در گفت‌وگو با تسنیم

مقیم: پیروزی مقابل نام بزرگی چون آلمان باید برای فوتبال‌مان با اهمیت باشد/ در مرحله بعد همین ظرفیت حفظ شود

مربی تیم‌های ملی پایه ایران معتقد است که پیروزی مقابل نام بزرگی چون آلمان باید برای فوتبال ایران اهمیت بسیار زیادی داشته باشد.

مسعود مقیم در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی در خصوص عملکرد تیم فوتبال نوجوانان در جام جهانی زیر ۱۷ سال و پیروزی با ارزش ۴ بر صفر مقابل آلمان، گفت: اولین چیزی که در تیم نوجوانان ما به چشم آمد، این بود که پشت این تیم یک تفکر خوب قرار دارد که توسط بازیکنان اجرایی شد. وقتی کادرفنی با یک ایده خوب کار می‌کند و بازیکنان هم قابلیت کار کردن با این ایده‌ها را داشته باشند، نتیجه همین می‌شود. مشخص است کادرفنی به خوبی توانایی و قابلیت‌های تیمش را شناسایی کرده و براساس آن هم برنامه‌ریزی داشته است. بازیکنان هم تفکرات مربی را به خوبی اجرا کردند که حاصل آن موفقیت در دو بازی اخیر بود.

وی با اشاره به پیروزی شگفت‌انگیز چهار بر صفر مقابل آلمان اظهار داشت: در بازی با آلمان ساختار تیمی ما در زمان حمله و دفاع منسجم بود و تمام کارهای تیمی به خوبی انجام شد. بازیکنان ما بلد بودند چگونه دفاع کرده و از فضاهای موجود در زمین استفاده کنند. آنها متوجه این بودند وقتی تیم حریف صاحب توپ است، از فضاها چگونه استفاده کنند و اجازه بازیسازی را از هافبک‌های آلمان گرفتند. زمانی هم که صاحب توپ می‌شدیم اضافه شدن به حمله فوق‌العاده بود و بیشتر مواقع نسبت به مدافعان حریف برتری عددی داشتیم. جاگیری مناسب و زمان‌سنجی خوب باعث شد مقابل آلمانی منظم که در فوتبال پایه هم زبانزد است، پیروز شویم. این یعنی حریف به خوبی آنالیز شده بود و ضعف دفاع آنها را به خوبی شناسایی کرده بودیم. به نظرم حتی می‌شد بیشتر از چهار گل بزنیم، اما به‌هرحال این بازیکنان، نوجوان و احساسی هستند که ممکن است برخی موقعیت‌ها را در فضای احساسی و کم تجربه بودن از دست بدهند. با این حال بازیکنان به خوبی فضای منسجم را تا لحظات پایانی حفظ کردند و به یک پیروزی ارزشمند رسیدند.

مربی تیم‌های ملی پایه کشورمان افزود: نتیجه‌ای که اکنون تیم نوجوانان گرفته، نشان می‌دهد کل ساختار تیم ما خوب بوده است، از داخل فدراسیون گرفته که تیم را پشتیبانی کرده‌اند تا کادرفنی که با برنامه‌ریزی مناسب بازیکنان را به این سطح رسانده است. به نظرم بازی کردن مقابل تیم آلمان که در دنیا جزو نام‌های بزرگ است، سختی‌های زیادی دارد و با این نظم بازی کردن و پیروز شدن، باید برای فوتبال ما اهمیت بالایی داشته باشد.

مقیم در پاسخ به این سؤال که آیا تیم نوجوانان می‌تواند در مرحله حذفی هم چنین انسجامی را به لحاظ فنی و بدنی حفظ کند، گفت: قطعاً دور بعد، شرایط سخت‌تر خواهد شد. تیم‌های قدرتمند هم به مرحله حذفی می‌آیند و با برنامه‌تر وارد بازی می‌شوند. با این حال چون در رده نوجوانان بازیکنان احساسی هستند، کنترل سخت‌تر می‌شود. اینکه بازیکنان برای مرحله بعدی چگونه احساسات‌شان را کنترل کنند، اهمیت دارد. اگر بازیکنان همین ظرفیت را حفظ کنند و ۵۰ درصد مواردی را که مربی می‌گوید، انجام دهند، می‌توانند موفق باشند و این تیم روزهای خوبی در آینده خواهد داشت.

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار