افشاردوست: ایجاد تصویر ذهنی برای داوران ضروری است

دبیرکل فدراسیون والیبال گفت: داوران اگر قبل از هر مسابقه تصویر ذهنی از دیدار داشته باشند، به یقین قضاوت بهتری خواهند داشت.

و به نقل از روابط عمومی فدراسیون والیبال، نشست هماهنگی و توجیهی داوران لیگ برتر و دسته یک والیبال مردان امروز (شنبه) با حضور بیش از ۵۰ داور بین المللی و ملی ایران در فدراسیون والیبال برگزار شد.

دبیرکل فدراسیون والیبال در این نشست گفت: کار داوری همانند مربیگری در مینی والیبال نیاز به عشق دارد و من یقین دارم که داوران ایرانی همگی این ویژگی خاص را دارند. شاید در دنیای امروز اینگونه صحبت ها عجیب باشد اما واقعیت اینگونه است.

محمود افشاردوست با بیان اینکه بر اساس تجربه داوران بزرگ، داوران باید قبل از هر مسابقه ای تصویر ذهنی از موارد احتمالی یک دیدار داشته باشند، گفت: این موضوع یک اصل مهم برای آماده سازی روانی قضاوت است و داوران در برخورد با هر گونه موضوعی توانایی تصمیم گیری در اسرع وقت را خواهند داشت. همچنین این کار می تواند شناخت داوران نسبت به بازیکنان افزایش دهد.

وی با تاکید بر اینکه داوران باید از نظر تغذیه و استراحت در شرایط مناسبی قرار داشته باشند، گفت: داوران به عنوان قاضی یک میدان، مسئولیت تصمیم گیری یک دیدار را برعهده دارند و باید به تمامی فاکتورهای تاثیر گذار بر این موضوع دقت شود.

دبیرکل فدراسیون والیبال با یادآوری اینکه داوران ممکن الخطا هستند، گفت: واژه جایز الخطا برای داوران درست نیست، زیرا داوران اجازه اشتباه ندارند اما ممکن است اشتباه کنند. بنابر این باید تمامی عوامل دست به دست هم دهند و اشتباهات را به حداقل برسانند.

افشاردوست تصریح کرد: واقعیت این است که داوران ایرانی لیاقت قضاوت در مسابقات آسیایی و جهانی را دارند و فدراسیون والیبال نیز باید تلاش بیشتری در این زمینه و برای حضور داوران ایرانی به مسابقات برون مرزی داشته باشد.

وی تاکید کرد: اعتماد به نفس بسیار خوب است اما اگر روزی داوری احساس کرد که بهترین است، دچار اشتباه خواهد شد، بنابر این داوران همیشه باید به دنبال آموختن باشند.

سرپرست سازمان لیگ فدراسیون والیبال نیز در این نشست گفت: در ابتدای ثبت نام تیم ها برای حضور در لیگ ها شرایطی را برای آنان قرار دادیم که مسابقات به نحو بهتری برگزار شود و داوران نیز در این زمینه کمک زیادی می توانند داشته باشند.

منوچهر پورحسن با یادآوری شرایط سازمان لیگ برای باشگاه ها از جمله اجاره نامه سالن و مجوز باشگاه گفت: پیاده کردن سیستم برای لیگ های ایران بسیار سخت است به همین دلیل همانگونه که به ناظران تاکید کردیم، از داوران نیز می خواهیم که قوانین را به صورت کامل رعایت کنند تا شرایط برگزاری لیگ های ایران در این رشته ورزشی بهتر شود.

وی تصریح کرد: ناظران و داوران ضمن تعامل با یکدیگر در امور هم دخالت نکنند و تعامل آنان برای ایجاد جو سالم در سالن های والیبال تاثیر بسیار مهمی خواهد داشت.

هفته چهارم دور مقدماتی مسابقات والیبال قهرمانی باشگاه های برتر ایران «جام شهید محسن حججی» روز چهارشنبه سوم آبان ماه با شش دیدار در شهرهای تهران (دو دیدار)، اردکان، ارومیه، ورامین و آمل پیگیری خواهد شد.

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار