یادداشت بعد از صعود تیم نوجوانان

آلمان ها نگران هستند، ما نگران‌تر

نوجوانان ایران با ۳ گل نوجوانان کاستاریکا را شکست دادند و با ۹ امتیاز در صدر جدول رده بندی گروه قرار گرفتند.

به گزارش "توپ"، شاگردان عباس چمنیان حالا به مرحله حذفی رقابت های جام جهانی نوجوانان رسیده اند و به دنبال تاریخ‌سازی بیشتر نیز هستند. آن ها امروز همچون دو دیدار قبلی پیروزی پرگلی را به دست آوردند تا بهترین خط دفاع گروه و برترین خط حمله تورنمنت لقب گیرند. نکته جالب این که ۷۰ درصد گل ها نیز در جریان بازی و با کار تاکتیکی به ثمر رسیده است. زیر ۱۷ ساله های فوتبال کشورمان سومین تیم برتر در شوتزنی هستند و از دو تیم بالایی (گینه و مالی) درصد شوت در چارچوب بیشتری دارند.


 
امشب در هند، ایرانی ها ۳ گل زدند و چند گل هم نزدند. هرچه حریف از هم گسیخته بود، ما یکپارچه و منظم بودیم. گل اول و دوم از روی نقطه پنالتی زده شدند اما گل سوم نشان داد ایران کارهای ترکیبی را نیز به خوبی بلد است. در بازی با آلمان تک به تک های بسیاری هدر رفت اما سرداری روی گل سوم نشان داد، شاگردان چمنیان در گل کردن تک به تک ها هم قهار هستند. در بازی با آلمان بیش از ۸۰ درصد ترکیب تیره پوشان اروپایی را بازیکنان شاغل در بوندس لیگا تشکیل می دادند اما یوزها ثابت کردند در صورت توجه ویژه به آن ها، قابلیت شگفتی سازی را دارند. البته لفظ شگفتی سازی برای نوجوانان ما قابل درک نیست چرا که در چهره شان چنان عزمی وجود داشت که انگار آماده پیروزی بر هر رقیبی هستند!


 
پیروزی ۳-۱ مقابل گینه و ۴-۰ مقابل آلمان کار بزرگ از سوی یوزهای نوجوان ایرانی بود اما یک برد پرگل و قاطعانه دیگر، برای اثبات قدرت کسانی  به نظر میرسید. ۴ سال پیش ایران بدون شکست از مرحله گروهی این رقابت ها صعود کرد اما در مرحله بعد با ۴ گل مغلوب قهرمانِ رقابت ها یعنی نیجریه شد و از پیش‌روی بیشتر باز ماند. ۲ سال پیش نیز ملی پوشان زیر ۱۷ سال کشورمان از صعود به جام جهانی شیلی باز ماندند و ناکامی بزرگ برای فوتبال پایه را رقم زدند.
 


اما از بین بازیکنانی که در جام جهانی ۴ سال پیشِ امارات همراه تیم ملی بودند، هم اکنون ۱۱ فوتبالیست در سطح اول فوتبال ایران بازی می کنند و تنها سعید عزت اللهی به تیم ملی بزرگسالان دعوت می‌شود که دلیل عمده آن نیز حضورش در فوتبال اروپاست.
 
بنابراین پیروزی های اخیر تیم نوجوانان در کنار خوشحالی و خرسندی بسیار زیاد، نگرانی عمیقی را نیز در دل فوتبال‌دوستان ایرانی ایجاد کرده است. چرا که همه نگران آینده بازیکنان تیم ملی هستند؛ نگران از این که سرمایه های فعلی فوتبال ایران که با بهترین های جهان شانه به شانه می‌شوند به فرجام نیک نرسند و در میانه راه، دچار لغزش و از مسیر خارج شوند.


 
در راستای عدم این اتفاق، مسئولان و مربیان نقش بسزایی دارند. مسئولان در راستای ایجاد بستری برای حفاظت از آن ها و مربیان برای هدایتشان در راه رسیدن به موفقیت های بعدی. البته نقش خودِ بازیکنان در این مهم از دیگران بسیار بیشتر و پررنگ تر است. چرا که آنان هستند که هدر نهایت همه چیز را رقم می زنند و آن ها باید تصمیمات مهم و حیاتی را به درستی بگیرند.


 
 نباید فراموش کرد هدف از برگزاری مسابقات فوتبال پایه، ایجاد تیم ملی بزرگسالان قدرتمند است و باید دید در جام جهانی قطر، ما تیمی در قواره بزرگان فوتبال جهان خواهیم داشت؟!
 
تیم ملی ایران در رده های سنی مختلف به بالاترین سطح مسابقات فوتبال در دنیا رسیده و حالا وقت پرورش هرچه بهتر این نهال تازه روییده است. از دلفی ها، از صیادها، حسین زاده ها و... باید بازیکنانی ساخت که فوتبال این مرز و بوم را دچار تغییر و تحول کنند. شاگردان چمنیان با ۳ بازی، بهترین نتیجه تاریخ فوتبال ایران را رقم زده اند اما کار آن ها هنوز شروع هم نشده؛ آن ها فعلا باید تلاش کنند و در هر مسابقه ای پیروز شوند تا به پیراهنی برسند که هم اکنون در تن آزمون، چشمی، سیدجلال، بیرانوند و... است، آن وقت کارشان شروع می‌شود.


 
آلمانِ همیشه منسجم و کاستاریکای قدرتمند با ۴ و ۳ گل از ایران شکست خوردند و نقطه مشترک گزارش رسانه هایشان از این دیدارها، برحق بودن نتیجه مسابقه بود. حالا ژرمن ها نگران از این شکست در نوجوانان و بحران احتمالی در چند سال آینده هستند اما ما نگران‌تر از آن ها برای حفظ و پرورش ستاره های زیر ۱۷ سالمان هستیم.

 

محمد همتی

ورزش۳

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار