برتری تمام نمای ایران در قاره آسیا

جدول قهرمانی ایران در دوران حکومت کی‌روش

در دوران کی روش تیم ملی فوتبال ما در ۴۳ بازی رسمی برابر رقبای آسیایی خود ایستاده و نتایج شایسته ای گرفته که این نتایج باعث ۲ بار صعود متوالی فوتبال کشورمان به جام جهانی شده است.

به گزارش "توپ"، فوتبال قدرتمند ما در این دوران از برخی قدرت های درجه اول آسیا بازیهای بیشتری برگزار کرده است؛ اما نگاهی به نتایج کسب شده از ایران و رقبای دیگر آسیایی مثل ژاپن و کره جنوبی و ازبکستان و عربستان، نشان از برتری قابل قبول ما دارد، عملکرد تیم های قدر قاره در مدت زمانی که کی روش در فوتبال ما حاضر بوده است از تیم ملی فوتبال کشورمان ضعیف تر بوده است.

 


*علت نابرابر بودن تعداد بازی ها
در دوران حضور کی روش چنان که گفتیم تیم ملی فوتبال ما از تیم های برتر قاره بهتر عمل کرده؛ اما چرا تعداد بازی های تیم هایی چون ایران و کره جنوبی با هم برابر نیست؟ مگر نه این که مرور رقابت های رسمی قاره شامل مقدماتی جام جهانی و جام ملتهای آسیا نشان از بازیهای مشابهی در قاره دارد؟ پس چگونه است که تعداد بازی های تیم ها برابر نیست و تیم هایی چون ازبکستان بیشتر و تیم هایی چون ژاپن و کره از ما کمتر بازی کرده اند؟
پاسخ ارتباط به نحوه برگزاری مسابقات دارد؛ مثلا در مسابقات مقدماتی جام ملتهای ۲۰۱۵ تیم هایی چون کره و ژاپن و استرالیا از برگزاری بازیهای مقدماتی معاف بودند و سایرین مثل ایران ملزم به حضور در این مسابقات بودند.

 


*مبنای مشخصی به نام میانگین
ما برای مقایسه عملکرد تیم های حاضر در قاره آسیا، باید معیار دیگری به نام میانگین امتیازات  تیم ها را مبنا قرار دهیم تا تعداد نابرابر بازی تیم ها باعث سردرگمی نشود. با این معیار کاملا درست، ایران از همه آسیایی ها در مدت زمان مشابه بهتر عمل کرده است .

 


موفق حتی در مسابقات رودررو
حال اگر عملکرد ایران را در بازیهای رودررو برابر هر کدام از حریفان ذیل را با هم مرور کنیم، باز هم خواهیم دید که در همه مسابقات برگزار شده در عرصه رسمی از رقبای خود بالاتر قرار گرفته ایم که نمونه اش همین تیم کره جنوبی است که در مدت زمان حضور کی روش ۵بار با این تیم مسابقه داده ایم که ۴بازی رسمی و یک بازی دوستانه بوده و در بازی های رسمی ۳برد و یک مساوی برابر این تیم داریم .
*به جز کره جنوبی در بازیهای رودررو برابر سایر آسیایی ها در دوران کی روش یا با تیم هایی چون استرالیا بازی نکرده و یا اگر بازی کرده ایم حداقل عملکردمان برابر این رقبا مساوی بوده و برابر هیچ کدام از تیم های قدر قاره از ازبکستان و عربستان گرفته تا ژاپن و قطر و امارات و بحرین و لبنان و سایرین، حداقل در بازی های رسمی ناکام نبوده ایم .

 


*انتخاب میدان های برابر
اما ما برای برقرار کردن معیار بازی های رسمی به حد نصاب مشترک آسیایی ها در این مقاله نظر کرده ایم. مثلا بازیهایی که تیم هایی خاص از قاره در آن شرکت داشته اند، مثل جام جهانی و جام کنفدراسیون ها در این عرصه لحاظ نگرفته اند؛ هر چند اگر این مسابقات را در نظر می گرفتیم هم باز در جدول مورد اشاره از همه بالاتر بودیم. با این حال عرصه هایی مثل مقدماتی جام جهانی و جام ملتها و نهایی جام ملتها را در این مقاله بررسی کرده ایم که عرصه رقابت برای آسیایی ها حتی المقدور با هم کاملا برابر باشد .

 


جدول ذیل را ببینید:

 

ورزش۳

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار