ال پلادو، بازهم مانع سرخپوشان شد

زخم دوباره پرسپولیس از دیاز بعد از ۲۴ سال!

وقتی دقایق پایانی بازی پرسپولیس و الهلال چهره مطمئن دیاز بر روی تصویر تلویزیونی نقش بست بی اختیار به یاد ۲۴ سال قبل افتادیم، بازی پرسپولیس و نیسان ژاپن و برد تیم نیسان با گل آقای ال پلادو.

به گزارش "توپ"، رامون دیاز از جام جهانی ۱۹۸۲ اسپانیا در فوتبال جهان شناخته شده و خیلی زود جذب باشگاه های خارجی شد. گلزن بزرگ تیم ریورپلاته که در ۱۲۳ بازی ۵۷ گل زده بود، در ۲۳سالگی آرژانتین را به مقصد ایتالیا ترک کرد. رامون دیاز که در کشورش به لقب ال پلادو  مشهور است در ۴ تیم ایتالیایی معروف یعنی اینتر میلان، فیورنتینا، ناپولی و آوه لینو و سپس موناکوی فرانسه ۶۰ گل زد که البته ازتعداد گل های فراوانش در لیگ کشورش، میانگین پایین تری داشت به همین دلیل او در ۳۱ سالگی به کشورش برگشت تا مثل سابق به اوج برسد. او در این بازگشت موفق در ۲ فصل ۲۷ گل برای تیم سابقش ریورپلاته زد و در ۳۲ سالگی جذب لیگ نوظهور و پولدار ژاپن شد.


مسابقات فوتبال جام در جام آسیا در سال ۱۹۹۲ صحنه اولین رویارویی رامون دیاز با تیم نیسان که بعد از حرفه ای شدن رسمی لیگ این کشور به یوکوهامامارینوس تغییر نام داده بود، با تیم پرسپولیس بود. پرسپولیس و نیسان به فینال جام در جام رسیده و در بازی رفت که دی ماه برگزار شد ۲ تیم در یوکوهاما ۱-۱ کردند، حالا پرسپولیس آماده بود تا در تهران برای بار دوم قهرمان جام در جام شود؛ اما وقتی نیسانی ها برای بازی برگشت به تهران آمدند برف تهران مانع برگزاری بازی بین ۲ تیم بود. در بهمن ماه، ماه فوریه سال تازه میلادی، نیسانی ها رامون دیاز را جذب کردند، مهاجم جدید آرژانتینی امید تیم نیسان بود. ژاپنی ها که در آن مقطع سراغ بازیکن های مسن و بازنشسته مثل زیکوی ۴۱ ساله برای تیم کاشیما رفته بودند، رامون دیاز ۳۴ ساله را سرحال و آماده می دیدند و حق هم داشتند چون این بازیکن در لیگ کشورش ۲۷ گل زده بود .


بازی در روز ۲۷فروردین ماه ۱۳۷۲ برگزار شد، پرسپولیس اما برخلاف نیسان از آمادگی دور مانده بود. پروین که همزمان مربی تیم ملی و پرسپولیس بود در سال ۷۲ آن قدر از پرسپولیس دور شده بود که دیگر رسما تنها خستگی خود را برای پرسپولیس می آورد. ۱۰۰ هزار تماشاگر در دقیقه ۸۰ رفته رفته شعار علیه تیم خود را آغاز کردند ولو این که مساوی ۰-۰ در تهران پرسپولیس را قهرمان می کرد؛ اما هوادار راضی به مساوی ۰-۰ نبود و باور نداشت که رامون دیاز قرار است تاریخ را تغییر دهد و در دقیقه ۸۰ چنین هم کرد و نیسان را به قهرمانی آن دوره جام در جام آسیایی رساند.

 


رامون که در ۲۳ سالگی از تیم ملی آرژانتین دور شده و جای خود را به کمپس و والدانو و پاسکولی و بعدتر ها کانی جیا داده بود؛ بعدها مربی تیم های بزرگی چون ریورپلاته و سن لورنزو و ایندپندیانت در لیگ کشورش شد و سپس آن قدر مقبول واقع شد تا تیم ملی پاراگوئه او را برای خود استخدام کرد و حتی به انگلیس هم رفت. دیاز اما درست یک سال و یک روز پیش  به الهلال آمد و در یک چالش تاریخی بهترین تیم ممکن را برای  الهلال ساخت، تیمی که بدون شکست در یک سال در لیگ عربستان و لیگ قهرمانان آسیا کار کرد و برد و برد و کار کرد تا در مسابقه با پرسپولیس برنده مجموع دو بازی شده و فینال در آسیا را تجربه کند .

 

۲۴سال قبل هم همین طور بود، آن روز رامون دیاز نگذاشت پرسپولیس قهرمان شود، رامون دیازی که در ۳۴ سالگی قهرمانی را از پرسپولیس گرفت حالا بعد از ۲۴ سال در ۵۸ سالگی یک بار دیگر پرسپولیس را ناکام کرد ...بار دوم و تنها یک مرد، جناب آقای ال پلادوی کبیر!

 

نویسنده مهدی حدادپور

ورزش۳

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار