شیخ‌ احمد نشست IOC در لیما را از دست می‌دهد

رئیس شورای المپیک آسیا نشست پیش‌روی اعضای کمیته بین‌المللی المپیک را از دست می‌دهد.

، سایت «اینساید دِ گِیمز» گزارش داد شیخ احمد الفهد الاحمد الصباح نشست پیش‌روی اعضای کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) که قرار است در تاریخ ۱۳ سپتامبر (۲۲ شهریور) در لیما، پایتخت پرو برگزار شود، را از دست خواهد داد.  شیخ احمد کویتی که یکی از تأثیرگذارترین اعضای IOC به شمار می‌رود، به جای حضور در نشست پیش‌روی اعضای کمیته بین‌المللی المپیک در پنجمین دوره بازی‌های داخل سالن و هنرهای رزمی آسیا در ترکمنستان حضور پیدا خواهد کرد.

بازی‌های داخل سالن آسیا که توسط شورای المپیک آسیا - نهادی که ریاست آن برعهده شیخ احمد است - سازماندهی شده، قرار است از تاریخ ۱۷ سپتامبر (۲۶ شهریور) به میزبانی عشق‌آباد، پایتخت ترکمنستان آغاز شود.  انتظار می‌رود ۶ هزار ورزشکار از ۶۵ کشور آسیایی و اقیانوسیه در ۲۱ رشته ورزشی در بازی‌های داخل سالن و هنرهای رزمی آسیا شرکت داشته باشند.

همچنین انتظار می‌رود که بیش از ۲۰ تن از مقامات ارشد کشورهای آسیایی روز جمعه ۱۵ سپتامبر (۲۴ شهریور) وارد عشق‌آباد شوند و شیخ‌سلمان می‌خواهد تا به هنگام ورود آنها در این شهر حضور داشته باشد و از این مقامات استقبال کند. شیخ سلمان این موضوع را به اطلاع توماس باخ، رئیس IOC هم رسانده است.

بین لیما و عشق‌آباد ۱۵ هزار کیلومتر فاصله است و با توجه به نزدیکی زمان برگزاری نشست IOC و بازی‌های داخل سالن و هنرهای رزمی آسیا او احتمالاً نمی‌تواند در لیمای پرو حضور پیدا کند. قرار است در نشست اعضای کمیته بین‌المللی المپیک رأی به میزبانی پاریس و لس‌آنجلس از بازی‌های المپیک و پارالمپیک ۲۰۲۴ و ۲۰۲۸ داده شود. این کمیته ۹۴ عضو دارد که انتظار می‌رود ۶ نفر از جمله شیخ احمد این نشست را در لیما از دست بدهند.

اخیراً ریچارد لای، رئیس اتحادیه فوتبال گوام و عضو پیشین کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) به‌دلیل فساد مالی و عضو کمیته حسابرسی و انطباق فیفا به‌مدت ۹۰ روز از هر گونه فعالیت مرتبط با فوتبال محروم شد. لای به جرم خود مبنی بر دریافت یک‌میلیون دلار رشوه از کاندیدای مردود شده فیفا یعنی محمد بن همام و عضو اتحادیه فوتبال کویت و شورای المپیک آسیا یعنی شیخ احمد اعتراف کرده است.

شیخ احمد الفهد الاحمد الصباح که از او به عنوان یکی از قدرتمندترین چهر‌ه‌های ورزش جهان یاد می‌شود، در پی این اتهامات، از عضویت در شورای فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) استعفا کرد. او که رئیس شورای المپیک آسیاست و از سال ۱۹۹۲ هم عضو کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) است، اتهامات وارده به خود در خصوص پرداخت رشوه به یکی از اعضای فیفا را رد کرده است.

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار