چاهی که شیلیایی‌ها برای بولیوی کندند و خودشان در آن گرفتار شدند!

شیلی با قبول شکست در خانه برزیل نتوانست برای سومین بار متوالی جواز حضور در جام جهانی را کسب کند اما در ناکامی‌اش یک عامل دیگر که خودش مسبب آن بود هم نقش داشت.

، مرحله انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه در منطقه آمریکای لاتین برای شیلیایی‌ها صحنه تحقق حکایت «از ماست که بر ماست» بود.

شاگردان خوان آنتونیو پیتزی در حالی که با بردن بازی و یک تساوی می‌توانستند راهی جام جهانی شوند، ۳ بر صفر به برزیل باختند و با سقوط به رده ششم جدول از صعود به جام جهانی باز ماندند. در ناکامی آنها اما عامل دیگری هم تأثیرگذار بود که شاید در خاطر کمتر کسی مانده باشد.

هفتم سپتامبر سال ۲۰۱۶ (۱۵ شهریور ۱۳۹۵) شیلی در خانه‌اش برابر بولیوی با تساوی یک بر یک متوقف شد. پس از آن بازی شیلیایی‌ها پی بردند که میهمان آنها از یک بازیکن غیرمجاز (نلسون کابررا) استفاده کرده و به همین دلیل به دادگاه حکمیت در ورزش (CAS) شکایت کردند و به این ترتیب بازی ۳ بر صفر به سود آنها اعلام شد. ماجرا اما به همین جا ختم نشد!

پس از شیلیایی‌ها، فدارسیون فوتبال پرو هم که دوم سپتامبر همان سال در خانه بولیوی یک بر صفر باخته بود هم به دادگاه حکمیت در ورزش شکایت کرد (کابررا مقابل پرو هم بازی کرده بود) و به این ترتیب باختش به پیروزی ۳ بر صفر تبدیل شد.

شکایت شیلی در واقع برای این تیم ۲ امتیاز بیشتر از نتیجه‌ای که خودش کسب کرده بود به ارمغان آورد در حالی که اعتراض پرویی‌ها ۳ امتیاز برای آنها به همراه داشت و همین یک امتیاز بیشتر در نهایت سبب شد پرو بالاتر از شیلی به پلی‌آف راه پیدا کند و شانس صعود به جام جهانی داشته باشد.

پرو و شیلی در جدول رده بندی منطقه آمریکای جنوبی هر دو ۲۶ امتیازی هستند اما پرو به دلیل تفاضل گل بهتر (مثبت یک) نسبت به شیلی (منفی یک) به عنوان پنجمین تیم آمریکای لاتین به پلی‌‌آف بین قاره‌ای برای مصاف با نیوزیلند نماینده اقیانوسیه رفت و شیلی پس از دو دوره حضور متوالی در جام جهانی و در حالی که قهرمان دو دوره اخیر کوپا آمه‌ریکا بوده است از سفر به روسیه باز ماند.

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار