گاف عجیب فدراسیون دوومیدانی

جدیدترین قسمت از سریال اتفاقات عجیب در اعزام دوومیدانی‌کاران به مسابقات برون‌مرزی مربوط به بانوی دوی ۴۰۰ متر می‌شود.

خبرنگار ورزشی ، موضوع اعزام‌ها در فدراسیون دوومیدانی هر روز رنگ و بوی تازه‌ای به خود می‌گیرد. چند هفته قبل مشکلات زیادی بر سر حضور سه ملی‌پوشان ایران در رقابت‌های قهرمانی جهان در لندن به وجود آمد؛ مشکلاتی که انتقاد تند احسان حدادی قهرمان پرتاب دیسک آسیا و دارند مدال نقره المپیک را به دنبال داشت.

حالا و در جدیدترین ماجرا مربوط به مشکلات اعزام، اشتباه فدراسیون باعث شده الهام کاکلی شانس حضور در بازی‌های داخل سالن آسیا را از دست بدهد.

کمیته ملی المپیک اردیبهشت ماه امسال از فدراسیون‌های شرکت کننده در بازی‌های داخل سالن آسیا درخواست کرد که لیست اولیه ورزشکاران مورد نظر خود را ارائه کنند. این کار در فدراسیون دوومیدانی صورت گرفت و اسامی ۹ ورزشکار به نام‌های حسن تفتیان، علی خدیور، امیر مرادی، مسلم نیادوست، حسین کیهانی، کیوان قنبرزاده، علی ثمری، سپیده توکلی و رضا قاسمی اعلام شد تا نخستین امور مربوط به اعزام به عشق آباد صورت بگیرد.

چند ماه پس از این موضوع، تیمور غیاثی سخنگوی سازمان تیم‌های ملی فدراسیون دوومیدانی روز ۹ مرداد در گفت‌وگو با روابط عمومی فدراسیون اعلام کرد که تفتیان، خدیور، مرادی، نیادوست، کیهانی، قنبرزاده، ثمری، توکلی و الهام کاکلی ۹ ورزشکاری هستند که از ۲۰ مرداد به اردوی آماده سازی تیم ملی که تا پیش از اعزام به بازی‌های داخل سالن آسیا در تهران برگزار می‌شود، دعوت خواهند شد.

وی در خصوص رضا قاسمی نیز عنوان کرد که با توجه به مصدومیت این ورزشکار، به این نتیجه رسیده شد که وی در صورت تایید سلامت پزشک معالج و همچنین افزایش سهمیه دوومیدانی ایران، دیگر ملی‌پوش ایران در ترکمنستان باشد.

اسامی نفرات لیست اول در آن زمان اعلام نشد و بر همین اساس نیز نفراتی که غیاثی معرفی کرد، به عنوان ورزشکاران اعزامی در نظر گرفته شدند. در واقع کاکلی در لیست حضور داشت و قاسمی از شانس کمی برخوردار بود.

غیاثی روز ۲۹ مرداد در مصاحبه دیگری با سایت فدراسیون اعلام کرد که ۱۰ دوومیدانی‌کار از جمله قاسمی و کاکلی در اردوی پیش‌ از اعزام به عشق‌آباد که در ارومیه برگزار می‌شود، شرکت خواهند کرد. زمانی که ورزشکاران خاصی به یک اردوی خاص قبل از یک تورنمنت دعوت می‌شوند، این کار معنای دیگری جز اینکه آنها قرار است در این تورنمنت شرکت کنند، نمی‌دهد.

آنچه تا به اینجا مشخص بود و البته فدراسیون به آن توجهی نمی‌کرد، دعوت از ۱۰ ورزشکار برای اعزام به تورنمنتی بود که فقط ۹ نفر می‌توانستند در لیست قرار بگیرند. گواه این بی‌توجهی نیز مصاحبه پریسا بهزادی نایب رئیس بانوان فدراسیون در روز ۸ شهریور بود که از حضور سپیده توکلی و الهام کاکلی در لیست نفرات اعزامی خبر داد. بهزادی همچنین به این موضوع اشاره کرد که از سوی کمیته ملی المپیک ۲ سهمیه برای بانوان در نظر گرفته شده است.

اوضاع در چند روز قبل عادی بود، تا اینکه خبر رسید کاکلی نمی‌تواند راهی ترکمنستان شود، چرا که فقط ۹ نفر باید در لیست اعزامی‌ها قرار بگیرند و بر همین اساس نیز رضا قاسمی در لیست مشاهده شد. در واقع مشخص شد که فقط ۹ سهمیه برای دوومیدانی وجود دارد و این ۹ نفر نیز همان‌هایی هستند که نام‌شان در لیست اولیه (مربوط به اردیبهشت ماه) رد شده بود، همان لیستی که نام کاکلی وجود نداشت.

فدراسیون‌نشینان به جای آنکه اشتباه و گاف خود را قبول کنند، تلاش کردند بر روی آن سرپوش بگذارند و مسائل دیگری را به عنوان دلیل اصلی این شرایط مطرح کنند. تیمور غیاثی روز گذشته در این باره گفت: الهام کاکلی ورزشکاری بود که از نظر رکورد و عملکرد در ماه‌های اخیر، نظر اعضای سازمان تیم‌های ملی را جلب کرده بود. به همین منظور نام او را هم به عنوان نفر دهم و خارج از سهمیه به لیست ارسالی برای کمیته ملی المپیک اضافه کردیم که با توجه به پیگیری‌هایی هم که از طریق رئیس فدراسیون در شورای برون مرزی برای حضور کاکلی در ترکیب تیم صورت گرفت، متاسفانه امکان حضور او در بین ملی پوشان تا کنون وجود نداشته، اما فدراسیون نیز در تلاش است تا با رایزنی‌های لازم، او نیز جزو تیم ملی اعزامی به ترکمنستان باشد. لازم به یادآوری است، خانم کاکلی در مسابقات داخل سالن قهرمانی کشور بهمن ماه ۱۳۹۵ جزو ۸ دونده ۴۰۰ متر نبوده و در رقابت های آغاز فصل نیز به جمع برترین ها صعود نکرده است و در مرحله اول لیگ طلایی که در تیر ماه برگزار شد، با رکورد ۵۵.۷۷ ثانیه به عنوان نخست ۴۰۰ متر دست یافت.

تسنیم، به نظر می‌رسد منطقی‌ترین کار در این شرایط قبول اشتباهات است که باعث می‌شود اوضاع خیلی زود آرام شود و حاشیه‌ای به‌وجود نیاید. ضمن اینکه با نهایی نشدن اسامی نفرات اعزامی، شاید لازم نبود فدراسیون از چند هفته قبل لیست ورزشکارانش را رسانه‌ای کند.

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار