محرومیت مادام‌العمر داور آفریقایی از سوی فیفا

فدراسیون جهانی فوتبال داور یک داور در قاره سیاه را که در جریان یکی از بازی‌های انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه مرتکب اشتباهی محرز و مشکوک شده بود، مادام العمر محروم کرد.

و به نقل از ESPN، فیفا با مجازات داور دیدار تیم‌های سنگال و آفریقای جنوبی در مرحله انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه در قاره آفریقا، دستور برگزاری مجدد این بازی را صادر کرد.

در جریان این بازی که ماه نوامبر سال گذشته با برتری ۲ بر یک آفریقای جنوبی به پایان رسید، ژوزف لامپتی داور غنایی مسابقه، به سود آفریقای جنوبی میزبان یک پنالتی اعلام کرد و دلیل آن را هم اینگونه گزارش کرد که توپ با دست کالیدو کولیبالی، مدافع سنگال برخورد کرده در حالی که تصاویر تلویزیونی نشان می‌داد به هیچ عنوان چنین اتفاقی رخ نداده و توپ به شیوه‌ای کاملاً واضح به زانوی کولیبالی خورده و به زمین افتاده است. پنالتی اعلام شده به گلی منجر شد که تنها پیروزی میزبان در دور پایانی بازی‌های انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه در قاره سیاه را به همراه داشت.

به دنبال این اتفاق سنگالی‌ها از داور مسابقه به فیفا شکایت کردند و این سازمان هم لامپتی را به تأثیرگذاری غیرقانونی بر نتیجه مسابقه متهم و او را تا پایان عمر از قضاوت محروم کرد، حکمی که دادگاه حکمیت در ورزش (CAS) نیز آن را تأیید کرده است.

علاوه بر این اما فیفا دستور برگزاری مجدد بازی در ماه نوامبر سال جاری را صادر کرده است. ثبت نتیجه‌ای دیگر در این بازی می‌تواند تأثیری بزرگ بر سرنوشت گروهی بگذارد که در آن علاوه بر سنگال و آفریقای جنوبی، بورکینافاسو و کیپ ورده هم حضور دارند. سنگال در حال حاضر با یک امتیاز کمتر از بورکینافاسو و کیپ ورده در رده سوم قرار دارد اما در صورت پیروزی در بازی مجددش برابر آفریقای جنوبی می‌تواند صدر جدول را از آن خود کند که در این صورت، ناکامی آفریقای جنوبی برای صعود به جام جهانی قطعی می‌شود.

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار