یادداشت میهمان

آقای فلاحت‌پیشه! نتایج مسابقات را رها و به اولویت‌ها توجه کنید

آقای فلاحت‌پیشه! از مواضع جنابعالی؛ می‌توان اینگونه استنباط کرد که به عنوان یک مقام دولتی؛ شدیدا و آشکارا؛ تمایل به دخالت در فوتبال دارید.

، صادق رئیسی‌کیا مدیرعامل پیشین باشگاه راه‌آهن در یادداشتی به اتفاقات اخیر بازی ایران و سوریه و اظهارنظر حشمت‌الله فلاحت‌پیشه پرداخته که عینا در زیر می‌خوانید:

جناب آقای فلاحت پیشه
با درود و احترام
موضع غیراصولی جنابعالی در مورد نتیجه دیدار اخیر تیم های فوتبال ایران و سوریه و پیشنهاد شما برای طرح سوال از وزیر ورزش در این خصوص؛ بهانه ای شد تا نکات زیر را به عنوان یک کارشناس؛ با جنابعالی در میان بگذارم بدین امید که توجه جنابعالی به مسائل و نیازهای ورزش ایران؛ معطوف به این موارد گردد:

۱) نتایج ورزشی به ویژه در ورزش های حرفه ای و تیمی به این سادگی و صراحت که شما تصور کرده اید قابل انتساب به وزیر ورزش نیست.

۲) حتی در قابلیت انتساب نتایج تیم ملی فوتبال به رئیس فدراسون فوتبال نیز کار به این آسانی که شما تصور کرده اید نمی باشد.

۳) از مواضع جنابعالی؛ می توان اینگونه استنباط کرد که به عنوان یک مقام دولتی؛ شدیدا و آشکارا؛ تمایل به دخالت در فوتبال دارید در حالی که نهادها و مراجع بین المللی ورزشی از جمله کمیته بین المللی المپیک، فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا به شدت و آشکارا با دخالت دولت و مقامات دولتی در ورزش و فدراسیون های ورزشی و به ویژه در مورد نتیجه مسابقات؛ حساس و آماده اتخاذ تصمیمات پر هزینه برای دولت ها و مقامات دولتی می باشند.

۴) بسیار ارزشمند و ستودنی است که به عنوان نماینده ملت در مجلس؛ علاقه مند و پیگیر امور ورزشی هستید و حتی آماده تذکر به وزیر ورزش در مورد مسئولیت هایش می باشید اما در اینکه راجع به کدام بخش از مسائل و مشکلات ورزش، ورود و نظارت جنابعالی به ویژه در جایگاه عضوی از کمیسیون امنیت ملی؛ می تواند برای ورزش کشور مؤثر و کارگشا باشد نظرات کارشناسی خود را تقدیم جنابعالی می نمایم.

الف) اینک؛ باشگاه های ورزشی کشور که در لیگ های حرفه ای و لیگ های زیر دسته آنها فعال هستند بعضا برای برگزاری مسابقات ورزشی با یک ایستگاه امنیتی به نام شورای تأمین شهرستان یا استان یا شورای امنیت کشور و‌ بعضا با مصوبات صرفا امنیتی مواجه می شوند و این وضعیت مدت هاست که به حق میزبانی؛ حقوق اسپانسری؛ اقتصادی؛ تجاری و حق پخش تلویزیونی باشگاه ها آسیب جدی؛ وارد می کند. ضمن آنکه امکان مشارکت باشگاه ها را در تأمین نظم و امنیت مسابقه؛ برابر آنچه که در استاندارد ها و الزامات بین المللی و منطقه ای آمده است نادیده گرفته یا به روش های مختلف پرهزینه و ناممکن می سازد.

جنابعالی به عنوان عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس؛ می‌توانید با رویکرد ارتقا نگرش های امنیتی کنونی و برای کاهش هزینه های باشگاه ها از وزیر اطلاعات؛ وزیر کشور و وزیر ورزش؛ تدوین و اجرای یک نظام امنیتی حرفه ای که دغدغه ها و‌ حقوق متقابل باشگاه ها و دستگاه های امنیتی و مشارکت مردمی در تامین امنیت در آن لحاظ شده باشد را خواستار شوید.

ب) جنابعالی می توانید در مورد علت عدم اجرای سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی در وزارت ورزش؛ خواهان توضیح و روشن شدن علل و عوامل آن شوید.

سهم صنعت ورزش در اقتصاد ایران اکنون حدود نیم درصد است در حالی که برآوردها حاکی از وجود حدود ۵۰ هزار فارغ التحصیل ورزشی؛ وجود صدها پروژه نیمه تمام ورزشی؛ وجود دهها ورزشگاه و‌ اماکن ورزشی فرسوده یا مورد استفاده غیر اقتصادی است.

یقینا اجرای سیاست های اصل ۴۴ در ورزش؛ به لحاظ ظرفیت هایی که برای سرمایه گذاری بخش خصوصی فراهم می کند و باعث افزایش اشتغال و تولید و کاهش بیکاری و آسیب های اجتماعی می گردد دارای ارزش ها و ابعاد امنیتی هم هست و چه خوب است حالا که بحمدالله نشان داده اید به ورزش توجه دارید روی این مسأله؛ بیشترین دغدغه را داشته باشید.

ج) جنابعالی می توانید در مورد علل و عوامل عدم تسریع در تدوین لایحه نظام جامع باشگاهداری که یک نیاز فوری برای ورزش ایران است از وزارت ورزش خواهان توضیح و تسریع شوید.

د) موکدا استدعا دارم توجه بفرمایید که ورزش؛ امروزه رسانه ای است فراتر از همه رسانه ها. به همین لحاظ و به دلیل هواداران و قدرت نفوذ و تأثیرگذاری بسیار بالایی که دارد یک بستر و زمینه بسیاری قوی و کارآمد برای تحقق سند چشم انداز و سیاست های کلی نظام از جمله در اصلاح الگوی مصرف می باشد. جنابعالی می توانید جویا شوید که آیا وزارت ورزش و فدراسیون های ورزشی و کمیته ملی المپیک و باشگاه های ورزشی توانسته اند این ظرفیت را در خدمت استراتژی های کشور قرار دهند یا خیر؟ اگر نتوانسته اند جویا شوید که به چه علل و عواملی؟ و‌ اگر توانسته اند تا چه حد؟

ه) می توانید از وزارت ورزش و وزارت بهداشت بخواهید سهم و نقش ورزش در برنامه نظام سلامت را برای مجلس تبیین کند و مشخصا توضیح دهند اگر اصل پیشگیری بهتر از درمان است را قبول دارند در کجای طرح نظام سلامت ایرانیان؛ به آن توجه کرده اند؟

و سپس قضاوت بفرمایید آیا باید میزان توجه ما به ورزش همین باشد یا بیش از این؟

جناب آقای فلاحت پیشه
اکنون که تصمیم گرفته‌اید به ورزش و‌ مسائل آن توجه کنید نتایج مسابقات ورزشی را رها و به این اولویت ها عنایت بفرمایید.

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار