ستارگان برتر تاریخ پرسپولیس و استقلال در دربی

بهترین های تاریخ دربی. معیارهای زیادی را می توان برای این بازی تعریف کرد؛ اما ما بهترین هایی که رکوردی اختصاصی داشته اند را در این فهرست گنجانده ایم .

به گزارش "توپ" تمام این رکوردها مستند است. آنها را با هم مرور می کنیم :

 


دروازه بان :
 

*عابدزاده :۱۳دربی بی شکست، ۵بازی برای استقلال و ۸بازی برای پرسپولیس. او بهترین بهترین هاست .

 


مدافعان :
 

*جواد الله وردی :او در هر دو تیم بازی کرده، الله وردی به جز دربی ۶-۰ دیگر در هیچ دربی نباخت، ۷بازی بی شکست!


*مهدی هاشمی نسب: بهترین مدافع گلزن دربی که بعد از کلانی، ایرانپاک و مظلومی با ۵ گل بهترین در مجموع هم بوده است، ۴گل به استقلال و یک گل به پرسپولیس .


*افشین پیروانی: ۱۸ بازی و تنها ۲باخت، با یک گل زده برای پرسپولیس و ثبت ۵برد، با گل او به حریف، پرسپولیس قهرمان جام حذفی شد .


ابراهیم آشتیانی: ۵پاس گل در ۲ دربی معروف برای پرسپولیسی ها در برد ۴-۱ سال ۵۰ و برد ۶-۰ را او ارسال کرد. آشتیانی در برد ۲-۰ سال ۵۱ و برد سال ۵۴ با نتیجه ۲-۰ ۲ پاس گل دیگر داد تا بهترین پاسور گل در تاریخ دربی باشد .

 


هافبک ها :

 

*محمود فکری: دفاع و هافبک بزرگی که ۱۰ بار کاپیتان استقلال در دربی بود، در زمان حضور او برد و باخت های تیمش تقریبا بالانس بود؛ اما ۲ گل تاریخی او در مهر ۸۲ و اسفند ۸۳ تیم استقلال را برنده دیدار دربی کرد .


*علی پروین: رکوردار حضور در دربی با ۲۰ بازی و حضور در دربی هایی با نتایج ۶-۰ و ۴-۱ که در آن ها بهترین هم بوده است، او ۲۷ بار هم سرمربی پرسپولیس در دربی بوده است .


*علی جباری: بهترین مرد استقلال در دربی، جباری ۱۰ بار کاپیتان بود و در این بازی ها ۶ پاس گل و ۵ گل زده داشت.

 

 


مهاجمان :

 

*حسین کلانی: او هم در تعداد بازی اندک حضورش در دربی بین سال های ۴۷ تا ۵۳ که البته در ۳ دیدار هم غایب بود ۶ گل برابر تیم فوتبال استقلال زد .


*غلامحسین مظلومی: در تعداد دیدار هایی که به ۱۰ هم نرسید ۶ گل به پرسپولیس در دربی زد .


*صفر ایرانپاک: ۷ گل در ۱۱ بازی علیه استقلال، او در دربی شش گله غایب بود وگرنه قدرت رسیدن به تعداد بیشتری از گل را هم داشت .

 

 

 

نفرات جایگزین در فهرست برترین های دربی:


در میان نام این نفرات هم کسانی مثل همایون بهزادی، فرهاد مجیدی و مجتبی جباری را داریم که جزو گزینه های رکورددار هستند و هم نفراتی چون مجتبی محرمی، شاهین بیانی، رضا حسن زاده  و....


این فهرست را با هم مرور میکنیم :


*نیلسون کوریا: در ۴۰۵ دقیقه حضور در دربی گل نخورد و رکورددار کلین شیت بود و در مجموع در ۴۵۰ دقیقه حضور در دربی یعنی در ۵ بازی تنها یک گل دریافت کرد .


*محمد پنجعلی: او رکورد بزرگی در دربی نداشت؛ اما تنها ۲بار در سال های ۶۲ و۶۹ باخت را تجربه کرد و در دربی های منجر به باخت رفت و برگشت در سال ۷۰ و۷۱ تنها غیبت او باعث باخت پرسپولیس شد. او بهترین مدافع آخر تاریخ فوتبال ماست .


*رضا حسن زاده: مهاجمانی چون پیوس و ناصر محمد خانی او را بهترین دفاع استقلال در دوران حضور خود می دانند، حسن زاده در سال های ۶۷ تا ۷۲ در دربی تنها یک بار باخت و در این مدت استقلال ۴بار برنده شد .


*صادق ورمزیار: دفاع چپ برجسته استقلال در دربی که ضمن انجام بازیهای متعصبانه منجر به نتایج خوب استقلال با او شد که ۳گل در دربی زد که ۲ تایش از روی نقطه پنالتی بوده است .


*شاهرخ بیانی: یک بازی در پرسپولیس و ۹بازی در استقلال  با ۵برد و یک باخت و بقیه مساوی. 


*فرهاد مجیدی: دوران حضورش در عرصه برد و باخت ها برابر است؛ اما ۳ گل او به خصوص گل دقیقه ۹۰ او، استقلال را در این میدان به شکلی غریب سربلند کرد .


*مجتبی جباری: هافبکی که آقای گل دربی های لیگ حرفه ای است و ۴گل زده است و البته فرهاد مجیدی که به او ۴گله اطلاق می شود در اسناد رسمی ۳ گله است .


*مهدی مهدوی کیا: ۳بار در سال های ۷۵ تا ۷۷ و ۳بار در سال های ۹۰ و ۹۱ در دربی حضور داشت و با ۴برد و ۲مساوی در این دربی ها استثنایی عمل کرد. برد ۳-۰، و ۲برد ۱-۰ و یک برد ۳-۲ نتیجه عملکرد او بود. او در سال ۷۵یک پاس گل به بزیک و سال ۹۰ به زائد داد و در سال ۷۶ هم یک گل در این مسابقه زد .


*ناصرمحمد خانی: بارز ترین نقش را در یک برد دربی ناصر محمد خانی داشته است که در دربی سال ۶۵ و در جریان برد ۳-۰ این تیم ۲ پاس گل استثنایی داد و یک گل زد.


*همایون بهزادی: زنده یاد همایون بهزادی، در دربی ۴ گل زده و اولین کسی بود که در این میدان معتبر هت تریک کرد.


*ایمون زائد: بهترین رکورد در تاریخ دربی را دارد، او در ۲۰ دقیقه حضورش در دربی، ۳ گل زده و باعث یکی از برگشت های تاریخی در این مسابقه بوده است .


*صمدمرفاوی: پیوس و برهانی و هادی نوروزی هم در دربی ۳ گل زده اند؛ اما در ۳ گل مرفاوی ۲ گل استقلال را برنده دربی کرد ...


*حسن روشن: بزرگمردی که ۳ گل فوق العاده در دربی زد، به جز چند دقیقه پایانی سال ۶۱ که به حساب نمی‌آید در دربی جوانترین گلزن(۱۸سالگی)، جوانترین کاپیتان(۲۲سالگی) و... را داشت .

ورزش۳

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار