نگاهی بر پایه واقعیت ها تیم پرسپولیس

آینده پرسپولیس تهران با برانکو ایوانکوویچ و بدون او چه خواهد بود

بعد از شکست مقابل الهلال اولین سوالی که به فکر می رسد این است که آینده سرخپوشان پایتخت و مربی کروات این تیم چگونه خواهد بود؟

به گزارش "توپ" زندگی پرسپولیس روی ابرها انتها تلخی داشت. حذف در یک قدمی فینال لیگ قهرمانان، انتها ۲ سال سعی این تیم برای حضور قدرتمندانه در سطح اول آسیا بود؛ هرچند این واقع فوتبال است که از بین الهلال و پرسپولیس یک تیم باید به فینال می رسید.

 


تحلیل بر پایه واقعیات


لیگ قهرمان فعلا برای پرسپولیس به انتها رسید چرا که این تیم به عنوان قهرمان لیگ برتر در فصل بعد رقابت های لیگ قهرمانان آسیا حاضر خواهد بود. اما آنچه امروز در رابطه این تیم به عنوان موفق ترین تیم ۳ سال اخیر فوتبال ایران وجود دارد این است که آینده پرسپولیس چه شکلی خواهد بود. برای شناختن تصویر آینده پرسپولیس باید حتما چند آیتم اصلی را مدنظر قرار داد. اول این که پرسپولیس در این فصل از لیگ برتر باید از عنوان قهرمانی اش دفاع کرده و البته در جام حذفی هم حضور قدرتمندانه داشته باشد. دومین خصوص حضور در رقابت های فصل آینده لیگ قهرمانان آسیا و سومین و مهمترین آیتمی که باید به آن توجه کرد، این است که پرسپولیس ۲ فصل از حضور در پنجره نقل و انتقالاتی محروم است. این ها واقعیاتی هستند که پرسپولیس بعدا با آن ها مواجه است و بعدا این تیم نقش دارند.

 


بازگشت ممکن نیست


مدیران پرسپولیس و حتی مدیران ورزش کشور، خوب می دانند که برای پرسپولیس بازگشت به عقب ممکن نیست. این تیم بعد از سال ها افول سرانجام توانست شکل و ساختار تیمی متناسب با آرمان ها و ایده آل هایش را پیدا کند. معمار پرسپولیس جدید همانطور که تمام می دانند کسی نیست جز برانکو ایوانکوویچ.

او تیمی پرفراز و نشیب و بدون سبک، افتخار و ستاره تحویل گرفت و آن را به تیمی منسجم، با ساختار فنی نزدیک به استاندارد، مطابق با فلسفه باشگاه و خواست هواداران ساخت. تیمی که توانست بعد از یک دهه افول بار دیگر هواداران پرسپولیس را بیدار و ورزشگاه ها را پر کند. برانکو مجموعه ای از بازیکنان جوان و گمنام فوتبال ایران را تبدیل به ستاره های گرانقیمت و ملی‌پوش فوتبال ایران کرد. پرسپولیس حالا شکل گرفته و تصمیمات اشتباه می تواند به معنای سقوط مجدد و انتها روزهای خوب باشد. پرسپولیس نمی تواند به عقب بازگردد و باید حرکتی را که با برانکو و بازیکنان مستعد آغاز کرده، ادامه دهد. مسیری که به مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان رسید، می تواند به فینال و قهرمانی بینجامد.

 

 


برانکو و پرسپولیس


پرسپولیس ۲ فصل از پنجره نقل و انتقالاتی محروم است و برانکو باید تیم او را براساس آنچه امروز دارد برای موفقیت در دوسال آینده آماده کند؛ اما آیا خود برانکو در نهایت با پرسپولیس همکاری اش را ادامه خواهد؟ انتها این فصل از لیگ برتر به معنای انتها یافتن قرارداد برانکو و نه بازیکن نامدار تیم است. برانکو می ماند؟ باشگاه می خواهد با برانکو ادامه بدهد؟ با توجه به اینکه پرسپولیس نمی تواند تا ۲ پنجره آینده بازیکنی جذب کند منطقی ترین کار ادامه همکاری با برانکو است که این تیم را خودش ساخته و بهتر از هرکسی می شناسد. 


امروز و بعد از دوسال، انتقادها از کار برانکو شروع شده و او که زمانی تنها مورد تعریف رسانه ها بود حالا و بعد از حذف از فینال آسیایی با چالش رسانه ای هم مواجه است. او اما برنامه اش برای پرسپولیس با وجود نتیجه بد مقابل الهلال برنامه ای بوده که جواب داده است. او در این فصل و در هفته هشتم با یک بازی و ۲ امتیاز کمتر از پارس جنوبی در رده دوم قرار دارد و اگر بازی عقب افتاده اش را ببرد، می تواند صدرنشین شود. پرسپولیس با برانکو فصل قبل تا هفته هشتم پنج برد، سه مساوی و هجده امتیاز به دست آورده بود اما امسال پنج برد، دو تساوی و یک باخت به دست آورده است. در حقیقت تیم برانکو که به شدت درگیر دیدارها لیگ قهرمانان آسیا هم بود، توانسته تا الان تقریبا به اندازه فصل قبل امتیاز بگیرد؛ اما مساله قابل توجه این است که تیم برانکو در این فصل ۱۶ گل در ۸ بازی زده و این میانگین ۲ گل در مسابقه است. البته که این تیم در فصل قبل در ۸ هفته فقط ۲ گل خورد اما امسال شش گل دریافت کرده است. این به خوبی می تواند وضعیت پرسپولیس این فصل را نشان دهد. برانکو توانست مشکل خط حمله و کمبود گلزنی تیم او را حل کند؛ اما از طرفی با وجود جذب چند مدافع خوب این تیم در ساختار تدافعی اش دچار مشکل شده است.

 

 


چهره پرسپولیس آینده

 

پرسپولیس در ۲ سال آینده نهایتا تیمی با همین شکل و شمایل خواهد بود. این تیم نمی تواند در ۲ فصل نقل و انتقالاتی بازیکن جدیدی بگیرد و باید همه مهره هایش را هم حفظ کند. اتفاقی غیرقابل پیش بینی که می تواند همه برنامه های برانکو را تحت تاثیر قرار بدهد. این در حالی است که به عنوان نمونه علیرضا بیرانوند دروازه بان اول این تیم ظاهرا قصد دارد در نیم فصل برای خدمت سربازی به تراکتورسازی برود. در این وضعیت برانکو باید چه تصمیمی بگیرد؟ او اگر به ادامه همکاری تمایل نشان بدهد آن وقت ماجرا امیدوارانه تر است چرا که او تیمی جوان را در اختیار دارد که در دوسال آینده تنها ۲ بازیکنش به سن بازنشستگی نزدیک می شوند که البته مهمترین آن ها سیدجلال حسینی است که در آن زمان ۳۸ سال سن خواهد داشت. نفر بعدی حسین ماهینی ۳۱ ساله است که در آن زمان ۳۳ ساله می شود و البته که هنوز می تواند یکی ۲ سال دیگر بازی کند. با این وصف به نظر می رسد پرسپولیس تا حدودی از نظر بازیکن با مشکل مواجه نخواهد شد اما یادمان نرود در این تیم بازیکنانی غیرقابل پیش بینی هم هستند که ممکن است باشگاه برای ادامه همکاری با آن ها دچار مشکلاتی شود.

 


حرکت به سمت قله


پرسپولیس با برانکو مسیری را آغاز کرده و اگر منطقی نگاه کنیم قدم های خوبی هم در راه برداشته است. این تیم امروز در مقطعی است که باید به سوی رسیدن به قله حمایت و تجهیز شود. برانکو در فصل جدید با جذب بازیکن و حتی اعمال تغییرات تاکتیکی به نمایش گذاشت که به دنبال ساختن تیمی نزدیک به سطح استاندارد فوتبال حرفه ای است. پرسپولیس در ۲ سال گذشته بهترین نمایش فوتبالی را در سطح ایران داشته و در برابر اکثر تیم های آسیایی موفق بوده است. این موفقیت به حدی بوده که اگر امروز پرسپولیس به جای الهلال در فینال بود سبب تعجب نمی شد. حالا پرسپولیس در مرحله ای حساس و دشوار قرار دارد. زیادی معتقدند این تیم بعد از محرومیت از نقل و انتقالات و محرومیت طارمی و متعاقب آن شکست برابر الهلال وارد بحران خواهد شد اما اگر تصمیمات درست در این مقطع برای این تیم گرفته شود پرسپولیس می تواند مسیر درستی که در آن قرار گرفته را ادامه بدهد.

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار