دربی یک بازی خاص است

حسن‌زاده: مسئولان پرسپولیس و استقلال افکار عمومی را تشویش و تحریک نکنند/ ناظران زیادی در ورزشگاه آزادی خواهیم داشت

رئیس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال گفت: از مسئولان پرسپولیس و استقلال می‌خواهیم مسائل مختلف را به گونه‌ای انعکاس دهند که موجب تحریک اذهان و تشویش افکار عمومی نشود.

و به نقل از سایت رسمی فدراسیون فوتبال، اسماعیل حسن زاده، رئیس کمیته انضباطی گفت: با توجه به اینکه دربی یک مسابقه بزرگ است و تعداد تماشاگران زیادی از طریق رسانه و تلویزیون در کنار هم این بازی را تماشا می‌کنند، بر همین اساس از نظر جایگاه فوتبالی، یک مسابقه بسیار مهم به حساب می‌آید اما از نظر تاثیر مستقیمی که بر جامعه می‌گذارد و به نوعی در معرض دید میلیون ها نفر قرار می‌گیرد، از نظر ما یک دیدار خاص تلقی می‌شود.

وی ادامه داد: همه مقامات برگزار کننده و خصوصا مسئولین فدراسیون و سازمان لیگ، از چند روز قبل برای بهتر برگزار شدن این دیدار، جلسات، اقدامات و تمهیدات لازم را در نظر گرفته اند تا شاهدبرگزاری هر چه بهتر و باشکوه تر این دیدار مهم باشیم.

رئیس کمیته انضباطی گفت: این کمیته  در دربی  بیش از یک ناظر انضباطی تعیین کرده که در ورزشگاه حضور خواهند داشت. در واقع از قبل، حین و پایان مسابقه ناظران ما حضور داشته و مسائل انضباطی را رصد و گزارش می‌کنند. معمولا ناظرین نامحسوسی هم داریم که در بخشهای مختلف ورزشگاه در کنار تماشاگران هستند و چنانچه مسائل انضباطی رخ دهد‌، مقامات مسئول را مطلع می‌کنند.

حسن‌زاده تصریح کرد: از تماشاگران عزیز که در ورزشگاه حضور پیدار می‌کنند،‌ می‌خواهیم  ضمن تشویق تیم خود، تمام نکات انضباطی و اخلاقی را رعایت کنند. همچنین ضمن همکاری با مقامات مسئول از لحظه ورود به محوطه ورزشگاه تا زمان خروج، قوانین، مقررات و ضوابطی که توسط مسئولین ایجاد می‌شود را رعایت کنند.

وی گفت: با توجه به پخش مستقیم صدا و تصاویری که به صورت کامل در اختیار خانواده‌ها قرار می‌گیرد و در ورزشگاه نیز از سنین نوجوان تا میانسال با شخصیت‌های مختلف حضور دارند، امیدواریم که هواداران از الفاظ و رفتارهای ناشایست که اساسا زیبنده تماشاگران فهیم ایرانی نیست، استفاده نکنند. نکته دیگری که باید به آن اشاره کنم این است که به تصمیمات تیم داوری همه باید احترام بگذارند. مخصوصا تماشاگران باید این اجازه را بدهند که داور در یک شرایط خوب و متعادل قضاوت کند و حتی اگر اشتباه داوری هم دیده شود، توجیهی برای تخلفات تماشاگران و همراهان تیم نیست.

حسن‌زاده خاطرنشان کرد: از مدیریت دو باشگاه استقلال و پرسپولیس، سرمربیان، کادر فنی و همراهان دو تیم و همچنین بازیکنان، مخصوصا کاپیتان‌های دو تیم تقاضا داریم که ضمن احترام به تیم رقیب و رعایت اصول بازی جوانمردانه، از هرگونه رفتاری که موجب ایجاد تشننج و التهاب می‌شود، خودداری کنند چرا که گاهی اوقات دیده شده است که در چنین مسابقات بزرگی، یک رفتار ناشایست از عوامل یک تیم در درون زمین مسابقه به سرعت به سکوها سرایت کرده و موجب تنش و التهاب شده است. مسلما در این صورت اگر رفتار غیر ورزشی و انضباطی رخ دهد، عامل تشنج هم تنبیه خواهد شد.

رئیس کمیته انضباطی  یادآور شد: آیین نامه انضباطی برای همه مسابقات نوشته شده است. چه مسابقه‌های کوچک و چه دربی پایتخت که آینه تمام نمای فوتبال کشورمان است. اما همین آیین نامه در بیان تنبیهات در برخی موارد حداقل و حداکثرهایی را عنوان کرده است که مسلما با توجه به اهمیت این مسابقه و پخش مستقیم آن و همچنین تاثیر رفتارشان در آرامش جو ورزشگاه، کمیته انضباطی در صورت مشاهده تخلفات قطعا از ظرفیت حداکثری استفاده خواهد کرد و طبیعی است که این مسابقه بزرگ که میلیون ها تماشاگر دارد، مستلزم تلاش بیشتر برای رعایت ضوابط است. ضمن اینکه اگر از نقطه نظر انضباطی، رفتارهای شایسته‌ای از همه حاضران در ورزشگاه مشاهده شود، حتما ضمن تقدیر، تقاضای پاداش نقدی هم از مقامات مسئول خواهیم داشت.

حسن زاده خاطرنشان کرد: از  باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال، حتی در سایر مسابقات از مسئولین تیم‌ها می‌خواهیم که مسائل مختلف قبل و بعد از مسابقه را  در کنفرانس‌های مطبوعاتی به گونه‌ای انعکاس دهند که موجب تحریک اذهان و تشویش افکار عمومی و یا هر مطلبی که دچار چالش خواهد شد، نشود.  شخصا از طاهری و افتخاری و سایر مدیران باشگاه‌ها تشکر می‌کنم چرا که خوشبختانه مدت‌هاست با رعایت این مسائل، از ایجاد تنش و التهاب در بین طرفداران جلوگیری کرده‌اند و این انتظار را از همه مدیران باشگاه‌ها داریم که برای حفظ آرامش در فوتبال نهایت همکاری را با فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ فوتبال انجام دهند.

وی در پایان گفت: در پایان ضمن تقدیر از همه مسئولین مخصوصا در بعد امنیتی و انتظامی که از ساعتها قبل تا ساعت‌ها بعد از مسابقه برای آرامش این مسابقه تلاش می‌کنند و همچنین از همکاران محترم در سازمان لیگ، از مقامات مسئول در دو باشگاه بزرگ پایتخت و طرفداران فهیم این دو تیم تشکر می‌کنیم که برای بهتر برگزار شدن این رقابت تلاش‌های ارزنده‌ای داشته‌اند.

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار