هفته هشتم لیگ برتر فوتبال

استقلال بدون فرمانده از قعر جدول جدا می‌شود؟/ دربی خوزستان و تقابل‌های زیبای تهران - اصفهان

هفته هشتم لیگ برتر با برگزاری دیدار استقلال و سپیدرود آغاز می‌شود که مسابقه‌ای حساس برای آبی‌پوشان تهرانی محسوب می‌شود.

، لیگ برتر فوتبال به هفته هشتم رسید و امروز (سه‌شنبه) چهار دیدار برگزار می‌شود و در مهم‌ترین دیدار هفته استقلال در رشت میهمان سپیدرود خواهد بود. تیم پرطرفدار پایتخت که در قعر جدول است باید بدون سرمربی به مصاف سپیدرودی برود که این روزها روحیه دارد.

سپیدرود رشت - استقلال
استقلال در شرایطی باید در ورزشگاه عضدی رشت به مصاف سپیدرود برود که قعرنشین و در رده شانزدهم جدول است. آن هم بدون سرمربی و از هفته گذشته که علیرضا منصوریان از سمت خود استعفا کرد و دستیارانش هم تیم را ترک کردند، هنوز سرمربی آبی‌ها انتخاب نشده است. مسئولان باشگاه تصمیم گرفتند میک مک‌درموت، مربی بدنساز تیم‌شان را به عنوان سرمربی موقت انتخاب کنند اما این مربی هم محروم است و نمی‌تواند روی نیمکت بنشیند. از همین‌رو از کادرفنی آبی‌ها هیچ‌کس به جز صالح مصطفوی روی نیمکت نخواهد بود که او هم فقط آنالیزور است و مسلماً با این شرایط و مسئولیتی که به عهده دارد، کار سختی پیش‌رو خواهد داشت.

به نوعی می‌توان گفت استقلالی‌ها در بازی مقابل سپیدرود فرمانده‌ای ندارند. آن هم تیمی که چهار هفته است شکستی نخورده و در میانه‌های جدول جای دارد. سپیدرود تیمی بود که شاید کمتر کسی روی آنها حساب باز می‌کرد، اما شاگردان علی نظرمحمدی با همین شرایط در چهار هفته گذشته موفق به شکست صنعت نفت و پیکان شده‌اند و در بازی‌های خارج از خانه مقابل سپاهان و استقلال خوزستان هم به تساوی رسیده‌اند. سپیدرود در بازی‌های خانگی خود فقط یک شکست مقابل سیاه‌جامگان دارد و از نظر آماری مطمئناً می‌توان روز سختی را برای آبی‌ها تصور کرد.

ذوب‌آهن اصفهان - سایپا
مطمئناً تقابل امیر قلعه‌نویی و علی دایی، جذابیت بالایی ایجاد خواهد کرد. حتی بدون در نظر گرفتن اینکه این دو مربی روی نیمکت چه تیم‌هایی می‌نشینند، تقابل‌شان می‌تواند جذاب و هیجان انگیز باشد. مربیانی که یکی در استقلال و دیگری در پرسپولیس سابقه دارد و هر کدام هم محبوبیت خاصی میان هواداران دارند. با این حال دست روزگار قلعه‌نویی را سرمربی ذوب‌آهن کرده و علی دایی هم روی نیمکت سایپا می‌نشیند.

شرایط طوری رقم خورده که دو تیم در جدول رده‌بندی هم همسایه شده‌اند. سایپا با ۱۱ امتیاز و ذوب‌آهن با ۱۰ امتیاز رتبه‌های ششم و هفتم را در اختیار دارند. این دیدار می‌تواند از نظر جدولی برای هر دو تیم حائز اهمیت باشد. سایپا با پیروزی در این بازی می‌تواند فاصله خود را با صدر جدول کمتر و با رقبای پایین دست خود بیشتر کند. ذوب‌آهن هم برای اینکه کم‌کم به جمع مدعیان بپیوندد، به کمتر از پیروزی خانگی راضی نخواهد شد. پیروزی ۶ بر صفر ذوب‌آهن در آخرین بازی خانگی مقابل استقلال خوزستان، از تیم امیر قلعه‌نویی، تیمی خطرناک  ساخته، اما سایپا نیز با علی دایی دست و پا بسته نیست. این تیم که نتایج خوبی در فصل جاری کسب کرده، به دنبال قهرمانی و حداقل سهمیه آسیاست و از همین‌رو علی دایی و شاگردانش سعی می‌کنند مقابل هیچ حریفی کم نیاورند. همین مسئله می‌تواند جذابیت‌های بازی را بیشتر کند و البته می‌توان پیش‌بینی یک بازی با کیفیت را هم کرد.

فولاد خوزستان - استقلال خوزستان
دربی خوزستان چند سالی است که بین دو تیم فولاد و استقلال برگزار می‌شود. دو تیم قرمز و آبی جنوب کشور که در این سال‌ها همیشه یکی از تیم‌ها با فراز و نشیب همراه بوده است. یعنی کمتر پیش آمده که فولاد خوزستان و استقلال خوزستان در شرایطی برابر به هم برسند، اما داستان دربی همیشه فرق دارد. مثل تمام دربی‌های دنیا، فرقی ندارد که چه تیمی چه شرایطی دارد و نتیجه‌ای که در زمین کسب می‌شود، ارتباطی به جایگاه تیم‌ها در جدول ندارد.

اگر فولاد، چهارم جدول و در یک قدمی پرسپولیس باشد یا استقلال خوزستان در رتبه پانزدهم جدول و در یک قدمی استقلال قرار بگیرد، بازهم شرایط دربی تفاوت دارد. این دربی هم علاوه بر این مسائل، تفاوت‌هایی هم با دربی‌های قبلی خوزستان خواهد داشت. پیش از هر چیزی عبدالله ویسی و سیداکبر پورموسوی، دو همکار سابق در تیم استقلال خوزستان با هم روبه‌رو می‌شوند. پورموسوی که روزی از دستیاری ویسی به سرمربیگری استقلال خوزستان رسید، این فصل هدایت فولاد را به عهده دارد و اتفاقاً شرایطش نسبت به همکار سابق بهتر است. دو رفیقی که گذشته با هم دچار مشکل شدند، اما حالا آشتی کرده‌اند و حالا منتظر یک دوئل حسابی هستند. ویسی می‌گوید هر نتیجه‌ای در این بازی کسب شود، امتیاز از خوزستان خارج نخواهد شد، اما باید خوب بداند که در صورت شکست، اوضاع تیمش بغرنج‌تر و شرایطش برای ادامه کار سخت‌تر خواهد شد.

نفت طلاییه - سپاهان
دیدار هفته گذشته سپاهان و پرسپولیس، یکی از جذاب‌ترین دیدارهای لیگ بود. بازی با کیفیتی که دو تیم انجام دادند، باعث شد بازی جذابی در اصفهان انجام شود و سپاهان هم با متوقف کردن پرسپولیس قدرتمند روحیه گرفت. حالا سپاهانی‌ها پس از یک هفته خوب، به مصاف تیمی می‌روند که حسابی در بحران است. نفت طلاییه این فصل از ابتدا در بحران بود و  سه بار سرمربی‌اش تغییر کرد و حالا علی کریمی هدایت این تیم تهرانی را به عهده دارد. شاید جذابیت نفت فقط روی نیمکتش باشد که با شروع سرمربیگری کریمی، این جذابیت وارد این تیم بحرانی شده است.

از نظر جدولی شرایط نفت و سپاهان چندان تفاوتی ندارد و این تیم‌ها به ترتیب ۶ و ۷ امتیازی هستند. یعنی با همین شرایط اگر نفت بتواند از بازی خانگی خود به یک پیروزی برسد، می‌تواند از بحران خارج شده و سپاهان را وارد بحران کند. مسلماً تیم تحت هدایت کرانچار، می‌خواهد پس از مصاف با پرسپولیس وارد یک ثبات شود و سرمربی با تجربه کروات می‌داند که بحران برای تیمش سم است. کریمی هم قصد دارد در تعطیلات پیش‌رو تیمش را آماده‌تر از قبل کند، مطمئناً از اهمیت این بازی با خبر است که یک برد چقدر می‌تواند به او و تیمش روحیه بدهد و همین مسئله و میل به پیروزی در دو تیم، می‌تواند دیدار نفت و سپاهان را جذاب‌تر کند.

تسنیم برنامه کامل دیدارهای هفته هشتم به شرح زیر است:

سه‌شنبه، چهارم مهر ماه ۹۶
سپیدرود رشت-استقلال تهران- ورزشگاه عضدی رشت - ساعت ۱۶:۱۵
داور: محمدحسین زاهدی فرد، کمک‌ها:علی میرزابیگی – تورج عیوض محمدی، داور چهارم: یاسر همرنگ – ناظر: حسین نجاتی

ذوب آهن اصفهان- سایپـا تهران- ورزشگاه فولاد شهر - ساعت ۱۷:۲۰
داور:سیدمهدی سیدعلی کمک‌ها: حسن ظهیری – قهرمان نجفی –  داور چهارم:علی میرغفاری – ناظر: نادر جعفری

نفت تهران-سپاهان اصفهان- ورزشگاه تختی تهران - ساعت ۱۷:۴۵
داور: رضا مهدوی، کمک‌ها: علیرضا ایلدروم – امیر مبشر، داور چهارم: میلاد بای – ناظر: زاهد بحرینی

فولاد خوزستان-استقلال خوزستان-ورزشگاه غدیر اهواز- ساعت۱۷:۳۰
داور: وحید کاظمی – بابک داوری ، کمک‌ها: فرهاد مروجی ، داور چهارم: پیمان فرخی مهر – ناظر: عبود سنگاشکن

پنجشنبه، ششم مهرماه ۹۶
گسترش فولاد-تراکتورسازی تبریز- ورزشگاه بنیاد دیزل تبریز- ساعت ۱۴
داور: اشکان خورشیدی ، کمک‌ها: هادی طوسی – عسگر محمدی ، داور چهارم: سعید رحیمی مقدم – ناظر: محمدرضا فلاح

سیاه جامگان-پیکان تهران- ورزشگاه امام رضا (ع)- ساعت ۱۶:۴۵
داور: حسن اکرمی ، کمک‌ها: حسن یوسفی – جلیل شعرانی ، داور چهارم:  احمد محمدی – ناظر: حسین خانبان

پارس جنوبی جم-پدیده خراسان- ورزشگاه تختی جم - ساعت ۱۸:۳۰
داور: بیژن حیدری ، کمک‌ها: آرمان اسعدی – امیررضا آشور ماهانی ، داور چهارم: روح الله شریفی – ناظر: فریدون اصفهانیان

تسنیم دیدار پرسپولیس و نفت آبادان به دلیل حضور پرسپولیس در لیگ قهرمانان لغو شده است.

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار