصوص میزبانی اولین دوره لیگ جهانی والیبال نشسته مردان تاکید کرد: سال گذشته و زمانی که رئیس سازمان جهانی پاراوالیبال انتخاب شد قرار شد لیگ جهانی نیز برگزار شود که چین میزبانی مسابقات بانوان را برعهده گرفت و میزبانی مسابقات مردان هم بدون هیچ تاملی به ایران داده شد چرا که در گذشته میزبانی‌های خوبی را داشته‌ایم. باید به این نکته اشاره کنم که بیشتر کشورها ترجیح می‌دهند میزبان لیگ جهانی باشند تا مسابقات قهرمانی جهان چرا که در این تورنمنت فقط  ۶ تیم حضور دارند و بر همین اساس نیز برگزار کردن آن آسان است. 

وی ادامه داد: پس از اعلام میزبانی ایران دعوت‌نامه‌هایی به تیم‌های اول تا دهم رنکینگ جهانی ارسال شد که در این میان چین خیلی زود انصرافش را اعلام کرد و ترجیح داد که در مسابقات انتخابی جهان شرکت کند. همچنین مصر موضوع سیاسی را بهانه کرد تا به ایران نیاید. کشور بوسنی هم اعلام آمادگی نکرد چون در هر تورنمنتی که ما حضور داریم شرکت نمی‌کنند، البته مسئولان تیم بوسنی پشیمان شدند اما ترکیب تیم‌های حاضر در لیگ جهانی بسته شده بود. 

سرمربی تیم ملی والیبال نشسته مردان عنوان کرد: بدین ترتیب ۶ تیم ایران، آلمان، روسیه، اوکراین، آمریکا و برزیل در لیگ جهانی به میزبانی تبریز که قرار است در روزهای ۲۹ فروردین تا ۵ اردیبهشت برگزار می‌شود شرکت کنند. ما همچنین دو کشور رزرو را نیز در نظر گرفته‌ایم و در صورتی که هر کدام از تیم‌های شرکت‌کننده به ایران نیایند، هلند و ژاپن جایگزین آنها می‌شوند.  برای این مسابقات ۳۰ هزار دلار جایزه در نظر گرفته شده که به تیم اول ۱۲ هزار دلار، تیم دوم ۶ هزار دلار ، تیم سوم ۴ هزار دلار، بهترین بازیکن تورنمنت ۲ هزار دلار و ۶ بازیکن برتر هر پست هزار دلار اهدا می‌شود.

رضایی درباره انتخاب تبریز به عنوان میزبان این رویداد ورزشی گفت: تبریز در سال ۲۰۱۸ به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای جهان اسلام انتخاب شده و برهمین اساس بودجه خاصی برای چند رشته ورزشی در نظر گرفته شده که والیبال نشسته یکی از آنهاست من فکر می‌کنم ما یکی از بهترین مسابقات والیبال نشسته را برگزار خواهیم کرد. 

وی در خصوص مسابقات قهرمانی جهان که قرار است در هلند برگزار شود، اظهار داشت: این مسابقات در ابتدای تابستان ۹۷ و با سبکی جدید برگزار می‌شود. میزبان این دوره تصمیم گرفته که مسابقات بانوان و مردان را در ۵ شهر مختلف برگزار کند. در واقع مسابقات بانوان ابتدا در ۴ گروه ۴ تیمی در شهر آرنهم برگزار می‌شود و ۸ تیم برتر راهی تیم رتردام می‌شوند و در آنجا مسابقات خود را برگزار خواهند کرد. در بخش مردان نیز ۱۶ تیم حاضر ابتدا به صورت گروهی در شهر ونلو مسابقه می‌دهند سپس دو تیم برتر هر گروه در شهر دیگری رقابت خواهند کرد و در نهایت ۴ تیم برتر به شهر هاگی می‌روند و مسابقات نیمه‌نهایی و فینال در آنجا برگزار می‌شود. هدف میزبان از برگزاری این مسابقات با این سبک جدید آن است که والیبال نشسته را  به مردم شهرهای مختلف کشور خود بشناساند، باید به این نکته نیز اشاره کنم که قرار است فینال مسابقات قهرمانی بانوان جهان در یک تئاتر برگزار شود. 

مدیر تیم‌های ملی والیبال نشسته با انتقاد از باشگاه‌های ورزشی در ایران و به ویژه در تهران گفت: تهران چندین سال است که در والیبال نشسته تیم ندارد و هیچ کس دلیل این موضوع را عنوان نمی‌کند، سوال من اینجاست چرا باشگاه‌هایی که در والیبال افراد سالم تیم‌داری می‌کنند حداقل ۵ درصد آن هزینه‌ها را در بخش معلولان اجرا نمی‌کنند. هیئت مدیره این باشگاه‌ها متشکل از افراد جانباز، ایثارگر و خانواده شهدا است پس چرا هزینه‌ای در ورزش معلولان نمی‌شود، این خیلی بد است که باشگاه‌هایی مثل بانک سرمایه یا پیکان یا سایپا چنین سرمایه‌گذاری‌ها را انجام نمی‌دهند، آیا آنها کارمند جانباز و معلول ندارند و نباید در این بخش سرمایه‌گذاری کنند، حداقل بین ۱۵ تا ۲۰ میلیارد تومان در والیبال ایستاده هزینه می‌شود اما شاهد هیچ هزینه‌ای در والیبال معلولان نیستیم. من شنیده‌ام برای یک والیبالیست ۱.۷ میلیارد یا ۱.۳ میلیارد تومان هزینه شده اما یک پنجم این پول هم برای یک تیم والیبال نشسته هزینه نمی‌شود.  مدیران عامل باشگاه‌ها زمانی که به آنها مراجعه می‌کنیم عنوان می‌کنند که هیئت مدیره با اینگونه تیم‌داری مخالف است اما به نظرم آنها از خودشان می‌گویند، ورزش معلولان در تمام دنیا ارزش بالایی دارد، من چندی قبل که به مسابقات مالزی رفته بودم نخست‌وزیر این کشور با لباس ورزشی آمد و زمانی که من را به عنوان عضوی از کشوری که تیم ملی‌اش همواره فینالیست پارالمپیک بوده معرفی کردند او خم شد و تعظیم کرد تا جایگاه ورزش معلولان را نشان دهد، به هر حال امیدوارم این موضوع نیز در ایران پیگیری و به نتیجه برسد.

رضایی در پایان تصریح کرد: قرار است کلاس‌بندی جدید در والیبال نشسته از ابتدای سال ۲۰۱۸ اجرایی شود، بیشتر کشورها مخالف این موضوع هستند اما سازمان جهانی این موضوع را عمل خواهد کرد. 

 

 

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار