۵۰۰ میلیون تومان هزینه آماده‌سازی تیم ملی سنگنوردی شده است

زارعی: در بازی‌های آسیایی جاکارتا توانایی کسب مدال را داریم/ مشکل ما نداشتن مجموعه مستقل برای برگزاری اردوهای متمرکز است

رئیس فدراسیون کوهنوردی و سنگنوردی گفت: برای بازی‌های آسیایی جاکارتا توانایی کسب مدال را داریم اما برای المپیک ۲۰۲۰ به هیچ وجه شانس مدال برای ما وجود ندارد.

خبرنگار ورزشی ، رضا زارعی در نشست خبری فدراسیون اظهار داشت: بیست و پنجمین دوره مسابقات سنگنوردی قهرمانی آسیا هفته آینده به میزبانی تهران برگزار می‌شود. با توجه به اینکه سنگنوردی رشته جوانی است تعداد کشورهای آسیایی عضو فدراسیون جهانی محدود است و به همین دلیل ۱۰ کشور به اضافه ایران در مسابقات هفته آینده حضور دارند.

وی افزود: رشته سنگنوردی در حضور ۹ ساله‌اش جذابیت‌های زیادی را داشته و باعث شده تا در جمع بازی‌های المپیک قرار بگیرد اما تعداد کشورهایی که در این رشته فعالیت می‌کنند در سطح آسیا کم است، برای مثال در غرب آسیا تنها ایران فعالیت دارد به همین دلیل در مسابقات تهران کشورهایی از غرب آسیا حضور ندارند. 

رئیس فدراسیون کوهنوردی و سنگنوردی  ادامه داد: کلیت مسابقات کشورهای آسیایی با ۱۲ تا ۱۵ کشور برگزار می‌شود. در این دوره از مسابقات ۱۰ کشور ایران، چین، هنگ‌کنگ، تایوان، هند، اندونزی، ژاپن، کره جنوبی، سنگاپور و قزاقستان حضور دارند.  از بین این کشورها تیم ژاپن بهترین تیم خود را در این مسابقات اعزام می‌کند. ژاپنی‌ها در رشته سنگنوردی بهترین تیم دنیا هستند. کره‌جنوبی نیز تیم بسیار خوبی دارد، اندونزی نیز در رشته سرعت جزو بهترین‌های دنیاست. 

زارعی گفت: مسابقات تهران در ۳ رشته هولدرینگ، سرعت و سرطناب برگزار می‌شود. در واقع ۳ نماد المپیک یعنی قوی‌ترین، سریع‌ترین و بلندترین را در این مسابقات شاهد هستیم. 

وی یادآور شد: از ۴ سال قبل مسابقات تهران را طراحی کردیم تا بتوانیم میزبانی خوبی را در این دوره از رقابت‌ها داشته باشیم. یکی از اتفاقات جالب این مسابقات برگزاری رقابت‌های ماده سرعت است که رکورددار جهان (رضا علیپور) در آن حضور دارد. 

رئیس فدراسیون کوهنوردی و سنگنوردی تصریح کرد: با توجه به اینکه رضا علیپور یک هفته بعد از مسابقات تهران عازم رقابت‌های جام جهانی می‌شود به او پیشنهاد می‌دهیم اگر خسته می‌شود در مسابقات تهران حضور پیدا نکند. البته جدول مسابقات به شکلی است که رضا علیپور بتواند در این رقابت‌ها حضور پیدا کند و بعد از آن عازم جام جهانی شود. در هر حال حضور در مسابقات تهران را به او واگذار کردیم. رضا علیپور در حال حاضر رنکینگ دو جهان را دارد و ما در تلاش هستیم که وی بتواند مرد شماره یک این رشته شود. 

زارعی اشاره‌ای هم به جوایز در نظر گرفته شده برای مسابقات تهران کرد و در این باره اظهار داشت: ۱۶۴ ورزشکار در بیست و پنجمین دوره مسابقات قهرمانی آسیا  حضور دارد. جایزه در نظر گرفته شده برای این مسابقات ۶۰ هزار دلار است. این جوایز از سوی حامی مالی این مسابقات پرداخت خواهد شد که با توجه به مخارج جانبی آن حدود ۱۰۰ هزار دلار می‌شود. پرداخت این رقم واقعا در توان فدراسیون نبود، در این شرایط حامی مالی این مسابقات تمامی هزینه‌ها را تقبل کرده است. هزینه تدارکات تیم ملی ایران برای حضور در این مسابقات نیز حدود ۵۰۰ میلیون تومان است که این مبالغ را هم حامی مالی ما تقبل کرده است. 

وی در پاسخ به این سوال که آیا پس از چند دوره میزبانی رقابت‌های قهرمانی آسیا توانایی میزبانی مسابقات جهانی را هم داریم گفت: با توجه به شرایطی که ما داریم برگزاری مسابقات قهرمانی جهان امکانپذیر نیست اما پس از چند دوره میزبانی مسابقات مختلف آسیایی در رده‌های نوجوانان، جوانان و بزرگسالان فدراسیون جهانی سنگنوردی پیشنهاد برگزاری مسابقات دانشجویان جهان در سال ۲۰۲۰ را به ما داده است و ما در حال مکاتبات لازم برای برگزاری این مسابقات هستیم. در حال حاضر مشکل ما نداشتن مجموعه مستقل برای برگزاری اردوهای متمرکز است. در این باره صحبت‌هایی را با وزارت ورزش و جوانان داشته‌ایم تا در صورت امکان بتوانیم یک دیواره‌ای را در مجموعه آزادی ترسیم کنیم تا از حالا برای بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ خودمان را آماده کنیم.

زارعی در پایان خاطرنشان کرد: برای بازی‌های آسیایی جاکارتا توانایی کسب مدال را داریم اما برای المپیک ۲۰۲۰ به هیچ وجه شانس مدال برای ما وجود ندارد. کشورهای اروپایی برخلاف آسیایی‌ها در رشته‌های بولدنینگ و سرپناه بهتر هستند. در المپیک ۲۰۲۰ مدال به ورزشکاری تعلق می‌گیرد که در هر سه ماده سنگنوردی موفق باشند و این کسب مدال را برای ورزشکاران ما سخت می‌کند. البته جواز حضور به المپیک بسیار مشکل است. چون ورزشکاراتی می توانند در ۲۰۲۰ حضور داشته باشند که در سه رشته موفق باشند و فقط ۴۰ ورزشکار می توانند حضور داشته باشند. اما در المپیک ۲۰۲۴ قرار است مسابقات سنگنوردی تفکیک شود که این شانس مدال را برای ما بیشتر می‌کند.

 

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار