ایران به دنبال دومین قهرمانی در مسابقات نوجوانان، جوانان و امیدهای کاراته جهان

دهمین دوره مسابقات کاراته قهرمانی نوجوانان، جوانان و امیدهای جهانی از فردا در تنریف اسپانیا برگزار می‌شود و در ۹ دوره قبلی، شش کشور موفق به کسب عنوان قهرمانی شدند.

و به نقل از فدراسیون کاراته، در جمع قهرمانان مصر در صدر قرار دارد. این کشور افریقایی در سالهای ۲۰۰۹، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۳ سه بار در صدر قرار گرفت تا از این حیث رکورددار باشد. مصری ها یک بار نایب قهرمان شدند و یک بار هم عنوان سومی را بدست آوردند.

ژاپنی ها هم با ۲ قهرمانی در سالهای ۲۰۰۵ و ۲۰۱۵، یک نایب قهرمانی و ۵ مقام سومی کارنامه درخشانی دارند.

حاصل حضور کاراته کاهای نوجوان، جوان و امید فرانسه در ۹ حضور جهانی آمار خوبی است: یک قهرمانی، سه نایب قهرمانی، یک سومی، یک چهارمی و دو پنجمی؛ این آمار نشان می دهد فقط یک بار فرانسوی ها در جمع ۵ تیم برتر جهان نگرفتند.

ترکیه دیگر تیم‌ موفق ادوار گذشته رقابتهای جهانی رده های سنی پایه کاراته است. یک قهرمانی در سال ۲۰۰۷ یعنی همان زمانی که خود میزبانی مسابقات را برعهده اشتند، دو نایب قهرمانی، یک عنوان سومی، یک جایگاه چهارمی و عنوان ششمی کارنامه تیم ملی کاراته ترکیه در این مسابقات را شکل می دهد.

پنجمین تیم موفق ۹ دوره پیشین، تیم ایران است. ملی پوشان کشورمان بجز سال ۲۰۱۳ که قهرمانی را جشن گرفتند. یک بار هم در سال ۲۰۰۵ نایب قهرمان شدند، دو بار چهارم شدند و به همین تعداد هم به مقام پنجمی دست یافتند، ضمن اینکه یک بار ششم شدند، یک بار هفتم و یک بار هم دهم.

اسپانیا ششمین تیم کاراته جهان است که توانسته قهرمان شود‌. اسپانیایی ها که میزیان جام دهم هستند در اولین این رقابتها که در سال ۱۹۹۹ در بلغارستان برگزار شد، به مقام‌نخست دست یافتند.اسپانیا هم یک بار نایب قهرمان شد، یک بار هم به عنوان چهارمی رسید و یک بار هم‌ در جای ششم قرار گرفت.

بسیاری از کارشناسان معتقدند در شرایط معمول این شش کشور بار دیگر این پتانسیل را دارند که جزو مدعیان برتر جام دهم باشند، هر چند کشورهایی همچون روسیه و امریکا که با ترکیب کامل به اسپانیا آمده اند هم می توانند معادلات را بر هم بزنند، ضمن اینکه ایتالیایی ها در ۹ دوره قبلی نزدیک به ۴۰ مدال را به نام خود ثبت کردند، ثابت کردند حریف قدرتمندی هستند.

انگلیس، آلمان، مراکش، یونان، صربستان و کرواسی هم در سالهای گذشته نشان دادند در رده های پایه می توانند حرفهایی برای گفتن داشته باشند.

آنچه که مسلم است جام دهم‌ نوجوانان، جوانان و امیدهای کاراته که این بار با ثبت یک رکورد تاریخی (۱۷۱۰ ورزشکار از ۱۰۹ کشور) از فردا در تنریف آغاز می شود، با توجه به ورود جوانان کاراته به المپیک ۲۰۱۸ شرایطی متفاوت تر از همیشه خواهد داشت.

بی گمان از فردا نمایندگان قدرتمند کاراته کشورمان با تمام توان به مصاف حریفان قدر جهانی شان خواهند رفت تا بار دیگر با نمایشی درخورتحسین شایستگی شان را به کاراته جهان نشان دهند.

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار