ریزه‌ترین باشگاه، بزرگترین بحران

کلکسیونی از اشتباهات کشنده و زجرآور. تاریخ فوتبال ایران از این دست سهل‌انگاری‌ها، سوء مدیریت‌ها، بی‌فکری‌ها و صد البته خودخواهی‌ها و ترجیح منافع شخصی به تیم توسط یک بازیکن، بسیار به خود دیده است.

مجموعه عواملی که ضررهای مادی و معنوی بسیاری به فوتبال کشورمان تحمیل کرده‌اند و نکته تأمل‌برانگیز ماجرا هم اینکه گویا قرار نیست از شکست‌ها و اشتباهات، پلی به سوی پیروزی و جلوگیری از اشتباهات ساخته شود. گویا قرار است هر قصور، کج‌فکری، تصمیم نادرست و احساسی و مواردی از این دست، آنقدر مورد بی‌مهری و کم‌اعتنایی(!) مسئولان قرار بگیرد که تبدیل به بحرانی فراگیر و حتی گاهی ملی شود. هفته پیش بود که دلهره و وحشت هواداران پرسپولیس به واسطه ترس از پرونده ژوزه به نقطه پایان رسید. گرچه خسران مالی زیادی نصیب باشگاه شد اما حداقل از حیث معنوی، اتفاقی تلخ گریبانگیر تیم و هوادارانش نشد. همان پرونده‌ای که محمد رویانیان در مقطع مدیرعاملی‌اش درباره آن گفته بود: «فوقش دبه می‌کنیم» اما وقتی در دبه باز شد، بوی تعفن بدهی، تهدید، خطر کسر امتیاز و محرومیت، فضای فوتبال کشور را پر کرد.

در هر حال تمام اینها چند روز پیش با پرداخت چند میلیارد تومان ناقابل خنثی شد. پرسپولیس و هوادارانش نفس راحتی کشیدند و خود را مهیای دیداری تاریخی و حماسی مقابل الهلال عربستان در نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا می‌کردند که به یکباره بمب مخرب ترکید. دقیقاً مشابه آنچه از گروه‌های خرابکار در سراسر دنیا دیده‌ایم و به یاد داریم، در ظاهر همه چیز خوب پیش می‌رفت غافل از اینکه تبعات هوس زودگذر مهدی طارمی بعد از یک سال در حساس‌ترین مقطع، دامن پرسپولیس را خواهد گرفت. این مهاجم پس از آقای گلی در لیگ برتر پانزدهم، به اصرار باشگاه و هواداران برای تمدید قرارداد پشت کرد و در پوزیشنی «فردمحور»، تصمیم گرفت تنها به منافع خود بیندیشد. طارمی در تصمیمی عجیب راهی ترکیه شد و با تیم ریزه اسپور این کشور قرارداد بست و عجیب‌تر اینکه ۲ هفته بعد منصرف شد و به جمع سرخپوشان بازگشت.

همین فعل و انفعال به ظاهر ساده، باعث شده حالا «ریزه»ترین باشگاه جهان، بزرگ‌ترین بحران را به پرسپولیس تحمیل کند. طارمی وقتی تصمیم به بازگشت گرفت، حدس می‌زد که ممکن است شرایطی ناگوار انتظارش را بکشد. آنجا که در صحبت با مدیر برنامه‌هایش گفته بود: «بالاتر از سیاهی که رنگی نیست. برمی‌گردم پرسپولیس حتی اگر محروم شوم.» همان موقع زنگ خطر از سوی رسانه‌‌ها به صدا درآمد اما هیچ مسئولی توجه نکرد. هیچ مسئولی از فرد یا تیم حقوقی مطلع از قوانین بین‌المللی فوتبال نخواست که ابعاد این بازگشت را بررسی کنند. احتمالاً مسئولان وقت (فعلی) باشگاه پرسپولیس و حتی فدراسیون فوتبال هم مثل رویانیان پیش خود گفته‌اند: «فوقش دبه می‌کنیم!» اما در پایان باید جمله‌ای هم به مهدی طارمی یادآوری کرد؛ اینکه گاهی تصمیمات آنقدر غیراصولی و غیرمنطقی است که باعث می‌شود بالاتر از سیاهی هم رنگی باشد... خیلی سیاه‌تر از سیاه.

اختصاصی

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار