دغدغه‌ام توسعه شطرنج در همه دنیا است

ایلیومژینوف: وقتی کشوری میزبانی را بر عهده می‌گیرد، باید هزینه‌هایش را تامین کند/ به عملکرد پهلوان‌زاده نمره کامل می‌دهم

رئیس فدراسیون جهانی شطرنج گفت: زمانی که یک کشور برگزارکننده قراردادی را برای میزبانی منعقد می‌کند، پس تامین هزینه‌ها نیز بر عهده آن است

خبرنگار ورزشی ، «کرسان ایلیومژینوف» در پایان مراسم اختتامیه رقابت‌های شطرنج جام پایتخت درباره هزینه‌های برگزاری یک تورنمنت در این رشته که بعضاً کشورهای میزبان در تامین آن دچار مشکل می‌شوند، اظهار داشت: باید به این نکته مهم توجه کنید که شطرنج، فوتبال نیست که بتوان در آن درآمدزایی خوبی انجام داد. در یک تورنمنت و قرارداد کوچک در فوتبال می‌توان به میلیون‌ها دلار پول رسید، اما رقم‌ها در شطرنج خیلی قابل توجه نیست.

وی در باره مشکل بدهی فدراسیون ایران به فیده و در پاسخ به این سوال که آیا فدراسیون جهانی کمک مالی به کشورمان می‌کند یا خیر؟ گفت: به نظرم نباید این سوال را به این شکل مطرح کرد. ما کمک‌های زیادی به ایران کرده‌ایم، اما بحث اصلی این است که زمانی که یک کشور برگزار کننده قراردادی را منعقد می‌کند، پس تامین هزینه‌ها نیز بر عهده آن است.

رئیس فدراسیون جهانی شطرنج درباره تغییر تابعیت ورزشکاران این رشته که اخیراً در بین شطرنج‌بازان ایرانی نیز مشاهده شده است، عنوان کرد: همه قوانین در فیده قید شده و ما همه اطلاعات لازم از جمله ریتینگ بازیکنان و حتی زمان ورود یک ورزشکار به کشور جدید را رصد می‌کنیم. ما قوانین محکمی در این باره داریم، اما نمی‌توانیم در خصوص تغییر تابعیت کاری انجام بدهیم و فقط طبق قوانین خودمان رفتار می‌کنیم.

ایلیومژینوف ادامه داد: ضمناً باید بگویم که این موضوع دغدغه من نیست، بلکه دغدغه‌ام این است که چگونه می‌توانیم شطرنج را در دنیا توسعه بدهم.

وی درباره انتخابات فدراسیون جهانی در سال ۲۰۱۸ و مخالفانی که در فیده دارد، گفت: من باز هم در انتخابات فیده شرکت خواهم کرد و صد درصد شانس اول ریاست هستم، البته من روی انتخابات کار نمی‌کنم، بلکه روی عملکردم تمرکز دارم. من به همه جای دنیا سر می‌زنم و وضعیت شطرنج همه کشورها را رصد می‌کنم. چند روز قبل اسلوونی بودم و فردا هم به تونس خواهم رفت. همچنین  سفر به سودان، کره جنوبی، فنلاند و انگلیس برنامه‌های دیگر من است. دغدغه من این موارد است که شطرنج را در جهان گسترش بدهیم.

ایلیومژینوف در پایان با اشاره به دوره ریاست مهرداد پهلوان‌زاده در فدراسیون شطرنج و در پاسخ به این سوال که چه نمره‌ای به عملکرد او می‌دهد؟ گفت: من به پهلوان‌زاده نمره مطلق، یعنی کامل را می‌دهم. پهلوان‌زاده در قلبش می‌خواهد که همه کارها را انجام بدهد، اما ممکن است شرایط لازم مهیای نباشد با این حال او فعلاً خواستن را در وجودش دارد و کار خود را به جلو می‌برد.

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار